Články

DWG výkres a divné vrstvy (a sdílené buňky)

Při práci v DWG pracovním režimu a s DWG výkresem čekají i zkušeného MicroStation-uživatele začasto nepříjemné chvilky a roztodivné podivnosti. A bohužel většinou nestačí se DWG výkresu "zbavit" tím, že výkres Uložíme jako... DGN V8 výkres. Podivnosti trvají dál a pijí nám krev. Jedna z typických nepříjemností je, že DWG (nebo převedený DGN) výkres obsahuje vrstvy, které nechceme a kterých se nemůžeme zbavit.

Na obrázku vidíme obvyklou situaci: Je otevřen DWG výkres a kontrolujeme, jak to v něm je s vrstvami - a vidíme, že tam je spousta vrstev, které jsou vypsány v seznamu vrstev tučně (tzn. že jsou "nějak" využity), ale v sloupci Využito chybí černý puntík, takže využity nejsou.

alt

Tento rozpor by mohl být způsoben tím, že vrstvy jsou v tomto modelu sice prázdné, ale je v nich něco nakresleno v jiném modelu (téhož DWG výkresu). Avšak záhy zjistíme, že ani v druhém modelu vrstvy nijak využity nejsou, ve všech dvou modelech jsou prázdné. Vrstvy musí být použity jinak. A když otevřeme dialog Knihovna buněk (nabídka Prvek/Buňky), tak je vše jasné - DWG výkres obsahuje spoustu nepoužitých (do žádneho modelu neumístěných) buněk (bloků). Tyto AutoCADovské bloky MicroStation chápe jako sdílené buňky - všimněte si, že v dialogu Knihovna buněk je automaticky zatržen a znepřístupněn přepínač Sdílené buňky - pracujeme v DWG pracovním režimu, a tak s jinými, než se sdílenými buňkami (bloky) pracovat nemůžeme. 

Tím je vyřešen problém, proč je v dialogu Zobrazení vrstev tolik prázdných vrstev, které jsou využity (v definicích sdílených buněk - bloků). Zbývá se jich zbavit - půjde je nějak odstranit? Když to zkusíme obvyklou cestou - dialog Správce vrstev, pravé tlačítko a volba Odstranit, tak se to nepovede: Vrstva je sice prázdná, ale je využita, a tak odstranit nelze. MicroStation je neoblomný - odstraní pouze vrstvu, která je v seznamu vypsána slabým písmem...

alt

Zkusíme tedy se s formátem DWG rozloučit a výkres uložit do DGN V8 formátu. Nebude pátrat po nějakých speciálních možnostech ukládání, kdo by se zdržoval... Třeba se to vyřeší tímto převodem do "spořádaného" formátu samo...

... Nevyřeší... Ve výkresu DGN je to totéž, akorát - jediná kosmetická změna - je možné v dialogu Knihovna buněk vypnout  - nyní už dostupný - přepínač Sdílené buňky, tím se sice seznam buněk v tomto dialogu vyprázdní, ale problém se nevyřeší - sdílené buňky jsou ve výkresu DGN stále připraveny k uplatnění (umístění do nějakého modelu), jen se nám neukazují.

alt

Nezbývá, než se vrátit do DWG výkresu a zkusit uložení do DGN V8 provést znovu a pozorněji. Pomocí tlačítka Varianty je možné převod do DGN V8 ovlivnit. V dialogu Varianty uložení do V8 na kartě Výběr je třeba vypnout přepínač Definice nepoužitých sdílených buněk.

alt

Ta záplava bloků (sdílených buněk) v DWG výkresu totiž není ve výkresu (v žádném modelu) použita. Jsou pouze definovány a připraveny k použití - tvůrce DWG výkresu je nijak nepoužil. Nyní se už do DWG převádět nebudou. A skutečně, jakmile otevřeme v DGN výkresu dialogy pro zobrazování vrstev a dialog Knihovna buněk dostaví se kýžená úleva...

alt

Převedly se pouze ty sdílené buňky - bloky, které ve výkresu jsou použity. A prázdné vrstvy jsou opravdu prázdné a nevyužité a je možné se jich zbavit.

Poznámka 1.: Popis všech přepínačů v dialogu Varianty uložení do V8 naleznete zde.

Poznámka 2.: Nepoužité sdílené buňky - bloky je možné odstranit z výkresu v dialogu Knihovna Buněk pomocí tlačítka Smazat, ale je množné to provádět jen po jedné buňce - vícenásobný výběr v seznamu buněk není možný, navíc je třeba odklepnou výstražné okno - takže je to opravdu velmi "zábavná" práce, zvláště když je sdílených buněk hodně. Naštěstí je možné použít tajný příkaz

DELETE SCDEFS ALL

který nekompromisně všechny nepotřebné sdílené buňky z výkresu vyžene -  a je jedno, jestli je vytvořil a nepoužil AutoCADista, nebo MicroStationista. (Kouzelné slovo SCDEFS znamená Shared Cell Definitions...) Hromadné ničení je završeno do střední části Stavového řádku hláškou:

Odstraněno definic sdílených buněk: 247

{jcomments on}

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře
Powered by Komento