CAD Lexikon

Vzhled reference

Při určení, jak se mají ukazovat reference v aktivním modelu, si uživatel může pomoci (dobře) skrytým dialogem. Nezávisle na tom, zda reference je (např.) mapový podklad pod vytvářeným projektem, nebo zda reference jsou (např.) 3D modely v tiskovém archu.

Princip je jednoduchý. Pro každou referenci (nezávisle na ostatních referencích a na aktivním modelu) je možné různě nastavit (některé) atributy pohledu a způsob prezentace reference (třeba na tiskovém archu).

Ukážeme si nejdříve, jak se ke skrytému dialogu s atributy pohledu pro určenou referenci dostaneme. Je třeba klepnout levým tlačítkem na příslušný řádek s požadovanou referencí, a to ve sloupci Prezentace.

Pro vybranou referenci je možné nastavit (v dolní části modálního dialogu) některé atributy pohledu. Snadno tak můžeme zajistit, že z této konkrétní reference nebudeme vidět žádné textové prvky - například, nebo vzorování/šrafování, nebo výplně ploch. Za zamyšlení také stojí možnost aplikovat jen na tuto referenci  Vzhled vrstev. To vše nezávisle na "centrálním" nastavení  atributů pohledu aktivního modelu (1. ikona zleva na liště každého pohledu).

V dialogu Vzhled reference však můžeme nastavit i něco jiného - v jakém stylu zobrazení se bude vybraná reference prezentovat (ukazovat) - opět nezávisle na ostatních referencích a na aktivním modelu. 

Pokud je v menu variant Styl zobrazení vybrána položka "Podle rodiče", tak to znamená, že tato reference používá stejný styl zobrazení, jako aktivní model. Nicméně toto standardní nastavení lze snadno změnit. V menu variant si můžeme vybrat jiné styly zobrazení.

Smysl to má především tehdy, když k sobě "skládáme" různé části 3D modelu. Například domek, jeho střechu a okolní terén (zahradu). Domek  je aktivní model - zobrazen jako vyplněné skryté hrany. Střecha je reference a je zobrazena průhledně, protože chceme do domečku skrze střechu trochu vidět. Terén je také reference a je zobrazen hladkým stínováním. Volby prezentací pro obě reference provedeme klepnutím do sloupce Prezentace v dialogu Referenční výkresy a v dialogu Vzhled reference.

Tento trik je dobře použitelný i při "skládání" 3D modelu (popř. vícero 3D modelů) do 2D tiskového archu. I když je aktivní model 2D (je to tiskový arch), tak na něm je možné připojené 3D referenční modely prezentovat stejně, jako ve 3D prostoru.

Následující arch obsahuje jako referenci třikrát stejný model (jeden včetně svých vnořených referencí), avšak v různých natočeních (Izo, Zprava, Shora). Každá reference má vybrán jiný styl zobrazení.

 

 

 

 

 

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře