Provoz a operační systém

Vysoké zabezpečení

Po instalaci MicroStationu/PowerDraftu se v posledních verzích objevuje na ploše nebo ve Windows nabídce Start nová ikona, která také spustí MicroStation/PowerDraft, avšak v jakémsi podivném režimu, který se jmenuje Vysoké zabezpečení - anglický termín je High Security. K čemu tento režim je? Proč byl přidán k "obyčejnému" spouštění MicroStationu/PowerDraftu? Může se to hodit i mně?

alt

Režim Vysoké zabezpečení si na Bentley vymohly velké firmy (vlastnící řádově stovky licencí), které chtějí mít jistotu, že si jejich uživatelé - zpravidla tvořící "velmi sdílená" data a výkresy - nebudou moci v MicroStationu/PowerDraftu pouštět jakékoliv (a třeba i chybně fungující) aplikace. 

Taková "necertifikovaná" chybně fungující aplikace, kterou pro řadového pracovníka nějakého nadnárodního koncernu vytvořil po večerech (ne)šikovný bratranec/švagr/synovec/kamarád,  může způsobit ve výkresu pěknou a navíc neopravitelnou paseku. Stačí, když programátor špatně použije nevhodný descriptor (ukazatel na prvek ve výkresu) a z obyčejné úsečky se stane nerozpoznatelný (tzv. fantómový) prvek, a tato chyba se může jako zásadní nekonzistentnost táhnout skrze mnoho jiných výkresů, a to tak dlouho, než se celý velkopodnikový datový koncept zhroutí. Věřte mi, že vím, o čem mluvím, také jsem v mládí programoval a špatně napsaná aplikace (stačí jedna malá rutina!) je časovaná bomba, jejíž výbuch dokáže srovnat se zemí i ten nejsofistikovanější projekt. 

Proto od verze V8 XM Bentley nabízejí nejen staré, dobré, obyčejné spouštění MicroStationu (v němž lze provozovat jakoukoliv aplikaci), ale i možnost spustit MicroStation/PowerDraft ve Vysokém zabezpečení (myšleno proti potencionálně škodlivým aplikacím). Jinak řečeno: Pokud MicroStation/PowerDraft spustíte s Vysokým zabezpečením, tak v něm následně spustíte jen ty aplikace, které jsou firmou Bentley oficiálně certifikovány.

To je sice hezké, myslíte si, ale proč bych si - jako zaměstnanec nadnárodní, velmi opatrné společnosti - nemohl po své vůli spustit MicroStation/PowerDraft "obyčejně", když se nikdo ze šéfů nekouká, a pak si výkres nepokazil švagrovou destruktivní aplikací? Mám přece k dispozici obě dvě ikony na oba typy spuštění MicroStationu/PowerDraftu?

Právě že nemáte! Pro systémáka velké nadnárodní společnosti, kde pracujete, není problém vám ikonu "obyčejného" spouštění MicroStationu/PowerDraftu zatajit. A vy nemáte jinou možnost, než MicroStation/PowerDraft pouštět "zabezpečeně".

Závěr: Až se stanete zaměstnancem velké nadnárodní společnosti, tak se nedivte, že si MicroStation/PowerDraft budete moci spustit jen "vysoce zabezbečeně".

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře