CONNECT

V převzatém výkresu se NĚCO ukazuje jinak

Častým a nepříjemným jevem při otvírání cizích výkresů je situace, kdy výkres "u mne" vypadá jinak než "u kolegy" - ačkoliv používáme stejnou verzi MicroStationu. (Nemůže jít tedy o žádný převodní problém typu DWG ->DGN). Jev "vypadá to jinak!" bývá skoro vždy způsoben tím, že někomu z kooperující dvojice chybí nějaká podstatná data, která nejsou uložena přímo ve sdíleném DGN výkresu, ale jsou čerpána z jiných zdrojů. A tento zdroj je pro jednoho z kooperantů nedostupný. 

MicroStation naštěstí situaci, kdy mu nějaká potřebná data chybí, přežije, avšak výkres může ukázat ve "zjednodušené podobě".  Ukážeme si to na typickém příkladu s druhy čar. (Avšak podobné to je i s chybějícími fonty...)

Druhy čar jsou definovány ve speciálním zdrojovém souboru .RSC (i když mohou být v novějších verzích připraveny a uloženy i v knihovnách dgnlib). Jeden ukázkový soubor (LSTYLE.RSC) je připraven v každé MicroStation/PowerDraft/Bentley View instalaci. Avšak pro vážnou práci je třeba používat speciální knihovny, např. s mapovým klíčem.  Pokud pracovník A tento zdrojový soubor má řádně v MicroStationu připraven, pak mu jsou při výběru druhů čar položky z mapového klíče nabízeny a on může vytvářet ve VYKRES.DGN linie s těmito "vzorky".  Pracovník B však zapomněl tento soubor do svého MicroStationu zasunout. Jakmile B otevře VYKRES.DGN, tak se mu žádný "vzorek" ukázat nemůže, protože MicroStation nemá odkud brát. Odstranění této závady je snadné. Stačí, aby si B od A vzal chybějící zdrojový RSC soubor a "zabudoval" ho do svého MicroStationu - slouží k tomu konfigurační proměnná MS_SYMBRSCR.

Pokud B bude líný tuto operaci provést, pak místo všech hranic, tras, kabelových vedení, stezek, živých plotů, tratí ap. uvidí (popř. bude tisknout) obyčejnou plnou čáru. To nemusí být na závadu, protože B může do výkresu různě zasahovat, a když takto B-em změněný výkres A opět otevře, všechny druhy čar se mu ukáží správně. Akce u B nijak nezměnily přiřazení druhů čar k jednotlivým prvkům. Jakimile se výkres vrátil "domů", prvky si šáhly pro definici druhu čáry, a protože ji našly, tak ji mohly při svém zobrazování v pohledech použít.

Z tohoto příjemného pravidla pochopitelně existuje výjimka - pokud by B nějaký prvek s druhem čáry smazal a nakreslil znova, tak už tento nový prvek žádnou informaci o druhu čáry mít nebude. Pokud by B prvek kopíroval/přesouval/prodlužoval, tak se informace o druhu čáry u prvku udrží.

Tedy: Výkres, který "u mne" vypadá jinak než "u kolegy", můžu prohlížet, doplňovat, editovat, i když ho uvidím "zjednodušeně".  Když se výkres kolegovi vrátí, bude zase v pořádku.

Podobně se zachovají i jiné typové atributy: Sdílené buňky (B nemá příslušnou knihovnu dgnlib), fonty (B nemá příslušné fonty TrueType, SHX nebo  knihovnu dgnlib) ap.

Poznámka: Jakmile B pojme podezření, že se mu něco v převzatém výkresu nějaké prvky neukazují správně - může si to ověřit pomocí Informace o prvku: V rubrice Základní v kolonce Typ čáry.

{jcomments on}

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře