Nový MicroStation: Text apod.
- Podrobnosti
- Kategória: CONNECT
- Uverejnené: 23. júl 2014
- Napísal: Petr Sýkora
V tomto článku si ukážeme, jak nový budoucí MicroStation (a PowerDraft, samozřejmě) pracuje jinak (popř. stejně) s nějakým zažitým pojmem/postupem/technologií. Zatímco v tomto článku jsme se na MicroStation 8.21.xx.xx (v první tzv. Early - tj. časné - verzi) podívali komplexně - přesněji: poprvé jsme do něj narazili, tak tento článek už bude konkrétní. Ukážeme si, jak a co je jinak při práci s textem a textovými nástroji.
Vybral jsem tuto problematiku proto, že jsem přesvědčen, že s texty pracuje každý uživatel MicroStationu (PowerDraftu), a tak bude moci porovnávat své zažité postupy s (neodvratnou) budoucností.
Protože v novém MSTNu chybí nabídky Nástroje (Tools) a Prvek (Element), je třeba nástroje pro umisťování, editaci a úpravu textových prvků hledat jinde. Stejně tak je "jinde" i dialog pro definování textových stylů.
Abychom se k "textům" vůbec dostali, musíme si udělat jako aktivní pruh Annotate - český překlad bude asi Popisky, ale zaručit to nemohu. Zpřístupní se všechny panely s nástroji, které zajistí nějakou akci s popsáním modelu. Kromě textů je zde i umisťování poznámek (Notes), kótování (Dimensioning), nový nástroj na umisťování (nejen) excelovských tabulek včetně propojení atd. Překvapivě zde nalezneme i Buňky a Vzorování.
Základní (novou) vlastností panelů na pruzích je to, že ne všechny ikony (a tedy nástroje) se do nich vejdou. Prvních několik nástrojů (1 až 3) je ukázáno nejen pomocí ikony, ale i názvem nástroje (jsem zvědav, jak se tam vejdou české ekvivalenty... tatáž nervozita pravděpodobně zavládne i u uživatelů německé verze). Další nástroje jsou zastoupeny menšími ikonami bez popisků, ale snadno nahlédneme, že několik starých a známých textových nástrojů chybí...
Poslední ikona (nejvíce vpravo dole) má rozbalovací knoflíček, za nímž se skrývají (levé tlačítko) nástroje, které se do vyhrazeného chlívku nevešly.
Jakmile na (nějakou) ikonu ukážeme kurzorem, objeví se nápovědní bublina - avšak už není žlutá jako dříve a obsahuje kromě prostého názvu nástroje i podrobnější popis.
Všimněte si, že titulek panelu Text (šedý proužek pod ikonami) má na pravém okraji jakousi značku - když na ni ukážeme, tak se objeví bublina s příjemným překvapením - zde je možné otevřít dialog pro nastavování textových stylů, který jsme delší dobu hledali, protože "jeho" nabídka Prvek v novém MicroStationu už není.
Snadno nahlédnete, že podobné zařízení je i v titulku panelu Dimensioning (tj. Kóty). Zde lze otevřít dialog pro nastavení kótovacích stylů.
Zkusme nyní do modelu umístit nějaký textový prvek - jak jsme to dělali dříve, a pohleďme, co je jinak - možná lépe, možná hůře...
Okno Parametry funkce je výrazně prázdnější, než dříve. Z cca 8 metod zde jsou jen tři, a lze se mezi nimi přepínat pomocí ikonového menu. (Aktivní je režim Vztažný bod). Lze zadat úhel natočení textu (jako dříve) a to, zda text je nezávislý na pohledu (dříve to bylo zahrnuto do Metody...)
Novinkou je ikona vpravo dole, která zajiš´tuje - je-li zapnuta - asociativitu mezi již existujícím prvkem a nově vytvořeným textem. Bohužel z nějakého důvodu se mi to nepodařilo uskutečnit, příčinou nefunkčnosti jsem buďto já, nebo testovací Beta verze...
V nástroji Umístit text (Place text) některé metody chybí - jsou to všechny, které zajišťují polohu nového textu vzhledem k existujícímu liniovému prvku (Metody: Nad Prvek, Pod prvek, Do prvku, ap.). Nebojme se, pro tyto metody vyhradili designeři Bentley zcela nový nástroj: Umístit text podél (Place Text Along).
Tímto jednoduchým úkonem designeři Bentley z jednoho nástroje udělali dva a snadno tak splnili závazek, který jim ukládal zvýšit počet textových nástrojů na 112%.
Dost škodolibých vtípků! Je vhodné Bentley za něco pochválit: Všimněte si žluté "Favorites" hvězdičky v dialogu Textový editor. Uživatel si snadno může vybudovat (pro aktivní výkres) databanku oblíbených textů, které - podobně jako oblíbené položky - rychle vybere a použije. Postup (3 kroky) je naznačen na přiloženém obrázku. Text je napsán do dialogu Textový editor, pak je vybrán a pomocí pravého tlačítka uložen do textových "favoritů". Kdykoliv později ho lze z těchto "favoritů" vyzvednout a nasypat zpět do dialogu Textový editor.
Shrnuto: I tak neměnný a zažitý postup - práce s textem - je v nové verzi Microstationu trochu jinak, včetně drobných vylepšení.
Komentáre
- Žiadne komentáre