Správa licencí a Bentley SELECT

Bentley SELECT licence, změna podmínek

SELECT zákazníky Bentley čeká (některé již 15. února 2018 , jiné později) významná změna v provozu všech Bentley produktů. Stručně řečeno: SELECT zákazník spustí Bentley program či aplikaci jen tehdy, pokud bude přihlášen/zapsán (Sign in) ve službě CONNECTION Client. V tomto článku nebudeme nijak tento krok hodnotit (vítat, odsuzovat, proklínat, atp.), zaměříme se pouze na technickou stránku věci: Co SELECT uživatel musí provést, aby mohl po 15. únoru s Bentley programy pracovat?

Jedná se o významné a nepříjemné "doplnění" dřívějšího postupu, jak získat z Bentley licenčního serveru licenci. Pokud chcete (od 15.2.2018) pracovat na svém PC s nějakou Bentley aplikací, je třeba splnit tyto tři postupné (a trochu i potupné) podmínky:

A) Každý uživatel musí mít na svém PC nainstalovánu službu CONNECTION Client.

B) Služba CONNECTION Client musí být spuštěna.

C) Uživatel musí být do této služby přihlášen/zapsán (Log on/Sign in).

Služba CONNECTION Client se nainstaluje automaticky s jakoukoliv CONNECT verzí Bentley produktu (viz bod A). Avšak po nainstalování se automaticky nespustí (viz bod B), a uživatel také není automaticky zapsán (viz bod C). To je třeba provést ručně.

Pozor: Zapsání do CONNECTION Clienta je požadováno od Bentley i tehdy, pokud používáte starší verze Bentley programů a aplikací - např. verzi V8i (8.11.xx.xx), V8 XM (8.09.xx.xx) nebo V8 2004 Edition (8.05.xx.xx). V takovém případě je třeba si CONNECTION Clienta na svoje PC doinstalovat ručně - zabere to cca 5 minut.

Službu CONNECTION Client je možné si stáhnout na obvyklém místě, kde jsou všechny Bentley produkty. Instalace je multijazyková (Multilingual), a proto nehledejte českou verzi. Instalační proces zjistí, v jaké jazykové mutaci máte Windows, a podle toho jazyk vybere sám.

Každý uživatel je v databance CONNECTION Clienta unikátně evidován podle své emailové adresy - k ní je třeba při prvním přihlášení si vymyslet (a pak používat) nějaké heslo. Podrobnosti, jak se do CONNECT Clienta přihlásit a zapisovat, naleznete v tomto článku.

Bentley v lednu rozesílali jednotlivým SELECT zákazníkům oficiální email, v němž důrazně upozornili, co se chystá. Na obrázku je výsek z tohoto emailu - portál se základními informacemi a tlačítko Začínáme, které uživatele zavede kamsi do hlubin Bentley Webu, kde jsem se okamžitě ztratil.

Jste-li SELECT zákazníky, zkontrolujte si, prosím, e-poštu, kterou jste od Bentley v nedávné době obdrželi. Měli byste v ní (mezi různými Bentley letáky, pozvánkami, spamy, nabídkami a zbytečnostmi) mít i tento důležitý email.

Na konec tohoto opravdu nepříjemného článku několik (snad) dobrých zpráv.

A) Provoz CONNECTION Clienta nestojí navíc žádné peníze - pouze čas, který musíte věnovat instalaci, přihlášení a zapsání.

B) CONNECTION Client je zásadním portálem do různých Bentley služeb. Je možné, že ho využijete nejen proto, aby vaše licence mohly fungovat.

C) Pokud jste firma o mnoha PC, na nichž jsou v provozu Bentley programy, není třeba - PRÝ - instalovat službu CONNECTION Client na každém PC individuálně, a pak se od každého PC přihlásit unikátním emailem. Lze to - PRÝ - provést jedním administrátorským zásahem z centra pomocí CSV souboru. Podrobnosti bohužel nevím. 

D) Jakmile je na PC služba CONNECTION nainstalována, lze snadno zařídit, aby se automaticky spouštěla a aby se uživatel automaticky zapisoval. Stačí v okně CONNECTION Clienta zadat správně některé položky v Přednostním nastavení.

V podokně stačí zapnout příslušné položky.

Pokud budete mít CONNECTION Clienta takto nastaveného a budete v něm zapsáni, nemusíte se už o nic starat.

Zbývá jen jedna, avšak kardinální otázka: Proč Bentley vyžadují, aby každý SELECT uživatel používal službu CONNECTION Client? Odpověď neznáme, avšak pídíme se po ní. Až něco vypídíme, dáme vědět. Zatím jen něco mlhavě tušíme ... :-/

... Kolegové z iNGsu už něco zjistili; viz tento navazující článek s důležitou dobrou zprávou!

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Drobný, ale důležitý dodatek (je to opraveno i v textu):
    Datum, kdy SELECT uživatelé musí být zapsáni v CONNECTION Clientu, se u různých uživatelů liší - zatím jsme zjistili, že se tento den D stane v období 15.2.-15.4.

  • Dátum povinnosti splnenia podmienky registrácie (pre "Selectov") je rôzny: k 1.3. ale aj k 1.4. 2018 - podľa informácie, ktorú obdrží používateľ na hlavný kontaktný e-mail priamo od Bentley.