Revit data (.RFA) a jak je použít

Již delší dobu se hovoří, že uživatelé MicroStationu (nebo PowerDraftu) budou moci používat data, která jsou vytvářena v Autodesk aplikaci Revit. V nejnovější verzi MicroStationu CONNECT Edition Update 3 může uživatel vyzkoušet první výhonek této spolupráce: Otevřít a pracovat se soubory typu . RFA (Revit Family).

RFA soubor obsahuje (nahlíženo terminologií a optikou uživatele MicroStation) jednu parametrickou buňku. A jako parametrickou buňku lze objekt, definovaný v souboru RFA do výkresu umístit. Připomeňme si nejdříve, jak se MicroStation chová při umisťování neparametrické buňky (např. z knihovny .CEL).

MicroStation CONNECT však umožňuje otevřít jako knihovnu buněk i jiné soubory, než .CEL - například .RFA soubor z Revitu. Stačí v dialogu Knihovna buněk zvolit položku Soubor/Připojit soubor a následně správně určit typ souboru.

Obsah RFA souboru se objeví v seznamu v dialogu Knihovna buněk. Při umisťování této buňky (stačí poklepat na její název v seznamu, jako obvykle) dialog Parametry funkce změní výrazně svůj obsah. Budeme umisťovat parametrickou buňku, a tak je možné její specifické parametry změnit. Viz seznam položek v rubrice rac_advanced_sample_family. Toto podivné anglické sousloví je název objektu v RFA souboru, a tedy v prostředí MicroStationu se to použije jako název parametrické buňky. 

Střechu-slunečník  lze pomocí jednotlivých, anglicky nazvaných parametrů (Lenght/Délka, ...) změnit - její rozměry, počet dílců, sklon  ap.

Změny (přepsání hodnot v rubrice rac_advanced_sample_family lze provádět i při osazování buňky, a tak vizuálně kontrolovat, co se na střeše změní, když je nějaký parametr zadán jinak.

Některé parametry - snadno najdete které - mohou být implicitně prázdné, a uživatel je může podle libosti doplnit. Jedná se zpravidla o negrafické popisné údaje, které mohou být důležité při vytváření výpisů a  sestav.

Prvek po umístění do modelu se chová jako standardní buňka.

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře