Správa licencí a Bentley SELECT

Zásadní změna služby Bentley SELECT

Firma Bentley připravila na rok 2014 významnou změnu v licenční technologii pro uživatele, kteří mají zakoupenu službu SELECT. Poslední podobná změna nastala v roce 2006, kdy SELECT uživatelé začali využívat princip Trust Licensing. V tomto článku se pokusím vysvětlit základní technické (nikoliv právní, etické a cenové) aspekty této novinky.

Uživatel služby Bentley SELECT může přejít na novou službu Bentley SELECT Open Access: Uživatel má zakoupeno určitý počet licencí na různé Bentley produkty. Navíc si může na určitou dobu licence na různé Bentley produkty pronajmout (např. proto, aby po určitou dobu – typicky: několik měsíců – mohl pracovat s více licencemi).  
Novinkou je to, že o pronájem jiných, než natrvalo zakoupených licencí není třeba předem Bentley žádat, podepisovat dodatky k SELECT smlouvě, telefonovat na různé strany, čekat, až potřebné pronajaté licence budou na Bentley licenčním serveru připraveny atp. Bentley SELECT Open Access (dále jen BSOA) uživateli zajistí provoz (na jeho PC) jakékoliv licence na Bentley produkt okamžitě. Jinak řečeno: Uživatel služby BSOA může používat neomezený počet licencí na jakékoliv Bentley produkty. Toto tvrzení je třeba ihned doplnit důležitou informací: Používání těchto „nadpočetných“ licencí bude zpoplatněno. Na konci každého čtvrtletí Bentley licenční server zjistí, že uživatel služby BSOA používal „nějakou“ Bentley aplikaci, a pokud tato aplikace není zahrnuta do uživatelova SELECT portfolia, pak dodatečně spočítá cenu za její pronájem, vystaví a pošle uživateli fakturu za čtvrtletní využívání licencí nad rámec zakoupených licencí.

Důležitý důsledek: Až dosud SELECT uživatel platil pravidelně (zpravidla) jednou ročně firmě Bentley stabilní, smlouvou stanovený poplatek. Od roku 2014 může nastat situace, že uživatel obdrží speciální čtvrtletní fakturu a bude muset zaplatit další peníze – protože používal aplikace „mimo své portfolio“.

Poznámka: Aplikací „mimo portfolio“ může být buď Bentley produkt, který nemá uživatel vůbec zakoupen, nebo to může být produkt, který sice má zakoupen, avšak používá ho zároveň na více počítačích, než kolik má zakoupených licencí – dochází tedy k tzv. Overusage. A je jedno, zda je toto překročení (overusage) vědomé, či zda se ho uživatel dopustil nevědomky, nebo nechtěně.

Příklady:

 • Mám zakoupenu pouze licenci na MicroStation, avšak potřebuji pracovat s aplikací Descartes (aktivní zpracování rastrů a bodových mraků). Aplikaci Descartes si nainstaluji (jako SELECT zákazník si ji mohu kdykoliv stáhnout její instalační sadu ze svého účtu na SelectServices On Line), spustím a licence se automaticky aktivuje. Bentley Licenční server si toho všimne, a eviduje tuto licenci jako pronajatou. Na konci čtvrtletí dostanu speciální Bentley fakturu.
 • Mám zakoupenu jednu licenci na MicroStation a dělím se o ní s kolegou. Avšak náhlý příval práce způsobil, že musíme používat tento „jeden“ MicroStation zároveň na dvou počítačích – dopouštíme se tzv. Overusage (nadměrného překračování licencí). Bentley Licenční server toto překračování eviduje, avšak nijak mne i mého kolegu nevaruje, ani neomezuje. Na konci čtvrtletí dostanu speciální Bentley fakturu.

Poznámka: Oba tyto příklady mohou nastat souběžně. Bentley speciální čtvrtletní faktura bude mít více položek a cifra na ní bude pochopitelně vyšší…

Zásadní otázka: Jaká suma bude uvedena na Bentley speciální čtvrtletní faktuře? Jakmile uživatel překročí tolerovanou mez (pravděpodobně to jsou čtyři překročení – tj. používal produkt více než 4 dny), pak bude čtvrtletní fakturou vyzván, aby zaplatil 14% z ceny licence toho produktu, který používal.  Tato cena je konstantní, a je jedno, zda překračování nastalo v pěti nebo padesáti pěti dnech…

Tedy: Uživatel BSOA  může neomezeně používat jakékoliv Bentley produkty v libovolném množství (i nad rámec „zakoupených“ licencí), tyto dodatečné průběžné pronájmy na konci každého čtvrtletí zaplatí navíc k pravidelným ročním SELECT poplatkům.

Co čeká uživatele dosavadní služby Bentley SELECT, když nebude souhlasit s „povýšením“ na službu BSOA? Zůstane i nadále abonentem služby Bentley SELECT se všemi dosavadními výhodami a nevýhodami. „Stará“ služba Bentley SELECT se bude nyní jmenovat Bentley SELECT Basic Access (dále jen BSBA) a od BSOA se liší (technicky) tím, že uživatel BSBA nemá možnost si pronajímat automaticky licence na produkty, které nemá zakoupeny, může si však automaticky pronajímat (další) licence na produkty, které zakoupeny má. (Má „povoleno“ způsobovat overusage – avšak za poplatek…)

Shrnutí:
Pokud SELECT uživatel (jak BSOA, tak i BSBA) způsobí nadměrné využívání zakoupených licencí (tzv. Overusage), tak toto jeho chování povede k vystavení čtvrtletní faktury. Jaká částka bude na této faktuře uvedena, záleží na dvou okolnostech:

 • Zda je uživatel typu BSOA (14% ceny licence produktu), nebo BSBA (16% ceny licence produktu).
 • Jaké licence byly používány „nad zakoupené“ portfolio.

Ti uživatelé, kteří překračovali v minulosti počet zakoupených licencí a dopouštěli se overusage, by si nyní měli dávat pozor. Postup, který byl dosud bezplatný (pracovníci Bentley overusage vyhodnotili a kontaktovali zákazníka, zda by si nechtěl zakoupit další licence, aby k overusage v budoucnu nedocházelo), bude automaticky zpoplatněn. Proto si pečlivě kontrolujte ve vašem SELECT účtu (viz článek Vše o vašich Bentley licencích), zda k overusage nedochází.
Ti uživatelé, kteří v minulosti nepřekračovali počet zakoupených licencí a nedopouštěli se overusage, by mohli zůstat klidní – tedy za předpokladu, že se jejich využívání licencí nezmění a overusage se nedopustí.

Jste-li uživatelem dosavadní služby Bentley SELECT, pak vás pracovník Bentley bude kontaktovat, podrobně vás seznámí se zcela novou službou Bentley SELECT Open Access, se „starou“ službou Bentley SELECT Basic Access, a také s možnostmi licenčního mechanismu Bentley CONNECT, který nahradí dosavadní Bentley licenční stroj Bentley SELECTServer. Uživatelské i administrátorské rozhraní služby Bentley CONNECT bude prý oproti aktuálnímu licenčnímu stroji výrazně vylepšeno.

Pokud máte dotazy a připomínky, použijte buď diskusi pod článkem nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.přímo.

Podrobnější info o cenách, platbách a pokutách za Overusage

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů

Lidí v této konverzaci

 • Ahoj Petr!
  Vdaka za velmi obsazny clanok. Z moje strany len jedna pripomienka. Pises ze:
  Jakmile uživatel překročí tolerovanou mez (pravděpodobně to jsou čtyři překročení – tj. používal produkt více než 4 dny)...
  Vzhladom na to, ze vyuzitie licencii Bentley sleduje v ramci kalendarnych hodinovych intervalov, tak by ta veta mala podla mna spravne byt:
  Jakmile uživatel překročí tolerovanou mez (pravděpodobně to jsou čtyři překročení – tj. používal produkt více než 4 hodiny)...

 • Host (Petr Sýkora)

  Paľo, vďaka za připomínku!
  Aktuálně ta situace s překračováním není jasná.
  Co je jasné: Bentley Licenční server umí vyhodnotit, zda překročení nastalo, po hodinách (tj. interval 60 minut).
  Avšak: Nevíme, zda Bentley Licenční Server bude překračování evidovat po dnech (jakmile nějaký den dojde k překročení, pak těch překročení může být ten den několik, ale stále je to jen jedno denní překročení - to je moje představa... Paľo Bezák si myslí, že nastane (pro uživatele) horší varianta: Bentley Licenční server každé překročení (v hodinovém intervalu) bude evidovat jako překročení - i když to nastane opakovaně v tentýž den. Uživatel je tak "schopen" překročit povolenou kvótu překročení (celkem 4) během jednoho dne. Stačí si neopatrně pustit Bentley program na několika PC (tj. více než je zakoupeno licencí) a celý den si toho nevšimnout.
  ===============
  A ještě jedna doplňující (nepříjemná) informace: Jakmile se uživatel dopustí překračování (a je jedno, zda bude platit varianta po dnech, nebo po hodinách), pak bude určeno, kolik licencí navíc uživatel používal - a má zaplatit - podle tohoto klíče: Zjistí se den (nebo hodina), kdy uživatel překračoval licence nejvíce - myšleno počet kusů licencí - a toto maximum pak určuje, kolik licencí musí uživatel doplatit.
  Příklad:
  Uživatel má 2 licence na MicroStation.
  Dopustil se překročení.
  Po 3 dny (popř. po 3 hodiny - viz nejasnost výše...) používal 3 licence.
  Jeden den (popř. 1 hodinu) používal 4 licence MicroStationu.
  A jeden den (hodinu) používal dokonce 5 licencí.
  Pak musí zaplatit maximální použitý počet - tj. 3 licence navíc (5 celkem minus 2 zakoupené). I kdyby to používání 5 licencí naráz trvalo jen pouhou jednu minutu.
  Bentley Licenční Server nedělá žádné průměry - bere automaticky nejvyšší a (pro uživatele) nejhorší variantu.

 • Je to nebývalá arogance, která nepřinese nic dobrého Bentley ani zákazníkům.
  Select byl doteď příplatek za luxus bezproblémových přesunů licencí mezi počítači. Bentley toleroval občasné "přebrání", zákazníci tolerovali nepřesné údaje výpočtů jejich serveru. Toleranci Bentley vystřídala obchodní agrese a nepřesnost výpočtů souběhu licencí zůstala. Podivná pravidla zkracující hodinu na 50 minut, povýšení pár sekund trvajících spuštění na (placené) komerční využití, opožděné zviditelnění časů na serveru - to všechno nabourává důvěryhodnost obchodního vztahu a zřejmě povede k hromadnému rušení Select smluv. Aspoň u nás dost pravděpodobně.
  Loni jsme v Mikulově slyšeli, jak se Bentley v 2012/13 dobře vedlo. Copak uslyšíme za rok?

 • Host (Dan)

  Po zrušení možnosti nastavení maximálního limitu využití licencí na BSS je toto další hřebíček do rakve naší BS smlouvy!!! Bentley jsou pěkně nenažraní!!!