AccuDraw

Otočit prvek (trochu složitěji)

Některé nástroje, především manipulační, nabízejí (na první pohled) metody/režimy, které se nezdají prakticky použitelné. Člověk na jejich průběh kouká a říká si, k čemu by se mi to mohlo hodit. Jedna z takových "nezvyklých" metod je Otočení existujícího prvku pomocí 3 bodů.

Číst dál: Otočit prvek (trochu složitěji)

Tabulátor určuje prvek k manipulaci

Skoro na každém školení nastavává situace, kdy jsem (jako lektor) překvapen nestandardním, avšak užitečným  postupem, který nám (mně a ostatním školencům) ukáže některý obzláště zdatný školenec. Tato tzv. inverzní školení jsou vítaným zpestřením každého školení, už jenom proto, že ostatní školence vytrhnou z monotónní letargie, kdy mluví neustále jen lektor.  Na nedávném kratičkém inverzním školení mi byla odhalena jedna tajná možnost: Pomocí klávesy Tabulátor lze určovat prvky.

Číst dál: Tabulátor určuje prvek k manipulaci

Asociace a vazby

V novém MicroStationu CONNECT pozorný uživatel při pročítání nového uživatelského rozhraní může narazit na dvě užitečné "novinky", které však úplnými novinkami nejsou, protože už je bylo možno používat dříve. Nicméně nyní jsou (konečně!) více na očích a není třeba používat tajuplné příkazy popř. utajené panely.

Číst dál: Asociace a vazby

Vícenásobné určení prvků pro manipulaci

V posledních verzích MicroStationu/PowerDraftu jsou některé (i dosti staré a zavedené) nástroje obohaceny o novou, poměrně nenápadnou možnost: Určit pro následnou manipulaci více než jeden prvek. Jak to provést, ukáže krátký výukový film.

Číst dál: Vícenásobné určení prvků pro manipulaci

Jak zjednodušit křivku nebo oblouk

Uživatelé často řeší zdánlivě zbytečný problém - jak prvky v modelu (2D, tak i 3D) zjednodušit. Jak snadno ze zbytečně podrobných nebo křivých prvků vytvořit něco výrazně jednoduššího nebo rovného. Typickou ukázkou takového zjednodušení je převedení křivek či oblouků na sekvenci úseček, nebo na lomené čáry.

Číst dál: Jak zjednodušit křivku nebo oblouk

Zamknuté prvky

Často je potřeba mít jistotu, že při práci s modelem (2D nebo 3D) se určitým prvkům nic nestane, že zůstanou nehybné, neměnné, nepoškoditelné. Mechanismus, jak určité prvky uchránit před jakýmikoliv změnami, je poměrně snadný, srozumitelný a dobře aplikovatelný, jen je potřeba vědět, kde ho najít.

Číst dál: Zamknuté prvky

Zamknuté prvky

Často je potřeba mít jistotu, že při práci s modelem (2D nebo 3D) se určitým prvkům nic nestane, že zůstanou nehybné, neměnné, nepoškoditelné. Mechanismus, jak určité prvky uchránit před jakýmikoliv změnami, je poměrně snadný, srozumitelný a dobře aplikovatelný, jen je potřeba vědět, kde ho najít.

Číst dál: Zamknuté prvky

Jak změnit kvadrant

Následující příklad ukazuje, jak je možné pomocí složeného příkazu - pověšeného na funkční klávese -  provést i poměrně komplikovanou akci.

Číst dál: Jak změnit kvadrant

Manipulace v dialogu Info o prvku

Dialog Informace o prvku umí mnohem více, než jen prostý výpis všech údajů o vybraném prvku (barva, vrstva, souřadnice,velikost ap.). V tomto dialogu je možné jakékoli atributy nebo číselné údaje (definující polohu a tvar prvku) editovat.

Číst dál: Manipulace v dialogu Info o prvku

Konstrukce pole po trase

V panelu nástrojů Manipulovat je již řadu let nástroj Konstrukce pole, kterým uživatel mohl snadno určený prvek mnohonásobně zkopírovat buď do pravoúhlé mřížky (Metoda:Pravoúhlé), nebo po oblouku/kružnici (Metoda:Kruhové). Nedávno přibyla metoda třetí: Podél trasy.

Číst dál: Konstrukce pole po trase