Styly zobrazení a řezy
Otočit prvek (trochu složitěji)
- Podrobnosti
- Kategória: Manipulace a úpravy
- Uverejnené: 11. október 2017
- Napísal: Petr Sýkora
Některé nástroje, především manipulační, nabízejí (na první pohled) metody/režimy, které se nezdají prakticky použitelné. Člověk na jejich průběh kouká a říká si, k čemu by se mi to mohlo hodit. Jedna z takových "nezvyklých" metod je Otočení existujícího prvku pomocí 3 bodů.
Otáčet existující prvky je možné třemi metodami: Pomocí zadaného aktivního úhlu, zadáním dvou bodů a zadáním tří bodů. První dvě metody jsou srozumitelné a když si je vyzkoušíte, ihned seznáte, pro jaké situace se hodí. Nicméně třetí metoda "3 body", i když také nějak funguje, tak není jasné její praktické využití. Ukážeme si, že metoda "3 body" je potřebná.
Praktický příklad zní takto: Natočte ve 2D modelu obdélník (střed otáčení - pivotní bod je v pravém dolním rohu) tak, aby jeho strana byla rovnoběžná s modrou úsečkou. (Nebo jinak: Zarovnejte obdélník s úsečkou.)
Výchozí situace vypadá takto:
V okně Parametry funkce určíme Metodu: 3 body a nechceme vytvářet kopii obdélníka, ani ho otáčet v jeho těžišti. Budeme potřebovat okno AccuDraw (i když se nám může zdát, že to nebude nutné, ale věřte mi, prosím, že se bude hodit...). A také si zapněte a nastavte pružný nájezd na Klíčový bod.
Nástroj Otočit prvek bude po nás požadovat postupně zadání 3 datových bodů (a navíc si situaci sami "zkomplikujeme", protože budeme něco chtít po AccuDraw...), proto pozorně sledujme výzvy, které se vypisují v levé části Stavového řádku. (Výřez ze Stavového řádku bude součástí doprovodných obrázků.) Po spuštění nástroje Otočit prvek nejdříve určíme obdélník, který se bude natáčet. Určit ho můžeme datovým bodem (levé tlačítko) kdekoliv.
Nástroj v dalším kroku požaduje, abychom určili pivotní bod, tedy: střed otáčení. Ten může být kdekoliv, i mimo otáčený prvek, nicméně, my máme tento střed otáčení přesně určen. Proto k jeho určení použijeme pružný nájezd a najetý vrchol obdélníka potvrdíme datovým bodem.
Další výzva - Určete počátek otáčení - nás může zmást. Je třeba určit druhý vrchol na té straně obdélníka, který (až budeme úspěšně hotovi) bude rovnoběžný s modrou úsečkou.
Všimněte si, že ve středu otáčení se umístil kompas AccuDraw, navíc v polárním režimu (úhel+vzdálenost). AccuDraw nám tak pomáhá, o když zatím není jasné, zda to nějak využijeme...
Po potvrzení nájezdu (datovým bodem) na druhý vrchol obdélníka (vpravo nahoře) se natáčení obdélníka rozeběhne a my můžeme kurzorem určit rozsah otočení (přesněji: úhel, o který se obdélník otočí).
Zbývá jenom "maličkost", nastavit úhel otočení podle směrnice modré úsečky. K tomu nám pomůže AccuDraw, které dokáže svůj kompas natáčet podle různých požadavků kdykoliv v jakémkoliv "rozpracovaném" nástroji.
Proto si aktivujeme okno AccuDraw (např. klávesou F11) a zadáme do něj klávesou dvouzkratku "RE" - Otočit podle prvku (Rotate by Element). Způsobů otáčení je několik, proto nám AccuDraw po zadání písmene "R" nabídne seznam variant. (Abychom si mohli ještě na poslední chvíli vybrat tu správnou...)
Jakmile zadáme kompletní dvouzkratku "RE", tak se na chvíli pozastaví rozpracované otáčení prvku, a jsme vyzváni k určení prvku, který určí natočení kompasu AccuDraw.
Nyní stačí se "dotknout" modré úsečky - není třeba najíždět - a kompas AccuDraw se podle ní otočí. Pokud byste "zavadili" o jiný prvek, kompas se natočí podle něj, ale nic se neděje, stačí si k požadované úsečce kurzorem dojet dodatečně. Kompas AccuDraw se natočí vždy podle posledního dotknutého prvku.
Kompas AccuDraw je podle úsečky natočen a my to potvrdíme datovým bodem. Tak zároveň opustíme "vnitřní" funkci Otočit AccuDraw podle prvku a vrátíme se do rozdělaného otáčení obdélníka.
Nyní provedeme poslední a jednoduchý krok: Segment otáčeného obdélníka uchytíme v natočené (podle modré úsečky) ose kompasu AccuDraw. A potvrdíme celou akci datovým bodem (levé tlačítko na myši).
Zde je výsledek:
Nástroj Otočit prvek (3 body) nám zajistil požadované natočení (zarovnání) obdélníku, aniž bychom museli měřit, zjišťovat, počítat atp. jeho aktuální a výsledný úhel k ose X. Snad vás tento příklad inspiruje k podobným užitečným kombinacím typu "Jednoduchý nástroj + složitější metoda + doprovodná akce pomocí AccuDraw".
Jednoduchý příklad na použití "RE" natočení kompasu AccuDraw
Komentáre
- Žiadne komentáre