Články

Oříznutí 3D výkresu

Především stavbaři a architekti se rádi ve 3D modelu dívají dovnitř. Není třeba složitě vypínat vrstvy a "porcovat stěny". Pomocí jednoduchého mechanismu si uživatel definuje řeznou rovinu (popř. více řezných rovin najednou) a rozhodne tak, že 3D model nad, pod nebo za touto rovinou nebude vidět. Tato možnost je nová ve verzi V8i.

Nástroj na ořezávání 3D modelu (aktivního i referencí najednou) v pohledu naleznete mezi ovladači pohledů - avšak pozor, jsou zde celkem tři ikony a navíc některé režimy jsou připraveny pro obdobnou akci ve 2D.

alt

Na obrázku jsou zvýrazněný režimu pro 3D modely - v druhé řádce je třeba určit polohu řezné roviny.

Ve filmové ukázce uvidíte, jak si řeznou rovinu definovat, a především jak "říznutý" pohled prohlížet. Na závěr řez zrušíme a 3D model bude opět vidět celý. Můj počítač - přesněji grafická karta bohužel nestíhá tempo doby, a tak některé efekty buď jsou citelně zpomalené, nebo vůbec nenastanou. Nenechte se tím zmást a pomyslete na kovářovu kobylu...  Alespoň budete mít motivaci si to vyzkoušet sami. 

 

 

Uprostřed filmu na nás čekal drobná zrada, kterou se nám intuitivně a se štěstím podařilo odrazit. (Změna stylu zobrazení nefungovala...) V tomto článku se dozvíte, co nás to potkalo a jak z toho ven.

Jak se ořezávání provádí ve 2D výkresech se dočtete zde.

Článek o atributech pohledu.

Tady je model rodinného domku, na kterém jsme si ořezávání v předešlém filmu vyzkoušeli.

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře