Převody mezi DWG a DGN
Raster Manager, základní informace
- Podrobnosti
- Kategória: Raster Manager
- Uverejnené: 13. december 2011
- Napísal: Petr Sýkora
Připojit do 2D i 3D modelu rastrový podklad je možné "obohatit" o rastrový obrázek (v různých formátech). Tzv. vektorová kresba (popř. 3D model) se docela dobře s rastrovými obrázky dohodne. Uživatel si pouze musí dát pozor, jak bude rastr v modelu umístěn.
Dialog Raster Manager otevřete buď v nabídce Soubor/Raster MAnager, nebo pomocí ikony v panelu základní nástroje. Pracuje velmi podobně jako dialog Referenční výkresy. I zde je kromě různých ikon a nabídek pro práci s připojenými rastry především seznam rastrových obrázků, které jsou k aktivnímu modelu připojeny.
Každý rastr je možné pomocí osmi tlačítek vlevo dole zobrazit (popř. nezobrazit) v konkrétním pohledu. Je možné rastru zadat, jaká barva bude průhledná, popř, ho "přebarvit" tak, aby se od sebe barevně odlišily např. jednotlivé naskenované mapové listy.
Rastry se technicky dělí do dvou skupin:
A) pamatují si svoji polohu - tzn. jsou georeferenční. (CIT, GeoTIFF, aj.)
Georeferenční rastry na sebe svou polohu prozradí v okamžiku, kdy jsou připojovány.
Souřadnice uvedené pod náhledem odpovídají levému dolnímu rohu obrázku. Takovýto rastrový obrázek doporučuji nepřipojovat ručně, protože si sám v modelu najde svou polohu.
B) nepamatují si svou polohu, jsou to "pouhé obrázky" (JPG, BMP,...)
V takovém případě je nutné po potvrzení tohoto připojovacího dialogu ručně v nějakém pohledu zadat obdélník (poměr stran je určen poměrem stran obrázku), který vymezí území, kde rastrový obrázek spočine.
Poznámka: Existuje jednoduchá obézlička - tzv. sesterský soubor - která zajistí, že si i formáty typu JPG, BMP zapamatují (v dodatkovém souboru) svou polohu a v MicroStationu/PowerDraftu je uživatel může připojovat "georeferenčně".
Poznámka: Oba typy rastrů je možné následně transformovat, ořezávat, otáčet, posouvat, měnit velikost atp. Slouží k tomu ikony v horní řádce Raster Manageru, popř, položky v nabdce Editovat. Při těchto akcích se však nemění zdrojový obrázek, nýbrž se mění pouze způsob jeho zobrazování v modelu a určeném pohledu. Je to zřejmá analogie s možnostmi, jak "zpracovat" referenční výkres.
MicroStation/PowerDraft (od verze XM) chápe připojený rastr jako obyčejný vektorový prvek - přesněji jako obdélník. Lze ho proto jednoduše vybrat do výběrové množiny a "podívat" se na něj pomocí Informace o prvku.
A nejen podívat, některé parametry - např. polohu, natočení, dpi, barvu změnit.
Vybraný rastrový obrázek je automaticky opatřen úchyty, za něž je možné rastr deformovat - podrobnosti o tahání za úchyty naleznete v tomto článku.
Poznámka: Pokud při připojování rastru necháte zapnutý přepínač Otevřít dialog Nastavení, tak se podobný dialog otevře automaticky a vy můžete potřebné údaje nastavit a změnit již při připojování tohoro rastru.
Poznámka: Pokud máte rastr (nebo i více rastrů) ve výběrové množině, můžete na ně provést akce jako kdyby to byl obyčejný obdélník - přesunout, smazat (tj. odpojit), změnit velikost ap. včetně možného Zpět a Znovu.
Související články:
K čemu jsou v seznamu rastrů oddělovací lišty
Jaké rastrové obrázky je možné připojit
Komentáre
- Žiadne komentáre