Seskupování prvků

Styly zobrazení, jak je využívat

Několika posledních verzích MicroStation/PowerDraft/Bentley View používá novou technologii pro zobrazování v pohledech. Jedním z důsledků je, že se obnova pohledu provádí při manipulacích (typu smazat, posunout,…prvek)  automaticky. My se nyní podíváme na zcela novou možnost – využítí Stylů zobrazení.

Každý pohled může zobrazovat aktivní model jinak – s různými efekty. Styly zobrazení jsou připraveny především pro 3D modely, ale některé lze využít i při zobrazování 2D modelů.
Jaký styl zobrazení bude do pohledu aplikován, můžeme určit dvěma způsoby. Buď speciálním (novým) ovladačem pohledu Změnit styl zobrazení v pohledu nebo pomocí menu variant v dialogu Atributy pohledu.

alt

Ikona pro výběr stylu zobrazení (2. odleva) funguje nezvykle. Když na ni jednou ťuknete, tak se otevře dialog Styly zobrazení, v němž je možné styly definovat a upravovat, nikoliv vybírat pro dotčený pohled.
alt
Pro výběr (již připraveného) stylu zobrazení je třeba ikonu chvíli držet se stisknutým datovým tlačítkem. Pod ikonou se rozeběhnou dostupné styly zobrazení, stačí z nich vybrat požadovaný styl.
alt

alt
Všimněte si, že ve 2D modelech je možné si vybrat stylů méně – některé zjevně nemají pro “obyčejný placatý papír“ smysl, a tak je MicroStation vůbec nenabízí.
Poznámka: Pokud pracujete v archovém modelu, tak bude MicroStation velmi zásadový a vůbec vám nenabídne ikonu pro výběr stylu zobrazení. Důvod je jasný: Na tiskovém archu se vše má zobrazovat jako ve skutečnosti!

Pokud byste si chtěli vyrobit vlastní styl zobrazení, pak použijte dialog Styly Zobrazení (klepnutí na ikonu v ovladačích). Doporučujeme využít již existující styl zobrazení, pomocí ikony Kopírovat v dialogu Styly zobrazení si vytvořte kopii vyhlédnutého stylu a změňte na altněm, co potřebujete – obrázek ukazuje, jak si u svého vlastního stínování nastavujete fialovou barvu jako barvu pozadí.

alt

Upozornění: Z továrny dodané styly zobrazení se nacházejí v hlavní systémové knihovně MicroStationu USTATION.DGNLIB, a tak jsou dostupné pro všechny výkresy. Vy však nemáte právo tuto knihovnu měnit, proto vaše varianta hladkého stínování je uložena pouze v aktivním výkresu DGN, a tedy v jiných výkresech „vaše“ hladké stínování s fialovým pozadím nebude k dispozici. Aby vaše styly zobrazení fungovaly všude, museli byste buď aktualizovat přímo soubor USTATION.DGNLIB, nebo si vytvořili vlastní knihovnu DGNLIB a zveřejnili ji pomocí konfigurační proměnné MS_DGNLIBLIST. (Žlutá bublina u každého stylu zobrazení ukáže, odkud tento styl pochází.)

alt

Pro 2D výkresy se mohou (z pochopitelných, protože placatých důvodů) styly zobrazení uplatnit jen omezeně.

alt

Avšak u 3D modelů je škála možností opravdu velmi pestrá. Efektní styly zobrazení pro 3D modely oceníte především v okamžiku, kdy budete modelem v pohledu pohybovat, stačí obyčejné Otočení pohledu, avšak já doporučuji sofistikovanější procházku modelem.

alt

Na následujících obrázcích si prohlédněte některé z továrny dodané styly zobrazení - všimněte si  možnosti, kdy jsou prvky průhledné a je vidět dovnitř domečku - i když je tento efekt trochu nezvyklý, tak je působivý a především při konstrukci složitých modelů užitečný. Nezapomeňte, že na obrázek mají důležitý vliv i světelné zdroje a definice celkového světla.

alt

alt

alt

alt

alt

Pokud budete možnosti, které nabízejí styly zobrazení, porovnávat s aktuálními možnostmi renderingu, které má MiroStation k dispozici (především Raytracing a Luxology), tak rychle poznáte, že styly zobrazení silně pokulhávají... Jenže! Styly zobrazení se projeví nejen staticky, ale i v pohybu, například při obyčejném Otočení pohledu metodou Dynamicky. Zkuste si to!

alt

Tady je model rodinného domku, na kterém jsme si předváděli styly zobrazení.

Navazující články:

Jak 3D model oříznout.

Podrobněji o stylech pro "řezové" pohledy.

Jak připojit jako referenci (nejen) uložený pohled s řezem 3D modelu.

Styl zobrazení může být různý pro různé prvky v modelu

Jak pro různé reference nastavit různé styly zobrazení

 

 

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře