Vizualizácia 3D

Jak změnit vzhled podle prvku

S novým MicroStationu CONNECT přichází užitečná a (některými uživateli) delší dobu požadovaná novinka: Možnost změnit (popř. vylepšit v pohledu i pro tisk) zobrazování prvků, které splňují nějaké kritérium. Podobných možností a cest je již v MicroStationu více, zmiňme třeba změnu vzhledu (všech prvků v určité vrstvě) podle vrstvy nebo jednoduchá možnost, že celá reference se přebarví podle daného předpisu. Nedávnou novinkou je tématické zobrazování 3D objektů ve stínovaných pohledech. Aktuální novinka - definování a používání pravidel zobrazování je oproti předešlým možnostem, jak změnit vzhled prvku, komplexnější.

Pravidlo zobrazování (až nějaké budeme mít) bude použito jako součást - doplněk - ke stylu zobrazení.  Styly zobrazování jsou sice připraveny a optimalizovány pro 3D modely, nicméně některé předdefinované se dají používat i pro 2D modely. 

Pravidlo zobrazování je definováno buď v aktivním výkresu, nebo již v zakládacím výkresu, nebo může být nachystáno v knihovně .DGNLIB. Určité, již připravené pravidlo zobrazování pak "přidáme" jako speciální atribut ke stylu zobrazení, a jakmile bude tento styl zobrazení použit v nějakém pohledu, pak se automaticky použije i toto pravidlo a vzhled některých prvků se změní. A budou to prvky, které splňují podmínku uvedenou v daném pravidlu.

Dost bylo teorie! Zkusme si ukázat jak se vytváří a funguje nějaké rozumné pravidlo zobrazování. Příklad bude jednoduchý, nicméně z něj snadno odvodíte složitější akce (kombinované podmínky, více pravidel platí najednou - buď v režimu "AND", nebo "OR" atp.)

Úloha: V katastrální mapě chceme, aby se parcely s rozlohou větší než (např.) 4000 metrů čtverečných zvýraznily šrafováním. Nebudeme je jednu po druhé měřit, a pak šrafovat ručně, zkusíme to vyřešit pomocí dobře sepsané podmínky v pravidlu zobrazování.

V dialogu Styly zobrazení (otevře se např. pomocí stejnojmenného ovladače pohledu na liště nějakého pohledu) si v levém sloupci vybereme styl zobrazení, v němž bude vytvářené pravidlo použito - pro práci ve 2D modelech by to měla být Drátová síť, protože to je základní styl zobrazení pro 2D modely. V pravé části přibyla nová rubrika Pravidla zobrazování, z ní zatím žádné pravidlo vybrat nemůžeme, proto zvolíme položku Vytvořit novou sadu pravidel zobrazování.

Proč sadu? Inu proto, že pravidel v jednom okamžiku může být aktivních více (např. všechny parcely větší než 4000 m2 vyšrafuj červeně a všechny parcely menší než 1000 m2 mi neukazuj). V našem příkladu vytvoříme 1 sadu s 1 pravidlem, nicméně je snadné si vymyslet do jedné sady pravidel více. 

V dialogu Pravidla zobrazování zatím není nic. Proto v levé části tohoto dialogu nejdříve vytvoříme sadu a nějak přehledně ji pojmenujeme. Na obrázku jsou v pohledu vykresleny i modré parcely, na nichž budeme vytvářené pravidlo zobrazování testovat. 

Nyní do sady "Výměra větší než" sestavíme v pravé části dialogu první (a jediné) pravidlo. Slouží k tomu (pravá) ikona Nové. Po klepnutí na ni se do seznamu vypíše "prázdná",  vždy splněná podmínka (viz modrý odkaz Aplikovat vždy).

Podmínka, která je splněná vždy, se nám nehodí - potřebujeme ji upřesnit: Bude se týkat pouze útvarů s výměrou větší než 4000 m2. Proto na odkaz Aplikovat vždy klepneme. Otevře se dialog Editor podmínek.  

Nyní nastává klíčová fáze našeho snažení. Nejdříve podmínku pojmenujeme v položce Popis (abychom se v podmínkách vyznali, až jich bude více).

To bylo snadné... Následující krok však vyžaduje trochu trpělivosti: Klepneme na položku Zadat vlastnost, po chvilce se rozbalí stromová nabídka, kde je třeba najít, že vlastnost se bude vztahovat k útvarům (mnohoúhelníkům, obrysům parcel). Obsah této stromové rozbalovací nabídky - v kořenu Prvek - je závislý od toho, co obsahuje aktivní výkres. Kdyby v něm nebyl žádný útvar nakreslen, tak by se v tomto seznamu položka Útvar neobjevila, a my bychom nemohli požadovanou podmínku sestavit. 

V naší podmínce bude hrát klíčovou roli výměra (plocha) útvaru, a tento údaj se skrývá v podkořenu Geometrie.

V dalším kroku je třeba z "Geometrie útvarů" vybrat požadovaný atribut. Jakmile to uděláme, vytvářená podmínka v Editoru podmínek se z poloviny naplní. My už pouze doplníme zbytek podmínky: " je větší" a číselný údaj v hlavních jednotkách (tj. v metrech).

Jakmile je podmínka v dialogu Editor podmínek stanovena, tlačítkem OK  ji odešleme do příslušné řádky v dialogu Pravidla zobrazování. Tím však naše práce nekončí. Zbývá ještě určit, jak se mají útvary, které tuto podmínku splní,  chovat. K tomu nám poslouží sloupce Činnosti. (Množné číslo napovídá, že jedna podmínka může zároveň provést několik akcí, třeba nejen parcelu vyšrafovat, nýbrž její obrys ukázat zeleně a změnit její prioritu, aby byla vždy vidět atp.)

Pomocí zeleného Plusu (klepneme na něj) si můžeme zvolit v rozbalovací nabídce, jak se toto pravidlo zobrazování projeví. My si z výběru zvolíme možnost Šrafovat.

Ve sloupci Činnosti se ukáže ikona se šrafováním. Následující akce - definování atributů šrafy je intuitivní a snadná. Když ukážeme na ikonu se šrafou, v bublině se vypíší její parametry.

Tyto atributy lze klepnutím na ikonu se šrafou změnit v rozbalovací nabídce.

Všimněte si tří ikonek nahoře rozbalovací nabídky: Zde lze zvolit šrafu obyčejnou, šrafu křížem, nebo vzorování určenou buňkou. Nám postačí šrafování obyčejné. Mezera mezi šrafy je změněna na 10 metrů a šrafa bude červená. Pokud některý atribut barva, typ a tloušťka čáry není takto explicitně určen, pak je pro šrafu přebrán ze šrafovaného prvku. 

V tomto okamžiku jsme hotovi s definicí pravidla zobrazování. Zbývá poslední krok, říci "nějakému" stylu zobrazení, že toto pravidlo má používat. Provedeme to v dialogu Styly zobrazení. Tento dialog lze otevřít pomocí ikony v dialogu Pravidla zobrazování.

Už jsme ve finále - stačí v nějakém pohledu zajistit, aby se použil ten styl zobrazení, kde je přítomna naše sada pravidel zobrazování. Podívejme se, jak se skutečně některé (ty větší) parcely pěkně a především automaticky vyšrafovaly.

Nelíbí se mezera mezi šrafy, nebo jejich barva? Snadná pomoc, pravidlo zobrazování je možné kdykoliv změnit - v atributech Mezera a Barva.

Chceme tímto způsobem šrafovat i menší parcely? Snadná pomoc, pravidlo zobrazování je možné kdykoliv změnit - v podmínce zadat jinou číselnou hodnotu.

Zbývá ještě ukázat několik bonusů.

A) V dialogu Pravidla zobrazování je možné kdykoliv nějaké pravidlo potlačit.

B) Pokud máme pravidel více, mohou se překrývat a dvě a více pravidel může nastat pro určitý prvek najednou. V takovém případě je možné zajistit, že se aplikuje jen to pravidlo, které má vyšší prioritu - je v seznamu výše - stačí zaškrtnout položku Zastavit pokud TRUE (TRUE = NASTANE).

C) Šrafy vytvořené pomocí pravidla zobrazování je možné tisknout. Jinak řečeno, tisk akceptuje jakákoliv aktivní pravidla zobrazování.

Případy A) a C) ukazuje následující obrázek.

Jakmile se nějaká (malá) parcela změní - a třeba se zvýší její výměra, může se stát, že se po takové úpravě (stačí použít nástroj Vybrat prvek) automaticky vyšrafuje, protože již bude splňovat podmínku v pravidlu zobrazování.

Důležitá poznámka: Celý výše popsaný postup by měl pro celý pracovní kolektiv připravit jeden "vylosovaný jedinec", například ten, který se již několik let stará o Styly zobrazení. Pravidla zobrazování by pak podobně jako Styly zobrazení mohly být připraveny buď v zakládacím výkresu, nebo ještě lépe v knihovnách .DGNLIB.

 

 

 

 

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žiadne komentáre