CAD Lexikon
AECOsim CONNECT, něco navíc
- Podrobnosti
- Kategorie: BIM
- Vytvořeno 1. listopad 2017
- Napsal Petr Sýkora
Jak bylo zdůrazněno v tomto článku, aplikace AECOsim Building Designer (verze CONNECT) je pevně zabudována do MicroStationu CONNECT Edition. To "něco navíc" z titulku tohoto článku ukáže, jak AECOsim obohatí standardní výbavu MicroStationu.
Následující informace jsou připraveny pro uživatele, který už trochu přivykl tomu, jak se pracuje s MicroStationem CONNECT Edition. Podíváme se, co navíc AECOsim do uživatelského rozhraní a funkčnosti přidává. Pochopitelně je do základní výbavy přidáno mnoho nástrojů a úloh typu Umístit stěnu, Upravit stěnu, Vytvořit ocelový profil, Vložit schodiště atp. Avšak k dispozici je několik, řekněme, neotřelých postupů, jak si práci při tvorbě 3D modelu budovy, nebo 2D půdorysu ulehčit a urychlit. Tyto "mírně skryté" možnosti jsou důsledkem toho, že AECOsim využívá objektové modelování.
Objekty (stěny, okna, dveře, podlahy, ale třeba i celá podlaží, střechy, nebo naopak zábradlí, kliky, ZTI, ap.) si pamatují, jak se s nimi může následně ve 3D modelu pracovat. Jinak řečeno: Mají kromě nějaké aktuální geometrie (u stěny: šířka, výška, délka, zkosení, ap.) u sebe uloženy i negrafické informace (např. předpisy, jak se mají v řezech šrafovat, v renderovaných pohledech stínovat, při sestavování jednotlivých podlaží do komplexní budovy zobrazovat, ap.) Kromě toho si každý AECOsim objekt pamatuje, jak se s ním dá manipulovat.
Nejdříve se však prodívejme, jak je AECOsim do uživatelského prostředí MicroStationu přidán. Jednoduše: Uživatel má ke třem obvyklým pracovním tokům, jak je zná z MicroStationu (Kresba, Modelování, Vizualizace - anglicky: Drawing, Modeling, Visualization), přidán ještě jeden pracovní tok: AECOsim. Tento pracovní tok nabízí v nabídkách a pásech kompletní sadu AECOsim nástrojů.
Kromě speciálních AECOsim nástrojů zde najdete na prvním pásu vlevo i sadu "obyčejných" nástrojů MicroStationu. Není to omyl, protože tyto nástrojem (Kopírovat, Změnit velikost, Smazat prvek, Umístit SmartLine,...) můžete bez obav používat i na objekty AECOsimu. Jinak řečeno, až budete chtít odstranit ze stěny okno, tak nehledejte speciální nástroj AECOsimu Odstranit okno ze stěny (Remove window from wall), postačí triviální postup Smazat prvek. Okno ze stěny zmizí a otvor po něm se zacelí.
Objektový "princip" si ukažme na jednoduché stěně. Stačí ji vybrat nástrojem Vybrat prvek a žlutá informační bublina, která v prostém MicroStationu vypíše jen informace o tom, jaký je to typ prvku, v jaké leží vrstvě a popř. z jaké je reference, nyní ukazuje mnohem více: Jaký typ stěny to je, jaké má rozměry ap.
Zajímavější situace nastane, pokud na stěnu, která je ve výběrové množině, použijete kontextovou nabídku na pravém tlačítku. Kromě standardních MicroStation položek je zde i sada nástrojů, jak právě vybraný objekt (tj. stěnu - wall) změnit, upravit, zpracovat,...
Podívejme se nyní jak se AECOsim chová při umisťování nové stěny. Chování je to standardizované, podobně se bude chovat i při umisťování jiných typových objektů do 3D modelu. Nicméně nalezneme zde určité odlišnosti od toho, jak se chová MicroStation CONNECT.
Nejdříve ikonou spustíme nástroj na umístění stěny.
Parametry pro umístění stěny se nevypíší v obvyklém okně Parametry funkce (Tool Settings), ale jinde: Otevře se velký dialog, kde je možné v položce zcela nahoře z aktivního datasetu vybrat požadovanou stěnu. Po tomto výběru se ve "zbytku" tohoto velmi dlouhého dialogu vypíší (a dají na výběr) všechny negrafické parametry umisťované stěny. Grafické parametry stěny (délka, šířka, odstup, způsob zadání ap.) se nabídnou překvapivě mezi pásy v novém "dialogu". (Všechny tyto součásti jsou na následujícím obrázku červeně zvýrazněny.)
Objektové modelování, jak ho AECOsim využívá, nabízí jednoduchou možnost, jak již umístěné objekty editovat. Ukážeme si to na okně, které je vložené do stěny a má nějaké rozměry. Které chceme změnit. Použijeme k tomu nikoliv nástroj (třeba) Změnit rozměry okna (pravděpodobně takový nástroj v AECOsimu není), ale obyčejný nástroj Vybrat prvek. Postačí na okno jednou "zaťukat". V pohledu se kolem okna "rozvinou" jako vizuální pomůcka kóty, určují rozměry okna. Včetně číselných údajů, které však jsou dost titěrné a bylo by třeba na ně udělat větší detail, abychom je spolehlivě přečetli. Nicméně stačí na požadovaný rozměr/kótu ukázat a...
... klepnout levým tlačítkem. Stávající rozměr se objeví v minidialogovém okénečku, kde ho můžeme změnit.
Jakmile původní údaj přepíšeme, okno změní výšku (v našem případě bude vyšší; z 1080 mm na 1250 mm) a změní se i otvor, který okno ve stěně vytváří.
Důležitý závěr: Jakýkoliv objekt ve 3D modelu nabízí k úpravám/změnám určitou sadu svých (typických) parametrů. A to nejen grafických (poloha, rozměry), ale i těch ostatních. Zkusme se na do okna podívat skrze pravé tlačítko, co nám nabídne kontextová nabídka (pro tento konkrétní objekt)...
Trochu zklamání, že... Oproti obyčejné stěně (viz druhý obrázek) je kontextová nabídka výrazně chudší, avšak pozor, nehaňme konextovou nabídku, dokud ji nevyzkoušíme. Položka Upravit okno (Modify Window) otevře dialog, v němž je možné změnit veškeré okenní atributy.
Na obrázku právě měníme výšku parapetu. Nabízí se (v rozbalovací nabídce) hodnoty, které jsou předpřipraveny v datasetu, nicméně je možné číselně zadat libovolně velký rozměr.
Závěr: AECOsim objekty lze snadno a intuitivně měnit. A přitom zachovat jejich parametrizaci a "vztah" k okolním objektům.
Komentáře
- Žádné komentáře