CONNECT
Acute3D síť nová rastrová technologie
- Podrobnosti
- Kategória: CONNECT
- Uverejnené: 12. február 2016
- Napísal: Petr Sýkora
MicroStation CONNECT umožňuje prohlížet "rastrové" soubory založené na nové technologii. Stručně řečeno je to (libovolná - jak velikostí, tak i tvarem) 3D síť modelující (nejen) terén a polepená rastrovými obrázky. Pokud jsou obrázky dostatečně kvalitní a správně vedle sebe na síti rozmístěny, pak uživatel při prohlížení takového 3D modelu má dokonalý pocit, že se nachází uvnitř "reálného světa".
Nechci se zde utápět v nějakých technických podrobnostech. Zajímá nás, zda si můžeme v nainstalovaném MicroStationu CONNECT tuto novou Acute3D technologii ukázat.
Můžeme. Součástí instalace je pracovní sada MetroStation - jak se s ní pracuje, je popsáno v tomto článku.
Tuto pracovní sadu si aktivujte a přesuňte se do v ní do adresáře ../MetroStation/Dgn/Acute3DSamples. Zde jsou tři ukázkové Acute3D sítě. (výkresy: GrazURL.dgn, PlantURL.dgn, QuarryURL.dgn). Jeden z nich si otevřete - třeba QuarryURL.dgn, což je efektní povrchový lom.
Na obrázku je v pohledu vidět 3D povrchový lom. Protože jsme zvědaví, jaký typ prvku ta Acute3D síť je a jak to, že se nám v pohledu zobrazuje, tak si otevřeme dialogy se seznamem připojených referencí, rastrů a bodových mraků. Avšak seznamy v dialozích jsou prázdné. Acut3D síť je opravdu nový a netradiční "prvek".
Zkusili jsme, zda Acute3D síť lze upravovat nástroji v panelu/pásu Síť - např. zda je možné Acute3D síť Zjednodušit. Jak to dopadlo, lze vidět na předešlém obrázku. Nástroje z panelu/pásu Síť na Acute3D sítě neúčinkují.
Nástrojem Vybrat prvek lze vybrat celý povrchový lom (celou Acute3D síť). A protože jsme zvědaví co to vlastně je, tak se pomocí dialogu Vlastnosti (Ctrl+I) podíváme, co nám o Acute3D síti MicroStation řekne. V dialogu se objeví nová rubrika Acute3D.
Největší překvapení nás čeká ve zvýrazněném řádku: Soubor popisující celý povrchový lom (fotografie, jejich poloha v prostoru, jak na sebe navazují atp.) není na žádném souboru na našem disku, ale jedná se o "zápůjčku" souboru z jakéhosi centrálního Bentley úložiště. Celou URL adresu tohoto souboru se dozvíme pomocí žluté bubliny - stačí se k názvu přiblížit kurzorem.
Tento poznatek má zásadní důsledky: V (aktuálním) MicroStationu CONNECT lze Acute3D sítě pouze prohlížet, výkresy/modely s nimi je možné používat jako reference. Avšak Acute3D síť nelze v MicroStationu ani vytvořit, ani připojit, ani upravit (s výjimkou manipulací typu Přesunout, Otočit, ap. - ty provést lze - protože se manipuluje s celou Acute3D sítí.)
Podívejme se ještě, jak velký (počet MB) je dgn soubor s Acute3D sítí. Čeká nás překvapení - ukázkové dgn výkresy mají pouze 56 kB. Protože jsou prázdné - je v nich pouze uložen aplikační prvek, který MicroStationu nařizuje, aby ukazoval vzdálenou Acute3D síť. Pokud takový výkres otevřeme ve starší verzi - např. V8i, pak v něm žádný prvek nenalezneme - tyto starší verze o existenci "nějaké neznámé, nové sítě" nemá ani potuchy.
K vytvoření Acute3D sítí je třeba speciální software - ContextCapture. Podrobnosti o tomto programu někdy příště.
Komentáre
- Žiadne komentáre