Provoz a operační systém

Ze seznamu přání - styly šrafování

Tímto článkem otevíráme novou rubriku. Pokusíme se v ní sepisovat názory teoretiků a požadavky praktických uživatelů na téma: Co v MicroStationu chybí a mělo by tam být. Nebo také: Co jsme očekávali od verze MicroStation CONNECT a těšili jsme se zatím marně. Články z této rubriky možná potěší nepřátele MicroStationu, avšak to není jejich hlavní účel. Chceme především uživatelům ušetřit čas při hledání řešení konkrétního neřešitelného problému. Jeden typický "chybějící kus" MicroStationu si ukážeme v tomto článku: Styly šrafování/vzorování.

Styly (něčeho užitečného) se začaly v MicroStationu postupně používat někdy po roce 1997. Obecný princip je jednoduchý. Pro určitou, zpravidla opakující se akci si uživatel předem nachystá (nebo nechá nachystat) předpis, jak se tato akce bude chovat. Je možné mít předem připraveny tiskové styly, které určují za jakých podmínek proběhne tisk na papír nebo do souboru. Textové styly definují (do všech podrobností), jak bude vypadat textový prvek umisťovaný do výkresu. Kótovací styl určuje jak bude vypadat a jak se bude chovat kóta. Podobně styly multičar definují vzhled a tvar multičáry.

Tento jednotný "stylový" princip uživateli ulehčuje práci: Jakmile chce do modelu umístit text, kótu atp. pak by měl používat příslušné styly, protože tím jednak snadno udrží "štábní kulturu", která je do stylů zahrnuta, druhak velmi snadno výměnou stylu u určitého prvku (nebo více prvků) zajistí jeho (jejich) změnu. 

  

Při šrafování nebo vzorování však uživatel nemá možnost si zvolit šrafovací nebo vzorovací styl, protože nic takového neexistuje. Uživatel si musí pokaždé ad hoc nastavit, že (např.): šrafa bude zelená, v nějaké k tomu určené vrstvě, čárkovaná, s mezerami 20 mm, a pod úhlem 40 stupňů. Všechny tyto parametry by mohly být uloženy ve šrafovacím stylu, jenže ten nejde vytvořit, a tedy ani kdykoliv později použít. Jediné, co uživatel má po ruce je nástroj Převzít vzorování, který zajistí, že se aktivní parametry budoucího šrafování (nebo vzorování) nastaví podle již v modelu použitého šrafování nebo vzorování. Je tak možné zajistit, aby nová šrafura vypadala stejně jako šrafura již v modelu použitá.

Chybějící styly šrafování (popř. vzorování) přináší ještě jeden problém.

Dodatečné hromadné úpravy hotové projektové dokumentace: Všechny texty (kóty) ve výkresu budou zelené a nikoliv modré a budou fontem Tahoma a nikoliv fontem Ariel jsou díky textovým (kótovacím) proveditelné za několik minut. Stačí buď hromadně (ohrada nebo výběrová množina) vyměnit jeden textový (kótovací) styl za jiný, nebo v definici textového (kótovacího) stylu provést potřebné změny a díky zpětné vazbě se tyto změny automaticky projeví u všech textů (kót), které jsou v aktivním modelu a mají "měněný" textový nebo kótovací styl.

Avšak hromadnou změnu typu: Všechna šrafování v modelu změní svou mezeru na dvojnásobek, barvu ze žluté na červenou a úhel ze 30° na 45° ap., nelze výměnou nebo změnou definice šrafovacího stylu provést.  Protože nic takového MicroStation nezná. Uživatelovi proto nezbyde nic jiného, než všechny šrafované oblasti v modelu jednu po druhé ručně předefinovat - tj. nastavit správné nové atributy šrafování a do každé šrafy zadat datový bod.

Poznámka: Změnu mezery mezi šrafy je možné v novějších verzích MicroStationu/PowerDraftu řídit pomocí Anotačního měřítka, které má na velikost šrafy popř. velikost buněk použitých ke vzorování stejný vliv, jako na textové a kótovací prvky.  Mezera mezi šrafami, popř. velikosti jednotlivých buněk ve vzorování se tak podřizuje aktuálnímu měřítku modelu nebo tiskového archu a není ji třeba pokaždé měnit ručně. (Všimněte si, že na posledním obrázku - šrafování v MicroStationu CONNECT - je možné "anotační" ikonou anotační měříko aktivovat.)

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře