Prohlížení výkresů
Pojmenované obrysy
- Podrobnosti
- Kategorie: 2D
- Vytvořeno 5. únor 2016
- Napsal Petr Sýkora
V MicroStationu CONNECT je výrazně vylepšen a především zpřístupněn užitečný pomocník pro vytváření (navazujících) detailů, kladu mapových listů a pro rychlé určování a vyhledávání (nějak důležitých) částí modelů a výkresu. Je to pojmenovaný obrys (anglicky: named boundary).
Princip a využití pojmenovaných obrysů (popř. skupin pojmenovaných obrysů) si ukážeme bez dlouhého vysvětlování na příkladu. Vytvořit pojmenovaný obrys není těžké, složitější je však zjistit, jak takový pojmenovaný obrys, popř. skupinu (sekvenci) pojmenovaných obrysů využít při každodenní rutinní práci.
Naše úloha zní takto: V mapě malé vesnice (možná je to satelitní městečko) jménem Lhota budeme projektovat kabelové vedení v jedné z ulic. Budoucí kabelová trasa je naznačena pomocí červené čárkované b-spline křivky vedoucí od severního konce dědiny k jižnímu. Tato křivka nám dobře poslouží jako "průvodič" skupiny pojmenovaných obrysů.
Až budeme kabely do mapy klást, tak skoro vždy nás bude zajímat jen bezprostřední okolí dotčené ulice. Grafické informace lze pomocí hranice oříznutí výrazně omezit podle principu: Chci vidět jen ten kus ulice, domy o kus dál mne nezajímají. Nezapomeňte, že v pohledu můžete oříznout (nikoliv fyzicky, nýbrž jen pro zobrazení v pohledu) nejen připojené reference, ale i prvky z aktivního modelu.
Pomocí obyčejné hranice oříznutí lze definovat pouze jednu oblast, pojmenovaných obrysů můžeme mít několik a podle potřeby určovat, který z nich bude aktuální hranicí oříznutí - tento efekt si však necháme až na konec...
Využijme toho, že pojmenované obrysy mohou být umístěny do modelu (jako obyčejné prvky - tj. do aktivní vrstvy, v určené barvě atp.) hromadně podle nějakého rozumného pravidla. Nám by se hodilo, kdyby pojmenované obrysy tvořily jakýsi "ochranný pás" kolem červené čárkované trasy.
Nástroj na vytvoření pojmenovaného obrysu (popř. skupiny pojmenovaných obrysů) nalezneme na pásu Ukázat.
Možnosti tohoto nástroje jsou poměrně bohaté. My pro tento ukázkový příklad využijeme jen jednu. Metodu Podle Délky (poslední ikona v horní řadě). Zadáme název pojmenovaného obrysu a vysvětlující popis a určíme, jak se skupina pojmenovaných obrysů vyskládá - v tomto případě je k dispozici na ikonách jen jedna možnost - podle trasy.
Následně je ještě třeba zadat, že vytváříme novou skupinu pojmenovaných obrysů, jak se jednotlivé pojmenované obrysy po trase budou jmenovat (zpravidla nějaký-název-N, kde N je sekvence přirozených čísel).
Důležité jsou (budoucí) rozměry jednotlivých pojmenovaných obrysů. Délka se počítá podél určené trasy. Odstupy jsou šířky počítané doleva a doprava od určené trasy a Přesah určuje překrytí navazujících pojmenovaných obrysů.
Přepínač Vytvořit výkres ponechme nyní vypnutý. Kdyby byl zapnut, tak by se automaticky vytvořily ke každému pojmenovanému obrysu uložené pohledy, dynamické pohledy, kresebné a archové modely podle naprosto stejného principu jako při vytváření dynamických pohledů (řezů). Včetně vzájemného provázání skrze reference.
Zbývá určit, kudy skupina, přesněji sekvence pojmenovaných obrysů "poběží". Chceme, aby průvodičem byla celá červená trasa, proto ji určíme v počátečním a koncovém bodě. Je však možné (stačí mít pružný nájezd v režimu Nejbližší) trasu určit v libovolných bodech.
Po potvrzení koncového bodu trasy jsou do modelu umístěny útvary (do aktivní vrstvy, v aktivní barvě, ...). Jejich počet závisí na jejich délce - viz parametry vytvářených pojmenovaných obrysů. V našem případě jsme vytvořili 4 pojmenované zelené (aktivní barva) obrysy o délce 200 metrů s překrytým (přesahem) 10 metrů. Všimněte si, jak jednotlivé útvary poměrně věrně "kopírují" červenou trasu. Jak věrně to je, určuje položka Tětivy obrysu - čím větší číslo, tím je útvar obrysu "hladší".
Akce se docela povedla - pokud jste zadali nevhodné rozměry, lze vytváření pojmenovaných obrysů vrátit pomocí obvyklého Zpět. Všimněte si úzkých pásků na přechodech mezi pojmenovanými obrysy - to je výše zmíněný Přesah.
Pojmenovaných obrysů, či jejich skupin můžeme mít v modelu několik, až mnoho. Pro jejich správu velmi dobře poslouží dialog Pojmenované obrysy, který otevřeme pomocí "dialogové pacičky" u nástroje Umístit pojmenovaný obrys.
Jakmile pojmenovaný obrys v seznamu vybereme, jeho "útvary" se v pohledu zvýrazní.
Pomocí ikony zcela vlevo v seznamu lze skupinu pojmenovaných obrysů rozbalit a jednotlivé části buď zobrazovat, nebo skrývat.
V tomto okamžiku můžeme vytváření pojmenovaných obrysů ukončit a podívat se, jak je možné pojmenované obrysy využívat. Poslouží nám k tomu buď ikony v horním řádku dialogu Pojmenované obrysy, nebo - asi lepší a přehlednější možnost - pravé tlačítko na určeném pojmenovaném obrysu v seznamu.
Na předešlém obrázku jsem se konečně dočkali nějaké rozumné akce s pojmenovaným obrysem - byl použit jako hranice oříznutí - v pohledu jsou vidět jen prvky (oříznutě) uvnitř pojmenovaného obrysu, z něhož se na chvíli stala hranice oříznutí. Zrušení aktivované hranice oříznutí provedeme pomocí ovladače pohledu v panelu Hranice oříznutí.
Podívejme se ještě, jaké další možnosti pojmenovaný obrys má - co nabízí "jeho" pravé tlačítko:
- Nový - spustí nástroj na vytvoření nového pojmenovaného obrysu (nebo skupiny pojmenovaných obrysů)
- Odstranit - odstraní (smaže) dotčený pojmenovaný obrys, jak ze seznamu, tak i z pohledu; lze vrátit pomocí Zpět.
- Provést - Jako hranice oříznutí - (viz předešlá ukázka) použije dotčený pojmenovaný obrys jako hranici oříznutí (v pohledu bude vidět jen to, co je uvnitř pojmenovaného obrysu).
- Provést - Jako ohrada - použije dotčený pojmenovaný obrys a vytvoří z něj ohradu.
- Provést - Jako maska vyříznutí - použije dotčený pojmenovaný obrys jako masku vyříznutí (v pohledu nebude vidět, co je v pojmenovaném obrysu - zbyde tam jen "černá díra" - stejný efekt jako maska vyříznutí v referencích.
- Vytvořit výkres - umožní vytvořit podle pojmenovaného obrysu kresebné a archové modely - podobně jako u dynamických pohledů s řezem.
- Vyplnit do pojmenovaného obrysu - (nevhodně přeloženo - lépe: Celek podle pojmenovaného obrysu) provede v pohledu Celkový pohled, ale jen podle pojmenovaného obrysu - velmi výhodné pro cílené detailování (zoomování).
- Kopírovat - vytvoří kopii útvaru dotčeného pojmenovaného obrysu, kterou lze v modelu umístit pomocí kurzoru na požadované místo. V seznamu pojmenovaných obrysů se tato kopie objeví, a její název (např. Podél trasy - Kopírovat-1) je vhodné nějak srozumitelně změnit...
- Vlastnosti - otevře dialog Vlastnosti (neboli Info o prvku), kde je možné parametry dotčeného pojmenovaného obrysu změnit - např. posunout souřadnice vrcholů.
Výše vyjmenované možnosti můžete spustit i jinak, pomocí kontextové (rozbalovací) nabídky na pravém tlačítku, pokud kurzor právě ukazuje na konkrétní pojmenovaný obrys.
První oddíl v této nabídce je duplicitní k nabídce v dialogu Pojmenované obrysy. Navíc je zde ještě - skoro dole - položka Zarovnat pohled podle hranice oříznutí, která otočí pohledem tak, aby osa X pohledu byla rovnoběžná se stranou pojmenovaného obrysu.
Na závěr ještě několik možností, jak pojmenované obrysy používat:
- Snadno se z něj vytvoří ohrada (viz výše) a tuto ohradu můžete použít jako oblast tisku - stači v dialogu Tisk říci, že budete tisknout nikoliv Pohled, ale (aktivní) ohradu.
- Pojmenovaný obrys je útvar jako každý jiný, lze ho vybrat a například taháním za úchyty změnit jeho tvar (a tedy i tvar čehokoliv, co z pojmenovaného obrysu vznikne).
- Pokud máte v modelu pojmenovaný obrys, lze ho použít, jakmile tento model budete referenčně připojovat k jinému modelu. Je to podobné, jako připojování jen pojmenované ohrady.
Další možnosti, jak pojmenované obrysy používat
Komentáře
- Žádné komentáře