Model jako reference

Logické jméno reference

Logické jméno je pojem, se kterým se můžeme setkat při práci s referencemi, avšak na první pohled se zdá, že to jedna z těch "zbytečných" položek, kterými je dialog Parametry připojení referenčního výkresu přeplněn.

Logické jméno reference je užitečný, i když nikoliv životně důležitý pomocníček. Vhodně zvoleným logickým jménem může uživatel výrazně ulehčit život jak sobě - když na projektu pracuje -, tak i svým kolegům/kooperantům/investorům, kteří po něm budou projekt číst nebo dále zpracovávat.

Logické jméno chápejme jako dodatečné upřesnění reference, abychom se všichni v "tom všem" dobře vyznali. Slovíčko "všichni" zde zahrnuje nejen lidi, ale především i MicroStation/PowerDraft samotný.

Pohleďme na princip reference jeho "strojovýma" očima. MicroStation/PowerDraft/Navigator se musí v připojených referencích vyznat - odlišuje je od sebe podle názvu výkresu (z něhož reference je) a podle názvu referenčního modelu (tj. dat, které jsou k aktivnímu modelu referenčně připojeny). Jenže! Co když si uživatel připojí do aktivního modelu jako referenci jeden model několikrát? Takové "zvěrstvo" je nejen povoleno, ale někdy i velmi výhodné (viz příklad níže). V případě opakovaného referencování si systém (a ani člověk) nevystačí s názvem modelu (ten se při opakovaném referenčním připojování opakuje). Je třeba referenční modely od sebe odlišit ještě jedním parametrem, a to je právě logické jméno.

Při ručním připojování reference je tedy kromě nezbytného vybrání modelu, který se referenčně připojí, možné zadat i logické jméno, pod kterým bude tento model evidován v tomto aktivním modelu. Jinak řečeno: Až tentýž model jako referenci připojíme v jiném aktivním modelu, může se "logicky jmenovat" jinak.

V dialogu Připojit referenční výkres můžeme zadat logické jméno v položce hned po výběru referenčního modelu.

alt

Další obrázek ukazuje situaci, kdy se logické jméno vrcholně uplatňuje: Do tiskového archu byla připojena "trojitá" stejná reference - model Přízemí z výkresu DOMEK.DGN. 3x ten samý referenční model, ovšem za různých podmínek - jiná viditelnost (referenčních) vrstev, jiný detail, jiné měřítko, jiné natočení ap. Na tiskovém archu je trojitá "stejná" reference pěkně vyskládána, v dialogu Referenční výkresy je situace taky vcelku přehledná - protože jsme dobře zvolili a zadali logická jména všech tří referencí.

alt

Sloupec Logické jméno máte možná v seznamu referencí skrytý - proto si ho zprovozněte standradní akcí: kurzor na liště s názvy sloupců, pravé tlačítko myši a zaškrtnutí položky Logické jméno.

alt

Logický název můžeme pro (budoucí) referenci mít připraven předem. Při vytváření nového modelu můžeme zadat toto budoucí implicitní logické jméno.

alt

(Žlutá nápovědní bublina pomůže při prvním seznámení s tímto dialogem.)

Podobné to je i při kopírování existující modelu - i zde je možné implicitní logické jméno zadat - a ušetřit si v budoucnu námahu a čas.

alt

Někdy se logické jméno při připojování nabídne automaticky samo - například v situaci, kdy je referenční model 3D a uživatel si vybírá standradní pohled, podle něhož bude 3D model na 2D tiskový arch promítnut.

alt

Poznámka: Uživatel může logické jméno při vícenásobném připojení stejné reference (modelu) do aktivního modelu naprosto ignorovat, systém si logická jména doplní podle svého klíče. U první reference nechá položku Logické jméno prázdnou - ještě není třeba nic od ničeho odlišovat, při dalších připojeních už do logického jména automaticky strká "svůj kód". Snadno na obrázku nahlédnete, že to možná stroji takto stačí, avšak pro nás, humanoidy, by asi bylo vhodnější si dát tu práci a logická jména zadat tak, abychom se v tom vícečetném referencování jednoho modelu vyznali...

alt

Poznámka: Logické jméno je možné u připojené reference změnit - stačí poklepáním na řádek s referencí v dialogu Referenční výkresy otevřít dialog, v němž lze parametry připojení upravit a změnit.

Podrobnosti o referencích.

Kdy se vyplatí dobře zadat logická jména referencím.

Logické jméno u rastrových referencí.
  

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře