Články

MicroStation a Linux

Bývaly doby, kdy MicroStation mohl být provozován na mnoha platformách a operačních systémech - byly to doby (polovina 90.let) kdy Windows ještě nezvítězily, a tak firmy Intergraph (do roku 1994) a Bentley (od roku 1995) držely MicroStation v různých operčních systémech, a tak ho mohli uživatelé používat nejen na Windows, ale i pod DOSem. MicroStation svižně běhal na různých UNIXových stanicích (a že to byly úžasné stroje - tehdy s neuvěřitelnými 64 MB RAM paměti wink): Sun, Silicon Graphics, Intergraph...

Jenže hned první strategické rozhodnutí, které firma Bentley nad MicroStationem několik měsíců po "odtržení" od mateřské furmy Intergraph provedla, učinilo této multiplatformové koncepci rázný konec: Podporovány budou pouze a jen Windows. Pod jiným OS MicroStation a všechny ostatní Bnetley produkty běhat nebudou.

Tento zásadní krok byl učiněn a dodnes nebyl odčiněn - i když se záhy ukázalo, že Windows budou mít nečekaného konkurenta - Linux. A tak se příznivci a uživatelé Linuxu často ptají: Je možné (nějaký) MicroStation pod Linuxem spustit? Odpověď je jako z pohádky o Chytré horákyni: Ano i ne.

Upřesním: Přímo v Linuxu MicroStation ani nenainstalujete, ani nespustíte. Avšak od verze V8i jsou Bentley produkty (základní řada) certifikovány nejen pro různá Windows, ale i pro Virtuální prostředí Citrix XenApp 5.0 64bitové používající Microsoft Server 2008. Jinak řečeno: Pokud si ve vašem Linuxu vytvoříte podmínky a "uděláte" požadovaná Windows, tak v nich MicroStation spustíte, podobně jako jiné WinAplikace.

Poznámka 1.:  Virtuální prostředí někdy nedokáže zajistit všechny požadované služby "svých" Windows - např. při práci s MicroStation mohou nastat určité potíže při tisku na "Linux-tiskárnu", popř při práci s OLE objekty. Ale to není závada MicroStationu, ale potíž způsobená kolizemi mezi Windows, Virtuálním prostředím a Linuxem.

Poznámka 2.: Virtuální prostředí se někdy může hodit i pod Windows samotnými, pokud jich chcete mít na jednou PC několik - např. pro testovací účely. Např. pracujete pod Windows 7, avšak ve virtuálním prostředí máte "schovány" Windows XP, aby bylo možné pouštět (staré) aplikace, které z nějakého důvodu s Windows 7 nekamarádí. V takovém prostředí je možné pouštět i MicroStation, jenž není pro (aktuální) Windows 7 certifikován. Zde naleznete ukázky potíží při "necertifikovaném" spuštění MicroStationu.

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žiadne komentáre