Převody mezi DWG a DGN

Vrstvy, základní informace

Vrstvy jsou v MicroStationu/PowerDraftu/BentleyView/Navigatoru základním prostředkem, jak ovlivnit, zda (nějaký) prvek bude či nebude v pohledu vidět. Technologie vrstev se používá v každém CAD systému, pouze se nazývají jinak - hladiny, fólie, ap. Ukažme si jak se s vrstvami pracuje.

Pojem vrstva se používá ve dvou souvislostech.

1) Vrstva jako atribut prvku. Každý prvek leží v nějaké vrstvě (podobně, jako má každý prvek nějakou barvu)

2) Aktivní vrstva jako atribut výkresu. V daném okamžiku je vždy nějaká vrstva aktivní, a do ní se umisťují právě vznikající prvky. (Z tohoto pravidla existují výjimky, například buňky mohou být umístěny do jiné než aktivní vrstvy - podrobněji v tomto článku.)

Vrstvu u prvku (nebo u více prvků - stačí použít ohradu nebo výběrovou množinu) lze snadno změnit pomocí nástroje Změnit atributy - stejným způsobem, jakým se mění i jiné atributy prvku

alt

Poznámka: Tutéž akci můžete provést i v dialogu Info o prvku.

Nastavení aktivní vrstvy můžete provést v panelu Atributy (zpravidla je ukotven v levém horním rohu aplikačního okna. 

alt

V seznamu naleznete všechny vrstvy uložené v aktivním výkresu (vrstvy z připojených referencí zde pochopitelně chybí, protože do nich nelze nic umisťovat). Tučně je zvýrazněna vrstva, v níž už je nějaký prvek umístěn (využitá vrstva). Značky ve třech sloupcích vpravo od názvu znamenají:

  • vrstva je/není vidět v aktivním pohledu (zaškrtávátko = je vidět, kolečko = není vidět)
  • vrstva je/není zamknuta (zámeček = je zamknuta, kolečko = není zamknuta)
  • barva "podle vrstvy"

Nejdůležitějším dialogem pro práci s vrstvami je Zobrazení vrstev, kde je možné určit, jaká vrstva bude a jaká vrstva nebude v aktivním (popř. určeném) pohledu vidět. Dialog otevřete buď pomocí ikony v panelu Základní nástroje nebo volbou v nabídce Nastavení/Vrstvy/Zobrazení nebo pomocí klávesové kombinace Ctrl+E.

alt

Přepínání v seznamu vrstev je snadné: Bílá vrstva vidět není, tmavě modrá vrstva vidět je, zeleně je označena aktivní vrstva. Přepnutí aktivní vrstvy můžete provést i v tomto dialogu - stačí na řádek s vrstvou poklepat (dvojklik).

Kromě názvu vrstvy je možné vidět v dialogu i různé podrobnosti. V našem případě to je informace, zda je vrstva využita a kolik v ní je v aktivním modelu umístěno prvků. Je však možné otevřít i jiné sloupce - podrobněji v tomto článku.

Poznámka: V každém pohledu je možné nastavit viditelnost vrstev jinak. Toto však neplatí, pokud pracujete v DWG pracovním režimu (aktivní výkres je ve formátu DWG) - pak je nutné mít vrstvy (hladiny) zapnuty/vypnuty ve všech pohledech stejně. Jedná se o zásadní omezení formátu DWG proti DGN.

Poznámka: V aplikaci Bentley Navigator dialog Zobrazení vrstev chybí. Zapínání a vypínání vrstev se tak musí dělat "novým způsobem" - podrobnosti se dozvíte v  tomto článku.

Jakmile je k aktivnímu modelu připojena nějaká reference, pak je třeba pomocí ikony ukázat seznam (referenčních) výkresů. Každá reference má svoje vlastní vrstvy a ty je možné vidět/nevidět nezávisle na ostatních vrstvách v jiných referencích a vrstvách v aktivním modelu.

alt

Poznámka: V seznamu referencí je možné vybrat referencí více, a tak snadno nastavit viditelnost vrstev v pohledu "přes" více referencí najednou.

Porovnání dřívějšího tvaru dialogu Zobrazení vrstev s novým dialogem naleznete v tomto článku.

Definování vrstev se provádí ve speciálním dialogu Správce vrstev, vrstvy mohou být uloženy přímo ve výkresu - uživatel je tam pomocí Správce vrstev ručně vytvořil, nebo mohou "vzniknout" v okamžiku, kdy je výkres vytvořen ze zakládacího výkresu - pak nový výkres má naprosto stejné vrstvy jako výkres zakládací. Vrstvy mohou být do aktivního výkresu "přineseny" z připojené knihovny DGNLIB. To však může nepřipraveného uživatele poplést...

Další informace o vrstvách:

Přepínač Vrstvy a jeho vliv na zamknutí celé vrstvy

Aktivní atributy prvku podle vrstvy

Atribut pohledu: Vzhled vrstev

Filtry (seskupení) vrstev

Jak kopírovat definice vrstev z reference

 

 

 

 

 

 

 

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žiadne komentáre