Fonty

Pozadí v pohledech

Barva pozadí v pohledu nemusí být vždy jen černá (jak to je zpravidla nastaveno v zakládacím výkresu, z něhož aktivní výkres byl vytvořen). Existuje několik možností, jak aktivní výkres (přesněji model, a ještě přesněji pohled) donutit, aby pro své pozadí použil určenou barvu.

Základní a triviální možnost, jak se zbavit černého pozadí a "přehodit" ho na bílé, je v Přednostním nastavení (nabídka Prostředí/Přednostní nastavení), v kategorii Pohledy a okna, přepínač Černé pozadí -> bílé.

Tento přepínač (protože je v Přednostních nastaveních) má vliv na všechny následně otevřené výkresy. Avšak s jednou důležitou výjimkou - přepnutí "černá na bílou" se nekoná, pokud je pozadí v pohledech (aktivního výkresu) definováno jinak - pomocí tabulky barev nebo připojeným pozadím (fotografií).

Tabulku barev otevřete volbou z nabídky Nastavení/Tabulka barev. Na rozdíl od výše uvedeného přednostního nastavení může mít každý výkres připojenu jinou tabulku barev.

Barva pozadí je ta úplně poslední - zvýrazněna písmenem "P". (V anglické verzi je to písmeno "B" - Background.) Poklepáním na tento "P-chlíveček" otevřete standardní dialog Upravit barvu, kde je možné si barvu pro pozadí buď namíchat ve skutečných barvách (viz obrázek výše), nebo je možné si vybrat nějakou kalagovou položku z připravené knihy barev (viz obrázek níže).

Jakmile jste s barvou pro "písmenko P" spokojeni, stačí takto upravenou tabulku barev v dialogu Tabulka barev pomocí tlačítka "Připojit" připojit k aktivnímu výkresu.  Tedy ke všem výkresovým modelům z aktivního výkresu.

Poznámka: Pokud je model typu: Arch, pak může mít nastaveno, že jeho pozadí bude bílé (resp. jiné, než u výkresových modelů). Barva archových a výkresových modelů (jako dvou množin) se může lišit, a toto odlišení lze zadat v tabulce barev - jinak řečeno archy a výkresové modely (v jednom aktivním výkresu) mohou používat různé tabulky barev.

Zbývá poslední "uživatelská žádost": Chceme mít v jednom modelu (je jedno, zda to je arch či výkresový model) otevřeny dva pohledy (na tento model) a v každém chceme mít jiné pozadí.

V takovém případě si musíme pomoci trikem a v jednom pohledu nachystáme "fotografii na pozadí". Touto fotkou může být efektní západ slunce - hodí se především tehdy, pokud před tímto pozadí stojí 3D vila a my ji chceme hezky vizualizovat. Avšak touto fotografií může být i jednolitá (v nějakém grafickém editoru snadno vytvořená) bledě zelená plocha, protože v pohledu chceme mít bledě zelené pozadí.

Jak fotografii na pozadí pohledu dostaneme? Nabíka Nastavení/Výkres otevře dialog pro nastavení (všech) parametrů aktivního výkresu. Zde v kategorii Pohledy snadno nalezneme položku Pozadí.

Položka Pozadí se skládá ze dvou částí: Přepínač vlevo zajistí, že se vybrané pozadí zobrazí v pohledu, jenž je určen v menu variant Pohled v horní části dialogu. (Určené foto na pozadí nemusí být vidět všude...)  Pomocí ikony s lupou, na kterou právě ukazuje kurzor, lze vybrat foto-obrázek na pozadí. Automaticky se nabízí fotografie z adresáře Pattern (Vzory), který je (z továrny) naplněn docela zajímavými vzory používanými při definování materiálu pro 3D objekty. 

Snadno lze určit nějakou svou, předem připravenou fotografii.

Poznámka: I když to vypadá - rubrika Pohledy v dialogu Nastavení pro výkres, viz předchozí obrázek, že lze pro každý pohled vybrat jiné pozadí, tak to bohužel není pravda. Pozadí se vybírá - jen jedno - pro všechny pohledy ve všech modelech aktivního výkresu. Uživatel pouze může ovlivnit, zda toto "všeobecné" pozadí v určeném pohledu aktivního modelu uvidí, či nikoli - přepínač Pozadí.

Důležitém upozornění: Pokud jste pracovali v černém pozadí a kreslili prvky s barvou 0 (nula) - tedy bílou, pak je tato bílá barva automaticky změněna na černou, pokud jste pozadí v pohledu pomocí přednostního nastavení Černé pozadí -> bílé přepnuli na bílou barvu. Avšak pokud jste do pohledu přidali bílé pozadí jako fotografii, ke změně barvy bílých prvků nedojde, zůstávají bílé a tedy špatně, ne-li vůbec viditelné.  Podrobnosti o této problematice naleznete v článku Bílý prvek se netiskne.

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žiadne komentáre