CAD Lexikon

PowerDraft bude ukončen

Firma Bentley se rozhodla, že už nadále nebude podporovat jeden ze svých stěžejních produktů - MicroStation PowerDraft. S tímto rozhodnutím můžeme nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je zatím všechno, co se s tím dá dělat...

V posledních letech Bentley v určitých oblastech omezovali své aktivity, například ukončili podporu nějakého starého produktu - zpočátku taková zpráva uživatele vyděsila, ale pak se ukázalo, že to není až tak žhavé.

Avšak nyní Bentley vytáhli na své věrné uživatele jinačí kanón. U dlouhodobě oblíbené produktu - PowerDraftu - učinili rozhodnutí, že ukončí jeho provoz, tedy nikoliv podporu. Bohužel se nejedná o planý poplach... Bentley se snaží donutit stávající uživatele, aby přestoupili na "velký" MicroStation. Rozdíly mezi (malým - 2D) PowerDraftem a (velkým - 3D) MicroStationem naleznete v tomto článku.

Rozhodnutí o konci PowerDraftu zveřejnili Bentley tak, že SELECT uživatelům, kteří PowerDraft mají ve svém portfoliu a pravidelně za něj platí SELECT poplatky, odeslali email, který vypadá jako prachsprostý spam a který možná byl buď uživatelem přehlédnut, nebo naopak byl zachycen protispamovým filtrem, a tak se k uživateli vůbec nedostal...

Mohl bych ten email nyní slovo od slova (jak ho přeložil do češtiny Google Translator) ocitovat, ale nerad bych tak budil u dotčených PowerDraft uživatelů vášně. Zkusím bez emocí ten zmatený a nabubřelý email předat uživatelům svými slovy a s komentáři. Některé citace uvedu v uvozovkách.

Přestože to není nikde explicitně zmíněno, doufáme, že se následující body týkají jen uživatelů, kteří mají zakoupenu a platí službu SELECT a PowerDraft (jedna nebo více licencí) je součástí jejich SELECT portfolia. Uživatelé, kteří mají obyčejnou licenci PowerDraftu (nezávisle na verzi) možná  jsou z tohoto povinného upgradu osvobozeni a budou moci i používat svou aktuální verzi PowerDraftu používat i nadále. Poznámka: V posledních letech se Bentley nijak o své NESELECT zákazníky nestarají, a proto je v tiskových zprávách a emailech nijak nezmiňují. Na druhou stranu se už několikrát stalo, že zásadní informační emaily určené pouze pro SELECT zákazníky odesílali i NESELECT zákazníkům, čímž způsobily u těchto obyčejných uživatelů paniku a zmatek...

Obsah  emailu o nutnosti přejít z PowerDraftu na MicroStation

  1. Bentley se rozhodli, že uživatelé PowerDraftu prostě potřebují pořádný software na 3D modelování, třeba i parametrické, a že jim nějaké prostoduché 2D kreslítko nestačí.
    "MicroStation CONNECT Edition je CAD aplikace pro profesionály v oblasti infrastruktury a společnost Bentley vám chce pomoci rozvíjet vaše podnikání pomocí řešení vytvořeného pro splnění tohoto zásadního cíle."
  2. Od 1.1.2022 (tj. za necelé tři měsíce...) již Bentley nebudou PowerDraft podporovat - na servisní požadavky typu: Mám PowerDraft (v nějaké verzi) a potřebuji pomoc, nebudou pravděpodobně reagovat.
  3. Od 1.10.2021 už není možné licence na PowerDraft zakoupit. Předpokládáme, že to bude platit pro každého: nové uživatele, stávající uživatele se SELECTem, stávající obyčejné uživatele bez SELECTu.
  4. Trvalé licence na PowerDraft lze převést - až do 31.12.2022 (do konce příštího roku) na licence MicroStationu v poměru 1:1 - tj. za jeden PowerDraft dostane uživatel jeden MicroStation. I když rozdíl v ceně trvalé licence je značný: MicroStation je více než 2x dražší než PowerDraft. To vypadá jako velmi dobrá zpráva pro uživatele. Vždyť za cenu "malého" PowerDraftu dostávám nyní "velký" MicroStation. A ještě jedna dobrá zpráva: Uživatelské rozhraní obou produktů (ve stejné verzi) je prakticky shodné, MicroStation má jen "něco" (třeba celé 3D modelování) navíc. A tak se uživatel nebude muset po přechodu z PowerDraftu na MicroStationu skoro nic učit. To je pravda, zkuste mi, prosím, jako zkušenému teoretikovi věřit.
  5. Avšak nyní narážíme na pověstné čertovo kopýtko... Roční poplatky za 1 licenci MicroStationu jsou výrazně vyšší (opět více než 2x), než roční poplatky za PowerDraft. Tedy: Jednorázový upgrade - viz bod 4. - byl sice zdarma, ale průběžné následné roční platby budou výrazně vyšší, než byl uživatel PowerDraftu zvyklý. A argument uživatele "MicroStation používám jen pro 2D kreslení, jako kdysi dávno PowerDraft, proč bych měl každoročně platit více peněz?" je z hlediska Bentley bezpředmětný a bohužel i směšný...
  6. V přechodovém roce 2022 pro váhající PowerDraft uživatele připravili Bentley ještě jeden špek: Roční poplatek za licenci PowerDraftu, kterou SELECT uživatel ještě nestačil povýšit na licenci MicroStationu, se automaticky zvýší v tomto roce o 25%. Je to jakýsi poplatek za "otálení", jinak si to nedokážu vysvětlit... Je však možné, že toto navýšení o 25% bude trvalé, pokud PowerDraft uživatel odmítne na MicroStation upgradovat. To bohužel z toho emailu není jasné.
  7. Celá akce není dobře připravena a předpokládám, že narazí na celosvětový odpor. Je otázka, zda Bentley budou neoblomní a upgrade z PowerDraftu na MicroStation budou vynucovat i poté, co se začnou dozvídat, že nedělají dobře... Nicméně sebevědomí Bentley marketérům nechybí...: "MicroStation obstál ve zkoušce času a nyní ji používá 90 % z 250 nejlepších inženýrských firem v žebříčku ENR. Formát souborů DGN je zlatým standardem pro navrhování infrastruktury a v současné době na něj spoléhají přední provozovatelé a vlastníci infrastruktury na celém světě, kteří své projekty realizují včas a v rámci rozpočtu. "

Bentley připravili podrobný popis jak vynucený upgrade z PowerDraftu do MicroStationu "zmanagovat". Je naštěstí sepsán v ve srozumitelné češtině... (Anglický originál) Poznámka: Tyto dokumenty byly zveřejněny nikoliv na oficiálních Bentley stránkách, ale na Communities... Je tedy otázka, do jaké míry jsou oficiální a "nezměnitelné". A je možné, že časem zmizí... a odkazy v tomto odstavci budou slepé.

Co říci závěrem? Bentley pro své věrné uživatele připravili opravdu nečekanou nabídku, skoro se mi chce citovat z filmu Kmotr... "Nabídku, kterou nelze odmítnout." A trochu historie... V roce 1995, kdy se Bentley osamostatnili, byl PowerDraft jejich první produkt, který způsobil velké nadšení, protože poměr cena/výkon byl v té době naprosto bezkonkurenční, přinesl některé tehdy revoluční technologie, třeba AccuDraw a UI byl překrásný. Po 25 letech začal PowerDraft pracovníkům firmy překážet a bylo rozhodnuto o jeho likvidaci. Je mi z toho smutno...

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře