CONNECT

Pracovní sada a index archu

Index archu (popř. archový index, angl. Sheet index) je nový pojem, který přichází s novým MicroStationem CONNECT. Jeho základním účelem je zpřehlednit "soustavu" tiskových archů, ale dokáže i něco navíc. Abychom však mohli indexy archu používat, je třeba se seznámit s ještě jedním novým pojmem - pracovní sada.

Co už funguje mnoho let: Jednotlivé (tiskové) archy  (spolu s ostatními modely - výkresovými i kresebnými) je možné prohlížet a poklepáním na název archu otevřít jako aktivní model přímo v obvyklém dialogu Modely.

Index archu zajistí (v přehledném dialogu), oproti jednotlivým tiskovým archům něco navíc: jejich vzájemnou provázanost a hierarchii. To může být užitečné především tehdy, pokud používáte dynamické pohledy - např. máte ve 3D modelu (nebo i modelech) několik dynamických řezů, z nichž jsou vygenerovány dílčí 2D kresebné modely s řezy, jež jsou (automaticky) "poslány" jako reference do tiskových archů. Podrobněji o dynamických pohledech (a řezech)naleznete  v tomto článku.

Musíme si uvědomit jednu zásadní věc: Tvůrce projektové dokumentace se ve "svých" modelech a v jejich závislostech vyzná. Ví, který řez vznikl v jakém 3D modelu. Ví, proč tento tiskový arch obsahuje právě tyto výkresové a kresebné modely. Tento člověk indexy archu nepotřebuje, přesněji: hodily by se mu, jenže čas strávený pochopením principu a technologických nuancí a čas věnovaný vytváření indexů se mu může zdát zbytečně dlouhý.

Jenže... Když je práce hotova a předána investorovi nebo komukoliv jinému, který se na ni chce podívat, pak skoro určitě nastane situace, kdy se člověk "zvenku" mezi všemi těmi modely, řezy, detaily, kresbami a črtami rychle a nenávratně ztratí.

Chápejme tedy index archu jako přehledného průvodce po projektové dokumentaci, přesněji: po rozsáhlé projektové dokumentaci, nebo po atlasu map, nebo po jakékoliv uspořádané sadě výkresů, nákresů, tiskových sestav, referencí, rastrů, bodových mraků atp.

Index archu má jednu nutnou podmínku: je použitelný pouze při práci s pracovní sadou (anglicky: WorkSet). Pracovní sada je též novinkou v MicroStationu CONNECT. Jedná se ho významné rozšíření a vylepšení Projektu, který byl ve dřívějších verzích součástí konkrétního pracovního prostředí. Vymyšlení a vytvoření pracovní sady je úkolem pro specializovaného "MicroStation administrátora", a proto se v tomto článku nebudeme těmto úkonům věnovat. Standardním uživatelům (snad) postačí informace, že pracovní sada (ten nový pojem) je strukturovaná a hierarchizovaná množina výkresů (souborů .DGN, .DWG, .HLN,...) a jejich jednotlivých modelů (výkresových i archových). Strukturu a přehlednost do této "změti" dat přinášejí právě indexy archu.

Poznámka: Pokud jste ve dřívějších verzích MicroStationu pracovali dříve s určitými projekty, tak stejným způsobem budete nyní pracovat s pracovními sadami. Pracovní sady však nabízí více pohodlí a více možností (např. indexy archu).

Součástí standardní instalace MicroStationu CONNECT je i ukázková pracovní sada s názvem MetroStation. Podívejme se, jak může vzorová pracovní sada vypadat. Jak název naznačuje, jedná se o projektovou dokumentaci různých objektů (technických i architektonických) v nové lince londýnského metra.  

Na úvodní obrazovce pro výběr výkresu (nebo také pracovní sady) pravděpodobně pracujete bez aktivní pracovní sady, proto nyní zvolte pracovní prostředí Example a v něm pracovní sadu MetroStation. (V tomto článku je návod.)

Jakmile je pracovní sada aktivována, nabídnou se poslední používané soubory z této sady, v pravém sloupci naleznete technické parametry vybrané pracovní sady.

Tlačítko Vyhledat slouží k vyhledání jakéhokoliv výkresu z aktuální pracovní sady.

Dialog na výběr výkresu je obdobný, jako byl dříve, nicméně si všimněte výrazně vylepšeného náhledu na vybraný výkres - podrobnosti o těchto nových možnostech si můžete prohlédnout ve filmu na konci tohoto článku.

