CAD Lexikon

Úchyty u textového prvku

V nových verzích přichází MicroStation/PowerDraft s novinkou, která se projeví při tahání za úchyty textového prvku (jedno i víceřádkového).

Číst dál: Úchyty u textového prvku

Jak zapsat do výkresu souřadnice určitého bodu

Snadno, pokud najdete a použije správný a dobře schovaný nástroj.

Číst dál: Jak zapsat do výkresu souřadnice určitého bodu

Pestrý text

Jak vypadá textový prvek (font, velikost textu, zarovnání, mezera mezi řádky ap.) nejsnáze určíme pomocí textového stylu. Avšak někdy potřebujeme, aby v jednom textu bylo použito různých atributů. A nemusí to být jenom různá barva, nebo různý font, nýbrž i něco "technicky" užitečnějšího - třeba horní a dolní index. Třeba když označujeme velkou nádrž popisem, že se do ní vejde dvanáct kubických metrů kyseliny sírové. 

Číst dál: Pestrý text

Hledání textu ve výkresu

Občas se pracovníkům firmy Bentley podaří vylepšit něco, co dlouhá léta funguje dobře. A to tak, že to funguje ještě lépe. Takový světlý okamžik si ukážeme v tomto článku. Vyhledávání textů ve výkresu - jeho novou tvář - by bylo škoda pominout.

Číst dál: Hledání textu ve výkresu

Velikost textu v dialogu Textový procesor

Při práci s textovým prvkem (nejen vytváření, ale i editace) se vytvářený (popř. editovaný) textový řetězec vypíše v dialogu Textový editor. Pokud máte v přednostním nastaní zvolenu implicitní možnost tohoto dialogu - textový procesor, tak tento dialog ukazuje textový řetězec "on-line" přesně tak, jak bude vypadat ve výkresu.

Číst dál: Velikost textu v dialogu Textový procesor

Jak změnit velikost písmen v textovém prvku

Nový nástroj v MicroStationu/PowerDraftu snadno opraví po nepořádném (nebo spěchajícím) uživateli textové prvky, které mají "špatné" znaky ve smyslu malá/VELKÁ písmena.

Číst dál: Jak změnit velikost písmen v textovém prvku

Potíže s formátování textu v dialogu Textový procesor

Občas je potřebné MicroStation (PowerDraft, Navigator,...) pokárat, aby příliš nezpychl a dále se nechal vylepšit, popř. opravit. Zvídavý uživatel mi nahlásil zajímavou, efektní, avšak nepříjemnou chybu při práci s dialogem Textový editor (Word procesor). Ukažme si, kde má Editor achillovu patu.

Číst dál: Potíže s formátování textu v dialogu Textový procesor

Změna atributů textu a kóty

Práce s textovými prvky a kótami má řadu věcí společných. Jak text, tak i kótu může uživatel "vybavit" textovým popř. kótovacím stylem. Tento postup - tj. dodržování standardů, jak jsou v textovém či kótovacím stylu nastaveny - mimo jiné pomáhá při změně atributů textu (např. velikost, font,...) či atributů kóty (např. velikost a typ koncové značky, počet desetinných míst, ...). Stačí jednoduše u textu/kóty vyměnit jeden textový/kótovací styl za jiný. Jenže...

Číst dál: Změna atributů textu a kóty

Text umístěn mezi dva body

Nástroj Umístit text nabízí několik metod, jak textový řetězec (napsaný do dialogu Textový editor) umísit do modelu. U jedné metody - Mezi body - se nečekaně nabízejí dvě možnosti. Podívejme se na ně podrobněji, protože správná volba z těchto možností může uživateli výrazně pomoci.

Číst dál: Text umístěn mezi dva body

Textové uzly

Pojem textový uzel (anglicky: Text node) je tak trochu "zlobivým dítětem" MicroStationu (a PowerDraftu...).  A také trochu historický relikt, trochu zbytečnost a především "věc", které bychom si, my řadoví uživatelé, raději neměli všímat. Pokusíme se v tomto článku ukázat, že na vyjmenovaných pomluvách je více než zbla pravdy. Textový uzel si prohlédneme v dobrém osvětlení a pod lupou a pochopíme, jak s touto mrškou nezdárnou pracovat. A jak ji využít...

Číst dál: Textové uzly