Referencie a rastre
Vnořená reference
- Podrobnosti
- Kategória: Model jako reference
- Uverejnené: 08. november 2011
- Napísal: Petr Sýkora
Při připojování modelu jako reference k aktivnímu modelu (je jedno, zda se jedná o 2D nebo 3D modely nebo o jejich kombinaci) se uživatel může setkat se situací, kdy model připojovaný jako reference sám má nějaké reference. Jak to po referenčním připojení takového již "oreferencovaného" modelu dopadne? Uvidíme tuto vnitřní (vnořenou) referenci, i když budeme s aktivním modelem "o patro výše"? Jinak řečeno: Uvidíme referenci reference?
Odpověď na tuto otázku je snadná a jakéhokoliv uživatele uspokojí. Vnořenou (vnitřní) referenci uvidíme, pokud to budeme chtít. V terminologii MicroStation se pro tento případ vžilo označení Živé vnoření (Live nesting). Při připojení reference se můžeme v "tom velkém dialogu" rozhodnout, zda případné reference právě připojovaného referenčního modelu uvidíme, nebo ne. Toto své rozhodnutí můžeme kdykoliv snadno u jakékoliv reference změnit.
Pokud bychom referenci Opařany připojili bez vnoření, pak by situace v dialogu Referenční výkresy a v pohledech dopadla takto.
Poznámka: Všimněte si zelené zahnuté šipky vlevo nahoře. Ta symbolizuje, že pomocí 1. ikonky, je možné rozbalit strom referencí. V našem případě z tohoto stromu vyčteme, že aktivní model "Půdorys" z výkresu "2D_i_3D.dgn" má připojenu jednu referenci - implicitní model z výkresu "Opařany.dgn". A protože je právě teď pro tuto referenci (je vybrána v seznamu referencí) nastaveno, že se má ukazovat "Bez vnoření", tak zde strom referencí končí - i když k Opařanům je možná ještě nějaká reference připojena. Ale ta nás nezajímá...
Jakmile však u Opařan změníme hodnotu oranžově zvýrazněného přepínače na polohu "Živé vnoření", tak se tato vnořená reference nejen zpřístupní v dialogu Referenční výkresy, ale zobrazí se i v pohledech (tedy pokud ji chceme vidět... Její viditelnost můžeme ovlivnit různými způsoby).
Všimněme si ještě položky Hloubka, která určuje, jak hluboko se má ve stromě referencí pro vnořené reference sahat. Pokud je tam nastaveno 1 - náš případ - pak už nás nezajímají potencionální reference vnořené reference "Katastrální mapa.dgn". Kdyby tento model měl připojenou nějakou referenci, tak ji neuvidíme, ledaže bychom hodnotu Hloubka nastavili na 2 (nebo na nějaké vyšší číslo).
Důležitá poznámka: Kromě možností Bez vnoření a Živé vnoření má uživatel ještě třetí, tak trochu kompromisní možnost: Kopie připojení. Když ji zvolí, tak se vnořené reference automaticky ze svých hlubin (je jedno jak hluboku ve stromu referencí leží - viz položka Hloubka) přenesou bezprostředně pod aktivní model. Strom referencí se tedy výrazně "zploští" a zpřehlední, protože všechny reference jsou vypsány v seznamu referencí (velká plocha v dialogu Referenční výkresy) najednou.
Poznámka pro zvídavé: Pokud je reference připojena se živým vnořením, tak ožije i menu variant napravo - je zde možné zvolit jednu ze tří variant: Umožnit přenos, Přenos pokaždé a Přenos nikdy. Přenosem se rozumí efekt, kdy se v nastavení nadřízené (z hlediska stromu) reference něco změní (např. zobrazení, možnost nájezdu, zobrazení vrstev ap.) - a vzniká otázka: Projeví se ("přenese se") tato změna i na vnořené reference? Kromě základních možností (Ano-Ne) je zde i možnost "možná" (Umožnit přenos), kterou jsem přes značnou snahu nepochopil, i když jsem do Nápovědy čučel opravdu dlouho... Takže bych to nechal otevřené pro ty opravdu velmi zvídavé uživatele.
Více o vnořených referencích (a možných potížích).
Komentáre
- Žiadne komentáre