CAD Lexikon
Modelování sítí
- Podrobnosti
- Kategorie: 3D objekty
- Vytvořeno 18. únor 2013
- Napsal Petr Sýkora
MicroStation ve verzi V8i nabídl uživatelům nový typ 3D objektu a s ním také řadu nových, pohříchu občas tajuplných nástrojů. Tím novým typem prvku je síť (anglicky Mesh).
Při prvním kontaktu s touto novinkou může být "3D uživatel" zklamán, protože 3D sítě nabízeji "skoro to samé" jako 3D b-splinové plochy, popřípadě totéž jako obyčejná tělesa a plochy (válec, koule, hranol,...) - viz objekty, které vytvoříte v panelech nástrojů Modelování těles a Modelování ploch. Nenechme se však mýlit. Sítě však nabízejí určitou přidanou hodnotu.
Základní rozdíl mezi sítí a b-spline plochou je v tom, že síť je vždy tvořena rovnými ploškami (facetami), které jsou vždy se svoji sousedkou pospojovány, a v tomto spoji - hraně dochází k "ohybu" sítě. B-spline plocha je "kdekoliv" zaoblená. Pro počítač a jeho procesor je vždy jednodušší spočítat, jak se má zobrazit síť z plošek, než obecná zaoblená plocha. Navíc síť je lidskému oku síť mnohem vstřícnější při modelování terénu.
Podívejme se nyní na pět základních postupů, jak síť vymodelovat. Nebudeme se zaobírat dílčími nuancemi, ty bych nechal napospas vaší zvídavosti. Nástroje na vytváření sítí naleznete buď v Hlavním panelu - rubrika Modelování sítí, nebo v panelu nástrojů (nabídka Nástroje/Síť/Vytvořit sítě) Vytvořit sítě. Panely vám budou k dispozici pochopitelně jen tehdy, pokud aktivní model bude 3D.
Vyzkoušíme si nejdříve první - nejjednodušší nástroj - Síť z prvku.
Jistě se ptáte, koukaje do předešlého obrázku, co se s koulí po jejím převedení do sítě, stalo. Předně, už není kulatá, ale trochu hranatá a skládá se z rovných plošek. Otázka je, k čemu je to dobré... už pythagorejci přece tvrdili, že koule a kruh jsou dokonalé! Proč dokonalost kazit? Inu, třeba proto, že dokonalost může být někdy na překážku. S "nedokonalou" sítí - ať je v jakémkoliv tvaru můžeme provádět následné úpravy - a to nejen pomocí nástrojů, které nějak upravují, deformují, uhlazují, zpřehledňují ap.Síť můžeme obvyklým nástrojem rozložit, a pak následně pracovat s jednotlivými ploškami této rozložené sítě, např. je smazat a udělat do původně jednolitého objektu díry...
Vpravo nahoře se nad fialovou podlahou vznáší obečejný válec, z něhož je nástrojem Síť z prvku vytvořena síť. Tato síť je následně nástrojem Rozložit prvek rozložena na jednotlivé plošky (je třeba mít zapnutý přepínač Složené prvky). S každou (nyní již bývalou ploškou) je možné samostaně pracovat, třeba jich pár smazat (včetně horní podstavy - což je také ploška).
Poznámka: Rozložená síť je v jedné grafické skupině, proto je výše popsané mazání jednotlivých kousků úspěšné jen tehdy, je-li přepínač Grafická skupina vypnut.
Pro deformaci sítě není potřeba ji rozkládat, může zůstat pohromadě. Stačí nástroj Vybrat prvek a obyčejné tahání za úchyty sítě. Z koule se tak snadno může stát podivuhodný podmořský tvor...
Další nástroj v řadě - Síť z vrstevnic - přináší pro modelování terénu důležitou možnost. Síť je vytvořena z existujících uzavřených (nebo otevřených) prvků, které leží v reálné výšce. Výsledkem je "opravdový kopec".
Jako jednotlivé vrstevnice mohou být (pestrobarevné) uzavřené b-spline křivky.
Síť je vytvořena ze všech prvků, které jsou postupně určovány, avšak pozor - při určení více prvků datovým bodem je třeba držet klávesu Ctrl - je to ostatně zdůrazněno i ve výzvě ve Stavovém řádku. Pro vytvoření "kopce" z následujícího obrázku byly postupně určeny (s klávesou Ctrl) všechny uzavřené b-spline křivky. Potvrzení celé akce proveďte datovým bodem mimo jakýkoliv prvek.
Třetí nástroj - Síť z bodů - nabízí jednodušší možnost - síť je vytvořena z určitých bodů - těmito body jsou vrcholy všech postupně určovaných 2D prvků (opět klávesa Ctrl!). Prvky mohou být úsečky, lomené čáry, útvary, avšak nikoliv prvky oblé - tj. kružnice, oblouky a elipsy.
Výsledná síť je mnohem hrubší než předchozí kopec - plošky mají mnohem větší plochu a je jich jen několik - důvod je zřejmý - síť spojuje svými hranami jen cca 15 bývalých vrcholů tří určených prvků - útvaru, lomené čáry a úsečky.
Následující nástroj, Síť ze dvou křivek, vytvoří síť - jakousi deku - od jedné určené křivky ke druhé. "Křivkami" mohou být i jiné prvky - např. oblouk nebo lomená čára.
Na obrázku je vytvořen jakýsi hangár mezi křivkou (bližší hrana) a obloukem (vzdálenější hrana). Určované křivky by pochopitelně neměly ležet v jedné rovině, pak by síť neměla smysl.
Poslední z nástrojů pro vytváření sítí - Umístit síť mřížkou - je nejobecnější. Je třeba postupně v řadách a sloupcích určit všechny vrcholy hran sítě.
Zadávání vrcholů je stejné jako při vytváření obecné b-spline plochy. Pro znalce b-spline ploch: Výsledek je stejný, jako kdybyste ze stejných bodů vytvářeli b-spline plochu o řádu 2. Avšak finální prvek je jiného typu (Síť vs. b-spline plocha).
Jakkoliv vytvořená síť je následně zpracovatelná - upravitelná různými nástroji v panelu Modelování sítí.
Tyto nástroje se vyzkoušejte za domácí úkol...
Komentáře
- Žádné komentáře