Jak zjednodušit křivku nebo oblouk

Uživatelé často řeší zdánlivě zbytečný problém - jak prvky v modelu (2D, tak i 3D) zjednodušit. Jak snadno ze zbytečně podrobných nebo křivých prvků vytvořit něco výrazně jednoduššího nebo rovného. Typickou ukázkou takového zjednodušení je převedení křivek či oblouků na sekvenci úseček, nebo na lomené čáry.

Proč takovou operaci provádět? Vždyť oblouk nebo křivka je pěkně hladká, zatímco výsledná lomená čáry má špičaté vrcholy. Avšak o ty vrcholy právě jde! Někdy se ukazuje, že v lineárním prvku tyto vrcholy potřebujeme - například ve 3D modelu při vytváření sítí.

Obecně řečeno: Aproximace "křivých" segmentů lomenými čarami (popř. nezávislými úsečkami) je potřebná akce - zbývá zjistit maličkost... Kde najdeme nástroj, který to provede?

Nástroj se jmenuje Rozložit křivku (příkaz je DROP CURVE), a naleznete ho v panelu Akce s křivkami. (Nabídka Nástroje/Křivky/Akce s křivkami). Tento nástroj je univerzální, a proto nechť nás nemate absence slova "oblouk" v jeho názvu. Pro tento případ si zvykněme, že oblouk je speciální případ křivky (aby ne, vždyť je také křivý, že!).

Na obrázku vidíme nástroj na "rozložení křivky" v akci. Zpracován byl červený, čárkovaný oblouk a výsledkem je černá plná lomená čára o pěti segmentech. Proč je segmentů 5, je jasné z okna Parametry funkce, kde je nastaveno, že počet segmentů výsledné lomené čáry bude 5.

Metod, jak oblouk nebo křivku zpracovat, je několik. 

Za zmínku stojí metoda "Pevná délka tětivy", zde je možné určit, jak dlouhé budou (všechny) segmenty nově vzniklé lomené čáry.  Na obrázku je zadána 0,1 hlavní jednotky modelu. Pokud je to metr, pak každý segment vzniklé lomené čáry bude dlouhý 10 cm.

V položce "Rozložit na" je možné určit, jakého typu bude výsledný prvek.

Rozdíl mezi lomenou čárou a úsečkami je pouze v tom, zda výsledný prvek drží pohromadě, či nikoliv. Proudová křivka je zastaralý typ křivky, který zde je pravděpodobně uchováván z historicko-nostalgických důvodů. Převod na oblouky se zdá nesmyslný, avšak někdy může být užitečné křivku převést na sekvenci oblouků. Poslední možnost - Body - si ukážeme na příkladu.

Výsledkem této akce je množina izolovaných bodů - na obrázku jsou světle zelené, které ukazují, kudy vedla zpracovaná křivka nebo oblouk. Tímto postupem je možné velmi snadno vytvářet body (v ekvidistatní vzdálenosti), které sledují původní křivku. Možná se tomu někdy říká staničení, ale nejsem odborník, takže tuto informaci nechám  poletovat ve vzduchu. 

Poznámka: Nástroj Rozložit křivku pracuje s výběrovou množinou, a tak lze snadno provést hromadnou akci. Ohrada však podporována není. POZOR! Pokud při akci je ve výběrové množině "nekřivý" prvek - např. úsečka nebo obdélník, pak bude zpracován také(!). Proto dbejte, abyste ve výběrové množině měli jen prvky, které chcete zpracovat. Pravidla, podle nichž se zpracují (rozložení na lomenou čáru) i lineární prvky typu lomená čára a obdélník, se mi nepodařilo zjistit - zdá se mi, že to pouze přidá do těchto prvků další vrcholy. Efekt je podobný, jako použití nástroje Zkosit. Avšak tuto možnost - lze zpracovat i lomenou čáru - možná využijete při akci na posledním obrázku - převodu na Body.

Poznámka pro zvídavé: Výše popsaný nástroj se nyní v anglickém originálu jmenuje Facet Curve, i když ještě nedávno se jmenoval Drop Curve. Ten novější název je logičtější, protože nedochází k rozkladu křivky, ale k její změně - termín facetizace by se dal popsat jako vytvoření na sebe navazujících segmentů. V české verzi byl ponechán původní název nástroje, tedy Rozložit.

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře