Provoz a operační systém

Hromadná instalace verze CONNECT

Pro řadu produktů CONNECT (nejen pro MicroStation a PowerDraft) připravili Bentley - pochopitelně ve spolupráci s "nadřízenou" firmou Microsoft - nový typ instalačního programu. V posledních verzích je instalační postup vylepšen tím, že instalační sada má nikoliv několik GB dat, ale pouze několik MB dat, a vše pro instalaci potřebné se stahuje on-line z jakéhosi Bentley web úložiště.

Jak se pracuje s "minimální" instalační sadou, je popsáno v tomto článku.

Pokud instalujete Bentley programy jednou, pak je zcela jedno (měřeno časem), zda to provedete z minimální sady - kterou stáhnete ihned, ale pak se protáhne samotné instalování, nebo původním způsobem - stáhnete velký balík dat, který pak instalujete z vlastního, nebo síťového disku. 

Avšak pokud pracujete (jste admistrátorem) ve firmě, která má zakoupeno více licencí na (např.) MicroStation, pak je každá instalace na každém PC velmi dlouhá, protože je třeba pro konkrétní počítač - na povel minimální instalační sady - znovu a znovu stahovat z jakéhosi Bentley úložiště stále stejná data. To může být provozní problém, protože stahování stále stejného balíku dat (více než 1 GB) pro každé PC znovu a znovu jednak zatíží místní síť, druhak je očividně zbytečné.

A přitom "kdysi dávno" - ve verzi MicroStation V8i - bylo možné hromadnou instalaci předpřipravit pomocí Image nasazení systému. Je možné udělat něco podobného i ve verzi CONNECT?

Odpověď je naštěstí - pro MicroStation administrátory - kladná.

Celý postup, jak to provést, je podrobně popsán na Bentley Communities v článku MicroStation CONNECT - How to create a Deployment Image (Jak vytvořit Image nasazení systému ve verzi MicroStation CONNECT).

Princip je jednoduchý: Spustí se instalační program jako obvykle, avšak s důležitým doplňkem: s parametrem:

/layout

                                                    Například:
Setup_MicroStationx64_10.10.99.999_cs_Full.exe /layout

Tento parametr zajistí, že neproběhne obvyklá instalace. Vytvoří se kompletní instalační sada pro použití někdy později.

V úvodním dialogu chybí obvyklé tlačítko Instalovat (vpravo dole). Místo něj je připraveno tlačítko Rozvržení - tj. Vytvořit vlastní (rozvrženou) instalační  sadu, podle přání administrátora. Tato přání je možné zadat do série dialogů, která se postupně (jako Průvodce) zpřístupní po klepnutí na volbu Konfigurovat vpravo nahoře. Podrobný popis, co vše a jak lze ovlivnit, naleznete ve výše uvedeném příspěvku na Bentley Communities.

Nejsnazší způsob, jak instalační sadu vytvořit, je okamžité klepnutí na Rozvržení, bez jakýchkoliv konfiguračních požadavků. Prostě: Ignorovali jsme položku Konfigurovat. V takovém případě je vytvořena implicitní instalační sada, která provede, až bude použita, stejný způsob instalace, jako kdyby byl instalační program spuštěn bez parametru  /layout. Instalační sada (pro MicroStation CONNECT Edition má 3,5 GB) se vytvoří v adresáři

C:/BentleyDownloads/MicroStation CONNECT Edition

...alespoň tak to proběhlo u mne...

Pokud si dáte tu práci, a budete si instalační sadu (před jejím vytvoření pomocí tlačítka Rozvržení) konfigurovat pomocí položky Konfigurovat, pak budete moci postupně ovlivnit:

  • Kam se budoucí instalace Bentley produktu nainstaluje. Bentley doporučují neměnit implicitní adresář C:/Program Files/Bentley/MicroStation CONNECT Edition, pokud to není nutné.
  • Kde bude připravena vlastní uživatelská konfigurace, pokud ji budete používat. Tuto možnost můžete ignorovat, pokud vám stačí obvyklá Dodaná konfigurace (doporučeno).
  • Jak bude instalace z této instalační sady na klientském PC probíhat. Možnosti jsou: Úplný režim - klient může instalaci ovlivňovat (není doporučeno). Pasivní režim - klient vidí, že instalace probíhá, ale nemůže ji ovlivnit (doporučeno). Žádný režim - instalace se nijak neprojevuje na obrazovce, "pouze" se provede na pozadí. 
  • Z instalování lze vyloučit některé doprovodné a marginální části Bentley produktu, např. ukázková data.
Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře