Tvorba výkresů

Atributy prvku

Atributy prvku je sada parametrů (nastavení), která určuje, jak bude vytvářený (popř. změněný) prvek vypadat. Pokud si uživatel zvykne na poněkud "strojovou" filosofii, jak se s atributy prvku pracuje, pak ho při každodenní rutinní práci pravděpodobně jen těžko něco překvapí, potěší, nebo rozlobí. Tento článek se pokusí upozornit na některá docela dobře skrytá tajemství a nebezpečí, které v sobě atributy prvku skrývají.

Začněme netradičně, důležitou poznámkou: Nezaměňujte dva velmi podobné pojmy: Atributy prvku a Atributy pohledu. Zatímco atributy pohledu jsou parametry, které oblivňují, jak se bude aktivní model (případně jeho reference) zobrazovat v určeném pohledu, tak atributy prvku určují, jak bude vypadat vytvářený prvek. Zní to docela jednoduše a zdá se, že oba tyto "akusticky" podobné, avšak podle definice zcela odlišné pojmy se nebudou nijak ovlivňovat a překážet si, avšak praxe každého rychle naučí, že to tak není. Příkladů (ze života uživatelů) bych mohl najítcelou řadu. Všechny mají stále stejný scénář: Uživatel si nějak nastaví atributy prvku, ale do modelu kreslený prvek "kreslí jinak", protože uživatel má nějak (zpravidla nevědomky) nastaveny atributy pohledu...

Slova kreslí jinak jsem v předešlém odstavci dal do úvozovek schválně, protože tyto prvky se ve skutečnosti kreslí správně, pouze se jinak v pohledu (díky atributům tohoto pohledu) ukazují. Popř. se neukazují vůbec. Stačí v dialogu Atributy prvku vypnout některé přepínače (např. Tloušťky čar, Texty, Kóty, Vyplnění plochy,...), nebo je naopak zapnout (Vzhled vrstev).

Shrňme to: Nastavením aktivních atributů prvku nemá uživatel zaručeno, že se tyto prvky bodou vždy zobrazovat s takto určenými atributy. Ke změně zobrazování stačí chvíli hýbat s atributy pohledu.

Nastavení aktivních atributů prvku nalezne uživatel snadno, v implicitním uspořádání ikonek a panelů jsou tyto ikony na čelném místě vlevo nahoře, hned pod hlavní nabídkou. Avšak i v tomto, na prvním pohled, průzračném panelu je čertovo kopýtko. V implicitním stavu nejsou všechny položky (a tedy atributy pohledu ukázány...

alt

Pro zobrazení skrytých položek je třeba učinit totéž, co obvykle: Pravým tlačítkem rozbalit nabídku s dostupnými položkami, a pak zvolit (třeba) položku Ukázat vše. (Na obrázku jsou dříve skryté položky vyrůžověny)

Probereme si jednotlivé položky (z kompletního panelu).

  • Volba aktivní šablony prvku. Šablona prvku je předem připravený předpis (uložený buď přímo ve výkresu, nebo donesený do aktivního výkresu zvenku - např. z knihovny DGNLIB), který může obsahovat kompletní sadu atributů prvku - a to nejen aktivních z tohoto panelu (a tedy všeobecných), ale i atributů speciálních (pro určité typy prvků) - např. parametry šrafování, typ a barva výplně uzavřeného prvku.
  • Aktivní filtr vrstvy. Zde je možné volit filtr (pojmenovanou skupinu) vrstev. Pokud je zde něco vybráno, pak se v následném seznamu zobrazí a zpřístupní pouze vrstvy z tohoto filtru.
  • Aktivní vrstva. Nový prvek bude umístěn v této vrstvě.
  • Aktivní barva. Nový prvek bude v pohledu zobrazen touto barvou. (Pokud atributy pohledu nenařídí nějakou změnu...)
  • Aktivní typ čáry. Nový prvek bude v pohledu zobrazen tímto typem nebo druhem čáry. (Pokud atributy pohledu nenařídí nějakou změnu...)
  • Aktivní tloušťka čáry. Nový prvek bude v pohledu zobrazen s touto tloušťkou čáry. (Pokud atributy pohledu nenařídí nějakou změnu...)
  • Aktivní třída prvku. Speciální a utajený (viz výše) atribut. Na výběr jsou pouze dvě možnosti: Konstrukční a Primární. Jediný rozdíl mezi těmito volbami je, pokud vím, v tom, že pomocí atributu pohledu Konstrukční je možné vypnout zobrazování konstrukčních prvků - nezávisle na to, jakého jsou typu a v jaké vrstvě či referenci leží. Prostě: Když v pohledu vypnete atribut pohledu Konstrukční, tak máte jistotu, že nebude vidět žádný prvek s tímto atributem. Opačně to neplatí, když atribut pohledu Konstrukční zapnete, tak nemáte jistotu, že se všechny konstrukční prvky zobrazí, protože některé mohou ležet ve vypnutých vrstvách - a vypnutí vrstvy má v takovém případě silnější slovo.
  • Aktivní průhlednost prvku. Číslo (procenta) určuje, jak mnoho je prvek průhledný.
  • Aktivní priorita prvku. Čím vyšší hodnota, tím více leží prvek nad jinými "prioritně menšími" prvky. Ve 3D nemá význam, proto je ve 3D modelech tato položka ztlumená. 
  • Ukázat vzhled. Závěrečná položka je jen náhled na aktuálně nastavenou kombinaci aktivních atributů. Jednoduchá kontrola, jak bude prvek vypadat, až ho budeme kreslit.

Navazující články:

Speciální volba Dle vrstvy

Šablony prvku

 

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře