Provoz a operační systém

Odstranění využité vrstvy

Dialog Správce vrstev (viz obrázek níže) vždy umožňoval pomocí nástroje Odstranit vrstvu jednoduchou operaci: zbavit se v aktivním výkresu přebytečné/překážející vrstvy. Jenže tato triviální operace má v sobě háček, přesněji: pořádný hák.

Odstranit lze jen takovou vrstvu, která je zcela prázdná. Nejsou v ní žádné prvky, a to nejen v aktivním modelu, ale ve všech modelech v aktivním výkresu DGN (popř. DWG). Existuje jednoduché pravidlo: jakmile je název vrstvy ve Správci vrstev napsán tučným písmem, tak v této vrstvě "někde něco je" (a může to být třeba i zastaralá specialita typu: definice sdílené buňky) a vrstvu nelze odstranit.

Ve verzi V8i pokus o odstranění využité vrstvy (její název je tučný) nebyl - v dialogu Správce vrstev - úspěšný. Systém to prostě a jednoduše zakázal. Vypsal do Stavového řádku hlášku: Vrstvu nelze odstranit, nebo něco podobného...

Nicméně existoval, a stále existuje tajný příkaz, který odstranění využité vrstvy dokáže provést: LEVEL PURGE [název_vrstvy]. Určená vrstva byla odstraněna (smazána) a její prvky se automaticky přesunuly do implicitní vrstvy (zpravidla se jmenuje Implicitní, Default, ...)

Ve verzi CONNECT je MicroStation nebo PowerDraft při této akci (odstranění využité vrstvy) uživatelsky přítulnější, nemusíme se učit a zadávat nějaký tajný příkaz. Jakmile se pokusíme smazat využitou vrstvu, systém to sice opět nedovolí, ale nabídne nám řešení: Možnost prvky z odstraňované vrstvy přesunout  do nějaké jiné vrstvy, dle našeho výběru.  Ve výstražném okénku se dozvíme, co se děje, a je zde možnost vybrat cílovou vrstvu.

Jakmile si nějakou cílovou vrstvu vybereme, stačí přesunutí prvků a odstranění vrstvy potvrdit pomocí tlačítka Změnit přiřazení.

Poznámka: Cílovou vrstvou může být i vrstva, která není definována v aktivním výkresu a je definována v připojené knihovně DGNLIB

Poznámka: Tuto akci (podobně jako všechny akce prováděné v dialogu Správce vrstev) lze vrátit pomocí standardního Zpět.

Poznámka: Nástroj, který s existující vrstvou smaže "jedním ťukem" i všechny prvky v této vrstvě ležící, stále v MicroStationu chybí. Prvky je třeba smazat obvyklým (hromadným) způsobem: Ohradou a nástrojem Smazat obsah ohrady nebo pomocí výběrové množiny.

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře
Powered by Komento