Články

AECOsim CONNECT, Dataset

Dataset (někdy také Databanka) je nezbytným doplňkem AECOSimu. Obsahuje předem připravené vzorkovníky objektů, které jsou při vytváření architektonických a stavařských modelů používány. Tyto vzorkovníky mohou, ale nemusí splňovat příslušné (státní, průmyskové, evropské, firemní,...) normy. Mohou, ale nemusí vycházet z předem určených zdrojů - např. katalogů konkrétních firem.

Buďme konkrétní: V datasetu jsou připraveny zdi, dveře, okna, sanitární technika, nábytek a mnoho dalších více či méně důležitých a potřebných objektů. A to včetně podrobných definic, jak se určitý objekt má v dané situaci chovat. Například, jak se zobrazí ve 3D modelu (možno ještě rozlišit drátový nebo stínovaný model), při použití určitého stylu zobrazení ve 3D modelu. Dále: jak bude objekt vidět ve 2D půdorysu, v řezu, a v konkrétním měřítku kresby na finálním tiskovém archu, apod. 

Obvyklý postup je tento: Pro určitý projekt (který je definován například pracovní sadou, nebo pracovním prostředím) si uživatel zvolí dataset. Ten může být buď podle národních norem, nebo může být připraven pro určitý projekt (například jako podmnožina národního datasetu plus přidané speciální položky).  Aktivní dataset se pak automaticky projeví při jakémkoliv nástroji typu Umístit stěnu, Vložit dveře, Umístit střešní plášť. Podívejme se, jak se dataset chová při umisťování jednoduché stěny.

Krok 1.: Spustit nástroj pro umístění stěny (Place Wall).

Krok 2.: Otevře se "datasetový dialog" v němž si uživatel vybere typovou stěnu a může využit možnosti některé parametry změnit. Parametry jsou např. rozměrové - výška stěny, grafické - barva a vrstva atd. stěny, negrafické - materiál, ohnivzdornost, cena za jednotku, ....

Seznam všech stěn v tomto datasetu nalezneme pod úvodním velkým promodralým menu variant. V rozbaleném seznamu je možné položky třídit, filtrovat a vyhledávat podle (v datasetu definovaných) kritérií - např.  sendvičová, vnitřní, opěrná, nosná, příčka ap.

Krok 3: Je zde možné změnit rozměry, pokud je to povoleno (opět předpisem, který je v datasetu určen). Aktuální stěna je vždy tlustá 100 mm - tu nezměníme, ale je možné měnit její výšku. 

Poznámka: Pokud byste používali např. německý DIN dataset, pak kompletní obsah "datasetového" dialogu bude v němčině, protože i názvy parametrů (šířka, výška) jsou definovány v tomto datasetu. 

Krok 4: Způsob, jak bude stěna do modelu umisťována (za osu, za líc, zda bude uzavřena, zda se automaticky napojí na již vytvořené stěny ap.) se určuje mimo dataset. V Pásu, který se rozbalí po spuštění nástroje na umístění stěny, nalezneme položky, které tyto parametry určují.

Klíčový parametr je způsob umístění (Place by), kde si uživatel může vybrat stěnu přímou (Line), obloukovou (Arc - ), jakkoliv křivou (Curve), podle sítě (Grid) a především podle libovolného 2D liniového prvku (From Element). Tím prvkem může být jakýkoliv uzavřený nebo otevřený řetězec prvků. Speciální možnost zajistí "výstavbu" stěny okolo předem definované místnosti (From Space).

Shrnutí: Jak bude stěna vypadat, určuje předpis v datasetu. Jak bude stěna vytvářena/umisťována v modelu, určuje předpis, který je na datasetu nezávislý. Jsou to nikoliv parametry určitého typu stěny, ale parametry nástroje Umístit stěnu.

Podívejme se nyní, jak se "datasetové okno" chová, když budeme do modelu umisťovat otvor s výplní - např. dveře. Na obrázku je totéž okno dvakrát. Umisťované dveře jsou totiž v datasetu připraveny ve dvou "skupenstvích" pro 2D a 3D. Volbou položky Dynamika (Dynamics) - parametr datasetu - určíme, jak budou dveře zobrazovány nejen v náhledu v tomto dialogu, ale o při umisťování do stěn. 2D značka se pak vždy ukáže v půdorysu a v řezu obecném.

Poučení: datasetové okno se může významně změnit při výběru různých typů objektů. Něco jiného potřebuje uživatel nastavit u stěn a něco naprosto jiného u židle.

Na závěr se ještě podívejme na možnosti, jak datasety definovat a naplňovat katalogovými položkami, například... Zpravidla by to měl provádět specializovaný pracovník, protože se jedná o dosti netypický úkol. 

Dataset je definován na třech úrovních. Hezky to uvidíme, když se podíváme AECOsimu do zákulisí - nabídka File (Soubor).

Datasetové nástroje obsahují tyto možnosti:

Editor katalogu (Catalog Editor) - jaké objekty budou v datasetu uloženy (dveře, stěny, okna, schodiště, zábradlí, žebříky, obkladačky, kliky, lustry, regály, koberce, ...). 

Editor definic (Definition Editor) - jaké parametry budou jednotlivé objekty používat (u stěny: šířka, výška, materiál pro renderované pohledy, ohnivzdornost, šrafování v řezu v měřítku 1:100, šrafování v řezu v měřítku 1:50,...)

Editor rodin a dílů (Family/Part Editor) - jak jsou jednotlivé objekty/díly definovány (u určité stěny: Jaké jsou varianty její výšky, její tloušťky, určení, že šrafování bude v řezu křížem s mezerou 100 mm a zelené, materiál pro renderované pohledy bude šedý hrubý štuk, ...)

Poznámka: Jednotlivé objekty jsou sdružovány do rodin (families) podle určitých logických zákonitostí - např. obvodové stěny, příčky, základové desky,... nebo podle výrobce, nebo podle toho, co se uživateli zdá pro členění do logických množin (tj. rodin) výhodné.

Otevřeme si pro dataset Editor rodin a dílů (Family/Part Editor) a opatrně do něj nakoukneme.

V levé části si zvolíme Rodinu: Například Architektonické díly: Vnější stěny (Architectural_parts: Walls_Ext). V pravé části se vypíší jednotlivé díly - stěny, včetně všech parametrů. Nenechte se zmýlit obrázkem, že některé potřebné parametry - např. šrafování/vzorování v řezu - zde není uvedeno. Je to proto, že sloupců v seznamu položek by bylo příliš mnoho. Chceme-li vidět (popř. editovat) jiné parametry, je nutné volbou v menu variant Parts View zvolit, jaké parametry nás zajímají.

Všimněte si, že po této volbě jsou v seznamu dostupné parametry jiné, např. typ vzorování/šrafování, barva šrafy ap.

Na závěr: Definování a naplňování datasetů je speciální akce a měl by se o to postarat pro tuto činnost vyškolený pracovník, který (především!) ví, s jakými a s jak definovanými objekty budou jeho kolegové na konkrétním projektu pracovat.

 

 

 

 

 

 

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře