2D
Rady pro převod DWG do DGN (3.)
- Podrobnosti
- Kategorie: Složené a jednoduché prvky
- Vytvořeno 1. září 2017
- Napsal Petr Sýkora
Aneb, jak zjednodušit monstrózní složené prvky…
Uživatel, který v MicroStationu pracuje s výtvory svých AutoCAD kolegů, je často konfrontován s prvky (raději říkejme s objekty, protože to mohou být opravdu velká seskupení dílčích jednotlivých i složených prvků), s nimiž by rád něco provedl – třeba změnil vrstvu nebo editoval text a ono to buď funguje „nějak podivně“ nebo to nejde provést vůbec.
AutoCAD uživatelé často pracují s bloky. To je složený prvek, který je v MicroStationu také, a říká se mu buňka. Bohužel rovnice „Blok (v AutoCADu) = Buňka (v MicroStationu)“ neplatí vždy na 100%. Bloky jsou implicitně převedeny na sdílené buňky, což je zastaralý a v MicroStationu již nepoužívaný pojem. Nicméně, je třeba vědět, co se sdílenou buňkou – když už ji někdo do DGN nebo DWG umístil – dělat, aby se daly její jednotlivé části podle potřeby a podle „lidské logiky“ editovat.
Nástroj Rozložit prvek je tím správným postupem, jak z (nějakého), složeného prvku udělat něco jednoduššího. Otázka je, zda to bude fungovat i na „ohromné chuchvalce nejrůznějších prvků“ – např. na kompletní vyplněnou rozpisku, legendu, razítko, výpis materiálů, seznam použité sanitární techniky, atp.
Dobrá zpráva: Fungovat to bude, ale uživatel musí být trpělivý, protože aplikace nástroje Rozložit prvek někdy musí být postupná, protože „ohromný chuchvalec“ se může skládat z několika menších chuchvalců, a každý z nich obsahuje nějak seskupené složené prvky různě propletené s malými chuchvalci, atp.
Když se na jeden takový ukázkový – v tomto případě nijak veliký chuchvalec, který je razítkem – podíváte pomocí Info o prvku, dostanete takovýto (docela komplikovaný) seznam.
Zcela navrchu je definice sdílené buňky „*U12“ – to je ten všeobjímající chuchvalec, a pod ním je seznam „vnitřních“ prvků. Kromě obyčejných úseček a útvarů (mnohoúhelníků), jsou tam i speciální prvky, např. připojený rastrový obrázek (jako reference) – pravděpodobně se jedná o logo firmy, která projekt vytvořila.
Nicméně nás zajímá „vymodřený“ prvek s názvem „Razítko-WAL_PP_Schema“, protože to je další, vnořená, vnitřní (je jedno jak tomu budeme říkat, ale je to) sdílená buňka.
Pokud bychom chtěli tento chuchvalec opravdu zcela rozložit, tak je třeba níže popsaný postup provést dvakrát. Nejdříve na sdílenou buňku „*U12“ , a pak na (vnořenou) sdílenou buňku „Razítko-WAL_PP_Schema“.
Velmi často se stává, že zkušený uživatel – ví, jak sdílenou buňku rozloží – udělá jen ten první krok, druhé rozložení už neudělá (Proč taky, jedno rozložení přece musí stačit! Jenže ono nestačí…), a pak je takový uživatel na MicroStation, kolegy, svou práci a někdy i na celý svět zbytečně nazloben.
Proto: Složené prvky rozkládejte, co to dá – přesněji, kam až potřebujete.
Dbejte na to, abyste při rozkládání rozkládali správný typ prvku. Je třeba rozlišovat „sdílenou buňku“ a buňku obyčejnou. Obyčejná buňka se rozkládá jako „složený prvek“, nikoliv jako sdílená buňka!
Komentáře
- Žádné komentáře