CAD Lexikon

AECOsim CONNECT, Správce podlaží

Každý, kdo modeluje 3D objekty, nebo i obyčejné rovinné 2D prvky ve 3D modelu, často bojuje s aktivní hloubkou. Přesněji: řeší problém, jak "vysoko, popř. hluboko" je v aktivním pohledu (kde zrovna něco vytváříme) nastavena rovina (rovnoběžná s tímto pohledem). Ten, kdo umí pracovat s AccuDraw, ví, že rovina, kterou určuje kompas AccuDraw (např. v izometrickém pohledu), dokáže aktivní hloubku nahradit. AECOsim CONNECT jde v tomto nahrazení ještě dál. Aktivní hloubku v libovolně natočeném pohledu zajistí svými službami. Pomocí předpisu, který uživatel nastaví ve Správci podlaží (Floor Manager).

Základní úvaha je tato: Projektant domu si předem určí, kolik bude mít projektovaná budova podlaží, v jakých výškách, jak na sebe budou navazovat a ještě nějaké další podrobnosti. Tento seznam podlaží a jejich atributů může být nachystán již v zakládacím výkresu. Pak stačí v menu variant (trochu komplikovanější než je obvyklé, avšak my se nepolekáme!) vybrat určité podlaží a máme zajištěno, že ve všech pohledech, ať jsou natočeny jakkoliv, vytváříme jak AECOsim stavební objekty, tak i obyčejné MicroStation 2D nebo 3D prvky v této výšce (Z-ová souřadnice výkresu).

Výběr aktivního podlaží se provede v nenápadné liště, která je připravena nad Stavovým řádkem. Jakmile na tuto lištu klepneme, rozbalí se menu variant s jednotlivými podlažími.

Všimneme si jedné důležité drobnosti: Obě podlaží jsou v budově, která se jmenuje "Barák". Takových budov můžeme mít v seznamu podlaží několik, a každá budova může mít různá podlaží v různých výškách. Z toho plyne, že v jednom 3D modelu můžeme mít vymodelováno několik různých budov, popř. traktů jedné budovy s různě členěnými podlažími. 

Ukažme si, jak přidat do seznamu podlaží ještě jednu (jinak členěnou) budovu. Nelze to provést v rozbalené nabídce, jak je ukázána na předešlém obrázku - zde můžeme jen určovat, jaké z připravených podlaží je aktivní. Je třeba si otevřít dialog pro definování podlaží - Floor Manager (Správce podlaží).

Seznam v levé části je editovatelný, doporučuji využívat pravé tlačítko a příslušné kontextové nabídky, které se objeví po jeho stisknutí.

Co se nám nabízí? Můžeme přidat celou novou (zatím bezpodlažní) budovu (Add Building). Můžeme přidat nové jedno podlaží v aktuální budově (Add Floor) nebo skupinu na sebe pravidelně navazujících podlaží (Add Typical Floor). Nechybí zde pochopitelně i možnost Budovu, nebo Podlaží (podle toho, na co právě ukazuje kurzor) zrušit (Remove). Pozor! Na rozdíl od práce ve Správci vrstev, nelze operace ve Správci podlaží vrátit pomocí Zpět. 

Pokud rozbalíme kontextovou nabídku na určeném podlaží, objeví se ještě jedna možnost: Přidat do tohoto podlaží Referenční rovinu (Add Reference Plane). Ta se může hodit například tehdy, pokud chceme mít předem stanovenou výšku parapetu oken. Jinak řečeno: Uživatel si může připravit různé Z-ové úrovně v jednotlivých budovách a nemusí to být jen úrovně podlah.

Jednotlivé položky, jak popisné, tak i číselné v seznamu podlaží (budov, referenčních rovin,...) lze editovat klepnutím na příslušnou hodnotu buď ve sloupci Název (Name), nebo ve sloupci Od podlaží k podlaží (Floor-to-Floor), kde se nastaví přírůstek k následujícímu podlaží, popř. k referenční rovině.

Jsou zde nabídnuty standardizované hodnoty, ale je možné zadat jakýkoliv údaj.

Poznámka: Je možné změnit Relativní výšku (Rel Elevation) u budovy, pak se automaticky přepočítají všechny relativní výšky všech podlaží a referenčních rovin v této budově.

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů

Lidí v této konverzaci

  • Bylo by možné k této problematice přidat i návod jak nastavit pohled, resp. půdorys pro určené podlaží s tím, aby byly korektně (stavařsky) zobrazovány konstrukce nad rovinou řezu a pod rovinou řezu. Výšku řezové roviny uvažujme např. 1200mm nad podlahou, s tím že schodiště potřebuji řezat ve výšce např. 2400mm nad podlahou.
    Děkuji. Kolář.