Ukládání výkresu

MicroStation/PowerDraft ukládá (uživatelem vytvářená data) do DGN ve dvou "balíkách", které jsou na sobě nezávislé a uživatel má možnost ovlivnit, kdy ukládání každého balíku proběhne.

Nejdříve si řekněme, co každý balík (ukládaný do DGN) obsahuje. První, ten důležitější, obsahuje vše, co bylo a je nakresleno. Ten druhý, nenápadnější, obsahuje vše, co je (nějak) nastaveno

Oba tyto balíky ovlivňují dva přepínače v dialogu Přednostní nastavení - kategorie Ovládání:

alt

Přepínač Automaticky ukládat změny zajistí, pokud je zapnutý, že všechny kreslené změny jsou okamžitě ukládány do souboru DGN na disk. Pokud by vypnuli proud, tak váš PC sice rázem ztichne, ale poslední dokreslený (popř. "doupravený") prvek je uložen. V takovém režimu je ruční ukládání výkresu pomocí položky Soubor/Uložit (Ctrl+S) zbytečné - systém to vždy provede automaticky po jakékoliv změně prvků ve výkresu. Když tento přepínač vypnete, tak se automatické ukládání provádět nebude, položka Soubor/Uložit (Ctrl+S) bude mít opět značný význam a uživatel může sám ovlivnit, zda provedené změny ve výkresu uloží, nebo nikoliv. Pokud je neuloží a bude chtít výkres zavřít (popř. ukončit MicroStation/PowerDraft), tak bude důrazným výstražným dialogem na toto své opomenutí upozorněn. Teprve odmítnutí změn v tomto dialogu "zapomene" uložit provedené změny.

Tato technologie je naprosto logická a nijak se neliší od standardu, který znáte z jiných programů. Překvapivá však je přítomnost druhého balíku a především způsob jeho ukládání. V druhém balíku se nachází všechna nastavení, které "nějak" výkres (a modely v něm a pohledy v těchto modelech) DGN ovlivňují. Pro představu, zde je neúplný výčet těchto nastavení:

  • Viditelnost vrstev v pohledech
  • Zapnutí/vypnutí atributů pohledu v jednotlivých pohledech
  • Jaký pohled je otevřen a kde je na obrazovce roztažen
  • Stav všech přepínačů (Nastavení/Přepínače)
  • Nastavení aktivních atributů
  • Jaký model je právě aktivní
  • Jak a odkud svítí Slunce (přesněji: jaké nastavení světel je právě aktivní)
  • Jaká knihovna buněk je právě připojena
  • Jaký režim nájezdu je právě aktivní
  • ...

Zkušený uživatel by mne zde mohl ještě snadno doplnit, ale myslím si, že pro představu, co obsahuje tento balík informací, to stačí.

Nyní už máme jasnější představu, co se asi skrývá pod přepínačem Ukládat nastavení při ukládání změn (viz předešlý obrázek). Jak tento přepínač ovlivní každodenní praxi? Je-li zapnut, pak každý výkres při otevření nalezneme ve stavu, v jakém jsme ho naposledy ukládali - tedy pravděpodobně ve stavu, kdy jsme ho opuštěli (výjimkou je sitauce, kdy jsem ho opouštěli bez uložení dosavadní práce). Pokud bude přepánač Ukládat nastavení při ukládání změn vypnut, pak se každý výkres pokaždé znovu a znovu bude otevírat v jakési startovací poloze, která může být setsakramentsky jiná, než stav ve kterém jsme ho opouštěli (jiný model je aktivní, v jiných pohledech jsou vidět jiné vrstvy, knihovna buněk není připojena, přepínač Mřížka je vypnut atp.)

Tuto startovací pozici můžeme celkem snadno změnit a říci, že právě teď je výkres ve stavu, v němž ho chceme zítra, pozítří,... otevírat. Učiníme to pomocí položky Soubor/Uložit nastavení (Ctrl+F)

alt

Poznámka 1.: Pokud budete mít vypnutý přepínač Automaticky ukládat změny a zároveň zapnutý přepínač Ukládat nastavení při ukládání změn, pak akce Uložit nastavení (Ctrl+F) nemá smysl, protože při ručním ukládání prvního balíku dat (co bylo nakresleno), automaticky spustí i uložení druhého balíku dat (co a jak je nastaveno), a tak vaše ruční uložení druhého balíku bude zapomenuto.

Poznámka 2.: Moje doporučení ohledně těchto dvou přepínačů bude velmi opatrné. Já (být pravidelným uživatelem MicroStationu) bych měl Automatické ukládání změn zapnuté, u přepínače Ukládat nastavení při ukládání změn bych velmi váhal. Někdy se mi zdá výhodnější otevírat (všechny) výkresy pokaždé ve známé a konstatní "poloze", jindy se mi zdá, že je lepší, když se výkres otevře tak, jak jsem ho včera zanechal. Snad budete při svém rozhodování razantnější a nějakou možnost si (jednou provždy) vyberete.

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žiadne komentáre