Poznámka: V titulku tohoto dialogu si můžete přečíst, kde je aktuální pracovní sada MetroStation "rozprostřena" na vašem disku: C:\ProgramData\Bentley\CONNECT Edition\Configuration\WorkSpaces\Example\WorkSets\MetroStation\. Všimněte si, že pojem WorkSpace - neboli Pracovní prostředí stále v MicroStationu funguje, v jednom pracovním prostředí můžete mít několik pracovních sad, podobně jako dříve projektů.

Jakmile otevřeme nějaký výkres ze vzorové projektové dokumentace, a tedy pracovní sady, pak se aktivují možnosti indexu archu. Tyto možnosti nejlépe uvidíme, když si zároveň otevřeme (známý) dialog Modely, který se příliš nezměnil a vypisuje všechny modely (tiskové archy, výkresové i kresebné modely) z aktivního DGN výkresu, a zároveň si otevřeme Průzkumníka, nejlépe pomocí ikony na pásu Primární.

Z Průzkumníka nás nyní zajímá pouze karta Index archu, kde je ve stromové struktuře přehledně sepsán seznam všech indexovaných (a tedy zde použitelných) archů z celé pracovní sady, tedy - a to je důležité! - nikoliv jen z aktivního výkresu.

Můžeme snadno porovnat dva seznamy archů - ten početnější z Průzkumníka, a ten kratší v dialogu Modely. Důvod této "nekonzistence" je zřejmý. V pracovní sadě je výkresů s (indexovanými) tiskovými archy více, než modelů v (pouhém jednom) aktivním výkresu.

Struktura indexovaných archů (z celé pracovní sady) v Průzkumníkovi není jen na koukání, klasickým postupem - tj. poklepáním na položku otevřeme tento tiskový arch jako aktivní - pokud je vybraný tiskový arch v jiném DGN výkresu, pak se aktivní výkres zavře a dotyčný výkres se automaticky otevře. Lze tak snadno "skákat" mezi archy v různých výkresech v aktivní pracovní sadě.

Všimněme si ještě ikonek nad seznamem dostupných (indexovaných) archů.

  • Obnovit - slouží k aktualizaci seznamu tiskových archů. Tento seznam je možné průběžně doplňovat a měnit, jak se dozvíte za chvíli. A může to provést  v reálném čase někdo jiný než já... Proto je někdy nutné tímto obnovovacím tlačítkem seznam aktualizovat.
  • Otevřít archový index pro editaci - Seznam archů je možné doplňovat a měnit. Pokud klepnete na tuto ikonu a budete mít příslušná administrátorská oprávnění, pak se seznam ikonek změní a vy můžete archy smazat, upravovat, přidávat atp.
  • Umístit archový index jako tabulku - seznam v dialogu je možné jako tabulku - složený prvek - umístit do výkresu, a pak následně editovat standardními postupy - nástroj Editovat text ap.
  • Otevřít Organizátor tisku - dialog, který umožní vytvářet "speciální tisky", např. vícestránkové PDF soubory.

Jakmile se přepneme druhou ikonou do "editačního módu", seznam ikonek se změní a my se stáváme administrátorem indexovaných archů v aktivní pracovní sadě.  Archy můžeme přidávat (vytvářet nové), odstraňovat a měnit jejich vlastnosti. Je možné taky vytvořit novou (prázdnou) složku a tu posléze buď naplnit novými, nebo již jinde použitými archy.

Některé možnosti administrace indexových archů naleznete na pravém tlačítku - viz obrázek.

Na závěr jsem si nechal nejlepší zprávu: v seznamu tiskových (indexových) archů můžeme libovolný arch "rozbalit" a nechat si vypsat, jaké referenční modely obsahuje - jsou uvedeny v podsložce Kresba. A nejen to, poklepáním  na nějakou "kresbu" můžeme otevřít přímo tento výkresový model.

Tedy: V Průzkumníkovi na kartě Index archu lze snadno a rychle a přehledně otevírat libovolnou součást projektové dokumentace z různých výkresů a tiskových archů.

Dodatek: Zda bude arch indexový (a v jaké složce bude spočívat), nebo nikoliv, se určí při jeho "narození" v dialogu Vytvořit model. Jsou zde pro to připraveny nové položky.

 

 

 

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře