Parametrický modelář v CONNECT (3.)

Některé nástroje na parametrické úpravy objektů vyžadují po uživateli zvýšenou pozornost a trpělivost. Kromě obvyklých požadavků typu A) vybrat správný nástroj, B) určit postupně potřebné prvky, C) určit je ve správném pořadí, D) určit je na správných místech, přibývá ještě jeden požadavek: Vzájemná poloha zpracovávaných prvků musí splňovat "nějaká geometrická" pravidla. Ukážeme si na jednom speciálním nástroji, že poloha 3D tělesa a 2D profilu, který "udělá něco" s tímto tělesem, je docela důležitá. Pokud jejich vzájemná poloha nástroji nevyhovuje, nástroj nic neudělá, a ještě flustrovanému uživateli vynadá.

Navážeme na tuto lekci. Popatřeme na nástroj Rozvinout podle hrany, který "odešle" po hraně tělesa 2D profil, a tento profil buď vyorá v hraně rigol, nebo naopak nad hranou postaví dlouhý bunkr. V našem příkladu budeme orat, výstavbu bunkru si vyzkoušíte za domácí úkol.


Profilem je modré kolečko, plavající před čelní stranou prostříleného kvádru. Poloha tohoto kolečka je velmi důležitá! Je třeba, aby bylo (v příslušném pohledu) v kontaktu s hranou, do níž bude orat brázdu. Tím pohledem je v našem případě pohled Zepředu (nárys). 

Pokud by modré kolečko v tomto "klíčovém" pohledu nebylo s hranou v kontaktu, nástroj neproběhne a uživatel se dopracuje pouze k chybové hlášce:

Objekt: "Rozvinout podél hrany #n" nemůže být vytvořen s aktuálním nastavením a geometrií.

Pokud máme kolečko (profil) ve správné poloze (viz fialový obrázek), můžeme nástroj pro rozvin profilu (kolečka) po hranách spustit. Tečně vybírat hrany nebudeme, protože je v daném prostříleném kvádru nemáme. Režim nastavíme na Vyříznout - budeme orat, druhá možnost - Výčnělek - postaví podél hrany bunkr. Profil necháme Skrýt - tzn. profil (kolečko) po akci bude z modelu odstraněno.

Po spuštění nástroje jsme vyzváni, abychom ukázali hranu, po níž kolečko vykoná orání. Hrana se po určení datovým bodem zvýrazní, zvýrazní se i celé těleso a nástroj nám dá na výběr: Buď datovým bodem určit kolečko (profil), nebo pomocí kombinace Ctrl+datový bod určit další hranu, v níž se bude orat. (Vícenásobné určování pomocí klávesy Ctrl je popsáno i zde.)

Určíme (Ctrl+datové tlačítko) navazující hranu - tu zadní, a pak následně, už bez klávesy Ctrl, určíme datovým bodem kolečko.

Pokud akci potvrdíme datovým (levým) tlačítkem, brázda po hranách se vyorá.

Pro jistotu pohled z druhé strany...

Všimněte si, že se "trochu poškodila" i oblá hrana svislého otvoru. To je však logické, poloměr kolečka byl tak veliký, že se této oblé hraně nemohl vyhnout. Je tu však jiná nečeká událost. Orání na druhé hraně jaksi nedoběhlo až na konec. Jako kdyby kolečku těsně před cílem došly síly a posledních cca 20% zadní hrany nedooral. Proč?

Když se podíváte do okna Parametry funkce (viz první obrázek), tak tam nic na téma "Délka rozvinu", nebo "Orání nedokončit" nenajdete. Čím je tedy tento nedodělek v orání zadní hrany způsoben?

Pointa je nečekaná. Způsobila to poloha kolečka vůči tělesu, jehož hrany zoral. Kolečko totiž neleželo přesně na líci, z něhož (kolmo) vycházela oraná hrana, ale bylo předsunuto dopředu. A právě vzdálenost (mezera) mezi kolečkem a počátkem první orané hrany je stejná jako délka chybějícího orání na zadní hraně. Viz obrázek půdorysu, kolečko (profilová kružnice) je v něm vidět jen jako úsečka, protože na ni hledíme shora.

V další lekci se k vyorané brázdě ještě vrátíme a něco si vyzkoušíme. Pokud chcete, tak si za domácí úkol místo orání brázd vyzkoušejte stavění bunkru - volba: Režim - Výčnělek.

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře