Jak vytvořit vícestránkový PDF soubor
- Podrobnosti
- Kategória: Organizátor tisku
- Uverejnené: 10. december 2012
- Napísal: Petr Sýkora
Jak "tisknout" popř. "uložit" výkres do PDF souboru, jsme se už naučili v kapitole Uložení výkresu do PDF. Avšak tento jednoduchý postup neuměl vytvořit vícestránkové PDF. V některých případech by bylo vhodné celou výkresovou dokumentaci postupně nasázet z jednotlivých DGN (nebo i DWG) výkresů a modelů na jednotlivé stránky jednoho vícestránkového PDF. A pokud možno na jedno (kouzelné) klepnutí...
Vícestránkové PDF vytvoříme oklikou, nikoliv pomocí standardního (jednostránkového) postupu v dialogu Tisk, ale pomocí speciální aplikace Organizátor tisku, kterou naleznete v MicroStationu/PowerDraftu od verze V8i.
Organizátor tisku je zařízení, v němž si uživatel může předem nachystat pravidla, podle nichž se bude (kdykoliv později) tisknout libovolný počet výkresů, modelů, výřezů, pohledů ap. Organizátor tisku lze použít i při klasickém tisku na papír - pak není třeba každý model, výkres, výřez,... zadávat a odklepávat v dialogu Tisk zvlášť. Stačí vybrat předem připravenou tiskovou sadu (tj. předpis co a jak se má tisknout).
Při vícestránkovém tisku do PDF je však Organizátor tisku nenahraditelný - alespoň já jsem za něj náhradu nenašel. Jak budeme postupovat, pokud bychom chtěli do jednoho PDF nasázet několik tiskových sestav (výkresů, modelů,...) z různých DGN/DWG souborů, si nyní ukážeme.
Nejdřívě si dialog Organizátor tisku otevřeme, z nabídky Soubor.
Seznam výkresů, modelů, pohledů, výřezů,... které budeme tisknout do vícestránkového PDF se nazývá v terminologii Organizátora tisku sada (angl. set). Proto provedeme první a nejdůležitější akci, do aktuální sady (zatím se jmenuje "Bez jména", ale to nijak nevadí, pojmenujeme ji, až ji budeme ukládat) přidáme požadované výkresy.
Po klepnutí na ikonu Přidat soubory do sady se otevře dialog Vytvořit definici tisku, v němž shromáždíme všechny výkresy, modely, pohledy, výřezy,... které se budou do PDF tisknout. Zatím je dialog prázdný, je třeba ho naplnit pomocí tlačítka Přidat.
Po klepnutí na tlačítko Přidat (v dialogu Vytvořit definici tisku) se otevře obvyklý dialog, v němž je možné postupně vybrat jakýkoliv počet jakýchkoliv výkresů z různých míst na vašem disku nebo na síti. Aby bylo možné postupné "vyzobávání" výkresu provést, je třeba si dialog rozbalit směrem dolů - viz zvýrazněná šipka vlevo dole a pomocí tlačítka Přidat postupně naplnit seznam Vybrané soubory.
Jakmile jste hotovi, tlačítkem Hotovo dialog Vybrat soubory zavřete. Vrátíte se zpět do dialogu Vytvořit definici tisku, avšak ten již není prázdný. Seznam vybraných a k tisku předurčených výkresů můžete kdykoliv v tomto dialogu změnit, pomocí tlačítek Přidat a Odstranit.
Po stisknutí tlačítka OK v dialogu Vytvořit definici tisku se vrátíme do hlavního dialogu Organizátor tisku. V levém sloupci se vypisují jednotlivé výkresy, které jsme před chvílí vybrali - v našem případě jsou tři. Vpravém seznamu je zdánlivě totéž, avšak při bližším pohledu zjistíme, že pravý seznam je tzv. editovatelný - stačí na příslušný chlívek poklepat levým tlačítkem a rozbalí se dostupné možnosti. Na následujícím obrázku si právě můžeme vybrat, jaký model z výkresu Nábytek budeme do PDF tisknout. (Podobně lze vybírat i uložený pohled.)
