Knihovny .dgnlib

Šrafování v řezech (automatické)

Jakmile ve 3D pohledu aplikujeme řez, můžeme prvky (přesněji tělesa) v řezné rovině vidět nejen s atributy (barva, typ a tloušťka čáry), jak je definuje styl zobrazení, ale také vyšrafovány (popř. vzorovány). Tento článek (včetně instruktážního filmu) ukazuje, jak zajistit, aby tělesa v řezu byla automaticky a asociativně šrafována (nebo vzorována). Námět a především řešení tohoto problému je dílem Petra Haupta, kterému mnohokrát děkuji za poskytnutí "autorských práv". Je báječné, když si šikovný praktický uživatel najde problém, pak si ho sám vyřeší a navíc mi to všechno prozradí!

Donutit 3D tělesa, aby si uvědomila, že při "říznutí" se mají nějak šrafovat, není snadné a je třeba použít ďábelský trik. Předpis, jak (budoucí) šrafura "něčeho" má vypadat, je třeba uložit do šablony. Tuto šablonu pak následně aplikovat na požadované těleso. V obyčejném 3D pohledu se šablona s definicí šrafy na tělese nijak neprojeví, avšak jakmile je těleso říznuto jakoukoliv rovinou (řez může být i zalomený), pak je těleso v řezu šrafováno. 

Poznámka: šrafování (popř. vzorování) v řezu uvidíte jen tehdy, je-li v pohledu zapnut atribut pohledu Vzorování - je to stejné jako u obyčejného šrafování/vzorování ve 2D.  

Následující film ukazuje vše potřebné, co je třeba učinit, aby se tělesa automaticky v řezu šrafovala:

  • Definování šablony s předpisem, jak se má šrafovat (mezera mezi šrafy a úhel šraf)
  • Přiřazení této šablony některým tělesům
  • "Říznutí" pohledu

Na konci filmu je naznačeno, jak kdykoliv šablonu s definicí šrafy tělesům přidělit (odebrat/vyměnit/změnit/...). Také je možné definici šrafy v šabloně změnit (např. jiná mezera mezi šrafami) a tato změna se okamžitě projeví.

 

Ještě několik vysvětlení:

  1. Při určování těles, do níchž jsme předali předpis o šrafování - tj. šablonu, jsme si pomohli výběrovou množinou.
  2. Při definici šrafy šablona automaticky počítá s tím, že šrafa může být křížem, proto nabízí dvě mezery a dva sklony - údaje jsou v každém řádku odděleny čárkou. Pokud chceme vytvořit předpis pro šrafu "jednosměrnou", stačí jednu mezeru určit na nulu.
  3. Ve filmu jsme šablonu se šrafou vytvořili v aktivním výkresu - v jiných výkresech tato šablona dostupná nebude. Proto doporučuji šablony (nejen) se šrafami ukládat do aktivované knihovny DGNLIB. Pak bude "šrafovací" šablona dostupná vždy.
  4. Šablon se šrafami (popř. se vzorováním) může být připraveno více - např. pro různé mezery mezi šrafami. Pak u těles stačí vyměnit jednu šablonu za jinou a těleso bude šrafováno jinak.
  5. Stejný trik (šablona s definicí šrafy) je možné použít i při zobrazování řezů v kresbě a archu - viz tento článek. Šrafa v řezu se ukáže ve všech třech dotčených modelech: v 3D modelu - pokud si v něm zobrazujeme řez, v kresbě a v archu.
Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře