Buňky v CONNECT

V minulém článku jsme zjišťovali, jak se změnily možnosti při umisťování nového textového prvku do modelu mezi verzemi V8i a CONNECT. Zkusme nyní něco podobného provést u buněk. Porovnejme, jak se s příchodem nové CONNECT verze změnila práce s buňkami.

Při vytváření (psaní) nových textových prvků do výkresu se postupy (podle mne) zjednodušily, zpřehlednily a navíc obohatily o nové možnosti. U buněk se situace příliš nezměnila - dokonce o jednu speciální možnost (pravda, zastaralou a matoucí) je CONNECT uživatel ukrácen.

Zkusme porovnat, jak se liší uživatelský vzhled při práci s buňkami (popř. s knihovnou buněk) ve verzích V8i a CONNECT. Nejdříve situace při umisťování buňky ve verzi V8i.

A nyní ve verzi CONNECT.

Porovnejme nejdříve dialog Knihovna buněk, v němž lze snadno prohlížet, jaké buňky mohou být určeny pro následné umístění do výkresu. Zde je několik změn, ale jedná se pouze o vylepšení (popř. vyhoršení, podle toho, jak se na to uživatel dívá...) uživatelského rozhraní, protože popisné položky v dolní části V8i dialogu (pod seznamem buněk) byly v CONNECT nahrazeny ikonami (nad seznamem buněk). Každou buňku lze (v obou verzích) použít pro

A) umístění jako buňky - nástroj Umístit aktivní buňku

B) umístění jako aktivního bodu  - nástroj Umístit aktivní bod

C) umístění jako koncové značky (do koncového bodu lineárního prvku) - nástroj Umístit koncovou značku

D) vytvoření vzoru - nástroj Vzorovat.

První příjemná novinka ve verzi CONNECT: Do seznamu buněk přibyl nový sloupec. Ukazuje, jaká buňka je připravena pro jednotlivé akce ABCD, jak byly popsány výše.

Pokud nad sloupcem Aktivní chvilku podržíte kurzor, bublina vám vypíše seznam buněk pro činnosti ABCD.

V seznamu buněk lze používat kontextovou nabídku (na pravém tlačítku). Tato možnost už byla k dispozici ve verzi V8i, nicméně nikdo ji nepoužíval , protože položky z této nabídky pouze duplikovaly činnosti typu Umístit buňku (nějak). Nicméně je zde jedna důležitá položka: Otevřít pro úpravu

Pokud tuto možnost vyzkoušíte, tak se nelekněte: Aktivní výkres se zavře a připojená knihovna buněk se otevře jako výkres a vybraná buňka se otevře jako model. A je následně možné tuto buňku změnit. Nejen její název a popis - jak to bylo možné ve V8i (tlačítko Editovat.... vpravo dole) - ale i její tvar, atributy prvků, můžeme v buňce něco přikreslit, nebo naopak umazat. Naprosto stejnými postupy, jako při vytváření a editaci výkresu.

Vraťme se ještě k porovnání, co nabízí MicroStation V8i a MicroStation CONNECT při umisťování buňky (první dva obrázky). Ve verzi CONNECT nic nového nepřibylo, ba naopak něco ubylo: Přepínač Relativně...

Tento tajuplný přepínač ve verzi V8i zajistí, je-li zapnutý, že grafická buňka se při umisťování do výkresu neumístí do "své" vrstvy (tj. do vrstvy, v níž byla vytvořena), ale do aktivní vrstvy. Jenže tato možnost skrývá čertovo kopýtko. Je-li celá grafická buňka (umisťovaná relativně) nakreslena v jedné jediné vrstvě, pak je vše v pořádku. Avšak grafická buňka může mít jednotlivé prvky v různých vrstvách, a pak nastane problém, jak tyto vrstvy "předat", když aktivní vrstva může být jen jedna. Ve verzi CONNECT už možnost umisťovat grafické buňky do aktivní vrstvy není.

Poznámka: Bodová buňka je vždy celá umístěna do aktivní vrstvy; a nejen to, přebírá všechny aktivní atributy prvku.

,

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žiadne komentáre