Pravděpodobně vás již napadlo, jak pro jednotlivé výkresy určíme důležité podrobnosti, např. jaká část výkresu (popř. jakého modelu) se bude tisknout, v jakém měřítku ap. Tyto detaily můžete určit právě zde, v pravém seznamu v dialogu Organizátor tisku. Ten pravý seznam je velmi dlouhý - všimněte si kratičkého posuvníku v předešlém obrázku. Když s posuvníkem trochu popojedeme vpravo...
... tak se nám ukáží další důležité parametry tisku. A když si pomocí pravého tlačítka na rozbalovací nabídce vyberete položku Vlastnosti, otevře se dialog, v němž lze všechny parametry tisku pro právě vybraný výkres přehledně nastavit.
Kdykoliv při výběru výkresů/modelů/výřezů... je možné si situaci zkontrolovat, podobně jako v klasickém dialogu Tisk. I zde je Náhled na vybranou položku v sadě.
Jakmile máme sadu pro tisk nachystanou, zbývá tisk (v našem případě: vytvoření vícestránkového PDF) provést. Klepneme tedy v Organizátoru tisku na ikonu Tisk.
Tisk neproběhne ihned, ještě se otevře dialog Tisknout, kde si můžeme zkontrolovat, kamže to vlastně tiskneme.
Ouha! Systém nás tlačí k tomu, abychom tiskli na obyčejnou tiskárnu, tedy na papír. Kdybychom nyní toto nasměrování potvrdili, tak z tiskárny postupně vylezou tři papíry - pro každou položku ze sady jeden. Naštěstí jsme si všimli tlačítka Tiskárny, kde si můžeme vybrat správný konfigurační soubor pro tisk, a tedy i správný výstup. Z kapitoly o tisku do PDF již víme, že to má být buď (systémový) konf. soubor pdf.pltcfg, nebo uživatelský soubor z tohoto souboru upravený.
Zbývá se vyhnout poslední léčce. Jakmile určíme, že budeme tisknout do PDF, tak se dialog Tisknout promění, protože tisk do PDF nabízí jiné parametry, než tisk na papír. Důležité pro nás (a pro naše budoucí vícestránkové PDF) je položka Předat jako v rubrice Předat dál. Je třeba, aby byla nastavena na hodnotu: Jedna tisková úloha. Přeloženo do srozumitelné řeči v terminologii PDF. Vznikne jedno (vícestránkové) PDF. Pokud bychom vybrali druhou možnost: Separovat tiskové úlohy, tak tisk proběhne také, ale každý výkres bude mít své vlastní, jednostránkové PDF.
Tlačítkem OK vícestránkové PDF vytvoříme.
Zatím jsme si příliš nedělali těžkou hlavu s tím, že se sada (tj seznam tisknutých výkresů a různých parametrů) nijak nejmenuje. Avšak v tomto okamžiku - nastavení sady se zdařilo! - by bylo škoda veškerou dosavadní práci ztratit. Proto před uzavřením dialogu Organizátor tisku sadu pojmenujeme a uložíme.
Na závěr několik poznámek:
- Sady v Organizátoru tisku může vytvořit jeden specialista pro celou firmu, soubory *.pset je možné přenášet mezi jednotlivými PC a jejich uživateli
- Organizátor tisku řeší i "dlouhé" tisky na připojenou tiskárnu. Uživatel nemusí otevírat postupně všechny výkresy z výkresové dokumentace a každý tisknout zvlášť. Stačí vybrat sadu, založit do plotru dlouho roli papíru, dolít barvu, tisk spustit a zajít si na kávu, oběd nebo do kina.
- Tisk sad v Organizátoru tisku je velmi pohodlný především tehdy, pokud máte nachystány tiskové sestavy na tiskových arších, pak není třeba kontrolovat a nastavovat měřítko, velikost papíru atp.
Komentáre
- Žiadne komentáre