Články

Nový typ prvku - Tabulka

Nový MicroStation CONNECT obsahuje nástroje pro vytváření a import tabulek. Tabulka je novým typem prvku, který lze do formátu DGN ukládat a následně zpracovávat. Pokud si pod pojmem "microstationovská tabulka" představíte tabulku z Excelu, pak neuděláte chybu. V tomto článku si ukážeme, jak s tabulkou (prvek v DGN výkresu) pracovat, alespoň základní postupy.

Základní nástroj na umístění (nějaké) tabulky naleznete na pásu Popisky.

Pomocí obrázkového menu variant můžeme vložit tabulku prázdnou (první ikona zleva) - tj. pouze rámečky, do nichž později něco napíšeme - např. nástrojem Umístit text nebo texty hromadně "nasypeme" pomocí makra.

U (prázdné) tabulky je třeba určit, kolik bude mít řádků a sloupců.  Tento počet není fixní, a pokud budeme někdy v budoucnu chtít nějaké řádky nebo sloupce přidat/odebrat,  lze to snadno provést - ukážeme si to později.

Zajímavější a uživatelsky potřebnější je umístění tabulky, která již je v Excelu zpracována. V takovém případě zvolíme v ikonovém menu variant třetí možnost - Ze souboru. Excelovský soubor (musíme k němu mít přístup...) určíme pomocí položky Název výkresu. (Zde je uveden špatný český termín, správně má být Název souboru.)

Jakmile XLS nebo XLSX soubor vybereme, musíme ještě zvolit, jaký pracovní arch z tohoto sešitu vložíme. XLS i XLSX soubory mohou obsahovat více než jeden arch s různými tabulkami a daty.

Tabulkou se stane buď celý arch, pokud je Rozsah nastaven na možnost Automaticky (položky Z a Do jsou nedostupné, pouze informují o rozpětí celého archu), nebo lze z archu vybrat souvislou část - Rozsah je nastaven na možnost Ručně a položky Z a Do lze zadat, a tak souvislou část archu určit.

Po vyplnění předešlého modálního dialogu lze pomocí kurzoru tabulku (je držena za levý horní roh) umístit do modelu. Všimněte si důležitého přepínače Udržet propojení, který zajistí automatické provázání mezi tabulkou v modelu a jejím "zdrojem" v excelovském archu. Pak změny v archu se automaticky provedou i v tabulce v modelu.

Tabulka uchovává některá formátování z excelovského archu - např. velikost písma, barvu a zarovnání, ale je možné využívat připravený textový styl (viz první obrázek).

Jakmile je tabulka (prázdná, nebo z excelovského archu) do modelu umístěna, lze s ní dále pracovat. Protože se jedná o velmi specifický prvek, tak se MicroStation CONNECT zachová nezvykle, leč logicky.

Jakmile tabulku vybereme nástrojem Vybrat prvek, získáme možnost pracovat s přibližně deseti dosud skrytými nástroji a dvaceti taktéž skrytými parametry, které nám umožní vzhled, tvar, náplň atp. tabulky změnit. V uživatelském rozhraní se náhle zjeví zcela nový pás Rozvržení tabulky. (Předpokládám, že podobně se bude chovat MicroStation v budoucnu i s jinými speciálními typy prvků - bude nabízet nástroje, úlohy a pásy "na vyžádání" podle toho, jaký typ prvku je právě nástrojem Vybrat prvek vybrán.)

Nástroje a parametry z pásu Rozvržení tabulky zajistí takřka vše, co známe z Excelu - vkládání a mazání sloupců a řádků, definování formátování v jednotlivých buňkách tabulky atp.

Bohužel jsem nenašel nikde možnosti typu "sečti položky v tomto sloupci a zde vypiš výsledek". Tyto výpočetní služby musíme ponechat na bedrech Excelu.

Poznámka:  Tabulka je nový typ prvku a nová technologie v MicroStationu CONNECT, Bentley přislíbili, že se v dalších verzích objeví nové (popř. uživatelsky vstřícnější) možnosti, jak s tabulkami pracovat.  

 

 

 

 

 

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře