Provoz a operační systém

Image nasazení systému (SS3)

Pod tímto záhadným názvem uvádí Bentley nový způsob instalace (všech) svých produktů ve verzi (SELECTSeries 3). Instalační skript prodělal pro verzi SS3 řadu drobných, i když důležiitých změn - např. již není nutné ručně instalovat tzv. Prerequisite Pack, instalátor MicroStationu (nebo jiného Bentley produktu) si sám nalezne, co "v PC" chybí, stáhne vše potřebné z internetu a doinstaluje to.

Nová instalační možnost se v originále jmenuje Deployment Image, v českém překladu: Image nasazení systému. Základní princip je tento: Ze standardní instalační sady MicroStationu může (nejlépe) systémový administrátor, nebo někdo podobně "celopodnikově" odpovědný vyrobit vlastní instalační sadu (téhož MicroStationu), která je přizpůsobena potřebám firmy. Bonusy tohoto přístupu jsou dva:

  • Koncový uživatel s touto "vlastní instalační sadou" - jakýmsi obrazem (image), jak má být systém nasazen ve firmě - nemá žádnou práci. Jen ji spustí a už není obtěžován dotazy, zda instalace má být Typická nebo Uživatelská, do jakého adresáře se to všechno nainstaluje, jaké doplňky se mají pominout, a jaké do instalace zahrnout atp.
  • Firemní systémový administrátor má jistotu, že z této "jeho" instalační sady instalace proběhne podle "jeho" pravidel. Pokud je Image nasazení systému (tj. vlastní instalační set) dobře připraven, pak administrátorovi v budoucnu mohou významně ubýt problémy typu: Jak to, že MicroStation někomu nefunguje, že by to bylo proto, že si ho nainstaloval "nějak jinak"?

Kompletní návod, jak Image nasazení systému připravit, je popsán v ReadMe souboru (nová samostatná kapitola), není to nijak složité, a mohu (poté, co jsem to sám vyzkoušel) směle říci, že v tomto případě může být systémovým administrátorem každý. Akce probíhá prakticky stejně, jako kdybych MicroStation instaloval "u sebe", pouze na začátku je třeba zapnout v Průvodci instalace speciální knoflík Vytvořit Image nasazení systému. Stane-li se tak, pak výsledkem celého "instalačního" procesu není nainstalování MicroStationu za těch podmínek, které při "instalování" byly určeny, nýbrž právě Image nasazení systému (speciální, vlastní) instalační sada. Instalování podle "správných" podmínek nastane později, až při použití tohot Image nasazení systému.  

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře