Provoz a operační systém
Propojení, aneb vzkazy jinam
- Podrobnosti
- Kategorie: Výkres
- Vytvořeno 3. říjen 2013
- Napsal Petr Sýkora
Termín propojení (někdy se používá i slovo napojení, angl. termín: "LINK") znamená v MicroStationu/PowerDraftu/Bentley View, že nějaký objekt obsahuje vazbu (linku) "někam jinam". V praxi to zpravidla značí, že prvek v modelu (2D nebo 3D, to je jedno) obsahuje přidanou negrafickou informaci, která vede mimo tento model, a mimo aktivní DGN (popř. DWG) výkres. Toto propojení může uživatel snadno sledovat, a tak snadno přejít "někam jinam".
Abychom mohli ocenit, že tato služba má nějaký praktický význam, je třeba specifikovat obecnou frázi "někam jinam". Může to být...
- jiný model (jiného výkresu) - uživatel snadno přeskočí na jinou část výkresové dokumentace, mapový list ap., aniž by si musel pamatovat, jak se dotyčný model/výkres jmenují.
- konkrétní příkaz MicroStationu - uživatel tak snadno spustí nějakou činnost, a nemusí to být určitý nástroj typu Umístit oblouk, může to být sekvence příkazů, která nějak nastaví parametry (např. aktivní barvu a typ čáry), aktivuje šablonu, spustí aplikaci, ap.
- e-mailová adresa - uživatel tak snadno otevře ve svém poštovním klientovi prázdný formulář na nový email, avšak příjemce je již určen.
- určená www stránka - uživatel otevře tuto stránku ve svém implicitním prohlížeči.
Podívejme se nyní, jak tato propojení (vazby, linky,...) nachystat, a pak využívat.
Propojení vytvoříme pomocí nástroje Přidat propojení k prvku, který naleznete např. v panelu Kompozice výkresu v Panelu úloh - musíte si tento panel rozevřít (na úkor obvyklého panelu Kresba).
Jak bylo vypsáno v seznamu výše - uživatel může vytvořit čtyři základní typy propojení. Nechť vás nemate, že položky v menu variant Typ jsou jen tři - propojení na email a na (nějaké) www stránky jsou sdruženy pod položkou URL.
Bližší výběr, kam ono "URL" směřuje, lze provést v druhém (bezejmenném) menu variant - kromě standartních protokolů http a https, je zde i "vyvolání" poštovního klienta ("mailto:") a především dříve zadané varianty - takže toto menu variant slouží i jako nedávná historie.
Pokud chcete propojit prvek na existující výkres, pak v prvním menu variant zvolte položku Ze souboru a výkres určete. Avšak pozor - pouhá zadání jména výkresu nestačí, protože musíte provést podrobnější specifikaci - zní to trochu jako šikana, avšak je to pro uživatelovo dobro - propojení může vést k různým "kusům" dotyčného výkresu: modely, reference, rastry, uložené pohledy ap.
Pokud chcete prvek propojit s nějakým příkazem (popř. sekvencí příkazů - oddělovačem je středník ";"), v prvním menu variant zvolte položku Příkaz a příkaz (sekvenci příkazů) zadejte - i zde funguje v druhém menu variant historie.
Ať je propojení takové, nebo makové, stačí určit prvek - objeví se u něj grafická značka (zpravidla v jeho těžišti), která se netiskne.
Na obrázku jsou čtyři propojené prvky. Propojit lze cokoliv. Nemusí to být jen uzavřené prvky jako na obrázku - vhodné jsou třeba texty nebo i buňky.
Jakmile na značku propojení ukážete kurzorem a nástrojem Vybrat prvek, tak se jednak zpřístupní plovoucí panel (podobný jako při práci s řezem) a na žluté bublině se ukáže, kam propojení vede.
- Pokud propojení vede do výkresu (oranžový obdélník), pak se v bublině vypíše jak název DGN výkresu, tak i model. Klepnutím na značku otevřete automaticky tento model.
- Pokud propojení vede do příkazu (hnědý čtyřúhelník), pak se v bublině vypíše sekvence příkazů. Klepnutím na značku příkaz(y) spustíte.
- Pokud propojení vede do poštovního klienta (červená kružnice), pak se v bublině vypíše, emailová adresa, kam bude email odeslán. Klepnutím na značku otevřete prázdný, avšak již nasměrovaný emilový formulář.
- Pokud propojení vede na www stránky (bílá elipsa), pak se v bublině vypíše http (popř. https) adresa. Klepnutím na značku otevřete tuto stránku ve vašem standardním prohlížeči.
Tři ikonky v plovoucím panelu zajistí pokaždé totéž - 1. ikona provede propojení podle výše sepsaných pravidel, 2. ikona otevře dialog pro editaci aktuálního propojení (např. výměnu www stránek), 3. ikona propojení zruší.
Pozn.: Na všechny akce s propojením funguje obvyklé Zpět a Znovu (Undo+Redo).
Na závěr jednu nečekanou informaci - některá tato propojení mohou být zachována i při tisku. Jinak řečeno, jakmile model vytisknete, pak je propojení zachováno a lze ho využívat. Asi si říkáte, že vás tahám za nohu, protože nelze kurzorem ukazovat na vytištěný papír... Nezapomínejte však, že tisknout je možné nejen na papír, ale také do PDF souboru - a v něm zůstanou propojení typu "URL" zachována. Čtenář takto vytvořeného PDF může snadno odskakovat jak na www stránky, tak i do poštovního klienta (s určeným příjemcem).
Je však třeba při tvorbě PDF splnit důležitou podmínku - nařídit PDF ovladači tisku (PDF.PLTCFG), aby propojení v následně vytvářeném PDF souboru zachoval.
Komentáře
- Žádné komentáře