Acute3D Viewer (zdarma)

Pro milovníky nových technologií připravili Bentley příjemné překvapení. Kdokoliv si může stáhnout a neomezeně používat zdarma prohlížečku skutečných sítí (Reality Mesh), a to včetně "nalepených fotografií", jak to dokáže vyrobit a připravit aplikace ContextCapture.

Prohlížečku Acute3D Viewer si můžete stáhnout z Bentley stránky. Zde použijte tlačítko "Stáhnout z Bentley Obchodu", ale nebojte se, žádné peníze to po vás chtít nebude... Jediná cena, kterou zaplatíte, je zadání vaší emailové adresy.

Drobná poznámka: nenechte se na této marketingovém stránce zmást podivným českým souslovím "síť reálného stavu" - jedná se skutečně o Skutečnou (reálnou) síť :-)

Na této stránce (dole) je i několik ukázek, jak skutečná síť "polepená" fotografiemi z dronů vypadá. Nicméně, až si Acute3D Viewer nainstalujete, tak se k ukázkám (a bude jich více) dostanete velmi snadno.

Aktuálně je Acute3D Viewer pouze v angličtině a v několika asijských jazycích (volbu provedete před zahájením stahování).  Ovládání aplikace je však natolik intuitivní, že se v něm neztratíte, i když hlášením občas neporozumíte.

Úvodní dialog po spuštění Acute3D Vieweru nabízí, z jakého zdroje můžete skutečnou síť (nebo něco jiného) otevřít.

Možnosti jsou (bráno zleva odshora):

1) Otevřít nějaký nedávno otevřený soubor. Při prvním spuštění zde nebudete mít nic, obrázek zachycuje situaci poté, co uživatel (přesněji já) už nějaké soubory v Acute3D Vieweru prohlížel.

2) Otevřít nějaký soubor (model), který máte na disku ("Open Model").

3) Otevřít nějaký ukázkový soubor (demo na Webu) - modrý odkaz, na který právě sahá zvídavá ručka.

Pokud zvolíte (doporučuji!) možnost 3, pak se vám v prohlížeči zobrazí stránka s ukázkami, které si buď můžete stáhnout do vašeho Acute3D Vieweru (levý sloupec), nebo které si přímo, jako vzdálený klient můžete prohlížet přímo ve vašem prohlížeči (pravý sloupec). V druhém případě však přijdete o některé vymoženosti a vychytávky aplikace Acute3D Viewer.

Poznámka: Obrázek ukazuje jen "vršek" poměrně dlouhé stránky, příkladů je aktuálně 10, avšak je pravděpodobné, že jejich počet vzroste.

Já jsem si pro ukázku stáhnul z této stránky poměrně dost zřícenou zříceninu jakéhosi francouzského hradu (soubor Commarque.s3c). Když si tyto trosky otevřete, tak opravdu, nekecám!, můžete na svém monitoru procházet a vidět velmi přesnou 3D fotografii. Základní uživatelské rozhraní aplikace Acute3D Viewer s francouzskou zříceninou vypadá takto...

Základní ovládání je stejné jako ve 3D modelech v MicroStationu.

A) Stisknutí a držení levého tlačítka na myši a zároveň pohyb myši = rotace modelu, pozorovatel model oblétává nebo prochází - podle toho, jak je blízko a vysoko. Je třeba, aby byla aktivována 3. ikona vlevo nahoře - což je implicitní stav.

B) Kolečko na myši = buď přiblížení, nebo vzdálení se od modelu.

C) Ikona s ručkou vlevo nahoře = panorámování, bez rotace.

Podívejme se, co prohlížečka Acute3D nabízí, a co by se mohlo uživatelům hodit. Předně: Jsme schopni v 3D modelu se skutečnou sítí měřit řadu veličin. Ukážeme si tu nejjednodušší - vzdálenost. Slouží k tomu ikona s pravítkem, stačí zvolit, a pak je v dialogu určit, co měříme.

Při zadávání "odkud-kam" měříme, se kurzor automaticky chytá na povrch skutečné sítě. Je to obdoba pružného nájezdu v MicroStationu. Naměřené hodnoty v dialogu Measurements (měření) je možné snadno (jako na web stránce) vybrat a někam zkopírovat. 

Kromě fotografií - textury, lze vidět i jednotlivé plošky trojúhelníkové sítě, která definuje skutečnou síť. Stačí k tomu zapnout ikonu Wireframe (6. odleva).

Jak je skutečná síť hustá, a tedy přesná, uvidíme nejlépe na nějakém detailu. Podívejme se do vstupních vrat - na předešlém obrázku jsou vpravo dole.

Na závěr tohoto krátkého přehledu ještě několik dobrých a špatných zpráv:

A) I když to dialog pro otevření souboru v Acute3D Vieweru explicitně nenabízí, je možné otevřít a následně prohlížet i bodové mraky (soubory *.POD). 

B) Acute3D Viewer neumožňuje přímý tisk na papír nebo do PDF. K vytvoření 3D PDF se skutečnou sítí (nebo bez ní), potřebujete MicroStation. Nicméně je zde možnost vytvořit obrázek (např. ve formátu JPG) pomocí nástroje volby Save Screenshot  - nabídka File.

C) V Acute3D Vieweru nelze prohlížet modely DGN, DWG atp.  

D) Pro 3D nadšence. Pokud máte při ruce klasické 3D brýle (např. jste je zapomněli onehdá v kině vrátit :-), s červeným a modrým celofánem, pak je můžete uplatnit i zde. Stačí v nabídce Display (vlevo nahoře) zvolit možnost Stereo, a brýle si nasadit na nos.

E) Ukázka, jak se pracuje s aplikací ContextCapture, když uživatel vyrábí Skutečnou síť pro následné prohlížení v aplikaci Acute3D Viewer.

F) Podrobnosti o používání skutečných sítí (technologie Acute3D) v prostředí MicroStationu najdete v tomto článku.

 

 

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře