CAD Lexikon

Moje licence přestala fungovat...!

Níže popsaná situace se může přihodit uživateli Bentley produktů, který nemá zakoupenu službu SELECT. Vlastní jen obyčejnou licenci. Delší dobu s ní bez problému na svém PC pracuje, a tu náhle se mu začne při spouštění programu (MicroStation, PowerDraft, Bentley Map,...) objevovat hláška, že program není licencován.

Obyčejná, neSELECT licence není časově omezená, jak by se mohlo zdát, uživatel ji má "na furt". Avšak je zde čertovo kopýtko: neSELECT licence není automaticky lítací, tj. přenostitelná mezi různými PC (jako SELECT licence), a proto je třeba si ji vždy pro konkrétní PC z Bentley Licenčního Serveru vypůjčit. Podrobněji v tomto článku. A tato výpůjčka je časově omezená, a tedy jednoho dne automaticky vyprší.

Vypůjčení je třeba provést ve Licenčních nástrojích (nabídka Pomůcky/Správce licencí). Obrázek zachycuje situaci, kdy uživatel má zakoupeny 4 licence na MicroStation a zatím jsou všechny připraveny v pohotovostní poloze na Bentley Licenčním Serveru. K vypůjčení stačí řádek s MicroStationami vybrat a klepnout na tlačítko Vypůjčit (myšleno: vypůjčit pro počítač, kde právě pracujeme).

alt

Avšak pozor! Všimněme si nenápadné položky vpravo - je zde uvedeno datum (automatického) ukončení výpůjčky - implicitně je zde nastaveno datum o rok později. Tedy: Licenci  pro tento počítač si vypůjčujeme na rok.

Poznámka: Datum ukončení je možné nastavit jakkoliv, avšak vím, že drtivá většina uživatelů, ponechává onen jeden rok. 

A právě za rok od akce: Vypůjčení licence, se licence spořádaně z tohoto PC vrátí do Bentley Licenčního Serveru. A to je ta situace popsaná v záhlaví tohoto článku: Licence se z tohoto PC "někam ztratila"!

Naštěstí se nikam neztratila, jen se spořádaně (podle rok starého pokynu, na který uživatel dávno zapomněl) vrátila, aby ji bylo možné - případně - vypůjčit jinam. Tím "jinam" může být pochopitelně opět ten samý počítač...

Na následujícím obrázku je zachycena situace, kdy licence je pro daný počítač řádně vypůjčena. Všímněte si, že počet dostupných licencí v horním seznamu klesl o 1, právě o tuto vypůjčenou (provozovanou) licenci.

alt

Uživatel nemusí s vrácením licence čekat až do dne D, tedy do dne, který je určen pro automatické vrácení. Licenci je možné vrátit do Bentley Licenčního Serveru (a následně ji použít jinde) kdykoliv před vypršením "automatické lhůty". Stačí k tomu použít tlačítko Vrátit.

alt

Ruční vrácení vypůjčené licence je velmi nutné především tehdy, pokud na dotčeném PC budete např. reinstalovat Windows, během této akce je totiž veškerá informace v systému o Bentley (vypůjčených) licencích zničena, a protože licence nebyla "před smrtí" na Bentley Licenční Server vrácena, tak je ztracena. Lze ji sice zásahem na Bentley Licenčním serveru oživit, ale jedná se o nesystémový postup, který vyjednat není snadné... 

Na závěr ještě zopakuji: Vše výše popsané se týká NeSELECT uživatelů, SELECT uživatelé mají licenci, která je lítací automaticky, a není třeba si ji nijak ani vypůjčovat, ani vracet! Tento přístup však může vést k nadměrnému používání licenci.

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů

Lidí v této konverzaci

 • Host (Palo)

  Používam českú verziu MicroStation. Napriek tomu sa mi položky v dialógovom okne pre správu licencií zobrazujú v angličtine. Prečo?

 • Host (Petr Sýkora)

  In reply to: Palo

  Správa licencí (License Management) je samostatný EXE program (licensetool.exe), který naleznete v kořenovém adresáři MicroStationu/PowerDraftu. Tento program používá DLL knihovnu se všemi popiskami, nabídkami, hlášeními atp. A tato DLL knihovna je (ve stejném) kořenovém adresáři ve dvou vydáních. (A to v jakékoliv neanglické jazykové mutaci)
  LicenseToolRsrcCSY.dll a LicenseToolRsrcENU.dll
  Kód CSY označuje "český" soubor, kód ENU označuje anglický soubor. Proč se u vás k programu LicenseTool.exe přidá anglický soubor, nevím, ale tipoval bych, že buď máte anglické Windows, nebo ve vašich Windows není nastaveno "české" prostředí. Další možnost: Pravděpodobně "slovenské" Windows nezajistí automaticky používání CSY knihovny DLL. Zkuste se do vašich Windows podívat... A také zkuste jednoduchou výměnu. ENU knihovnu si dejte na chvíli pryč, CSY knihovnu přejmenujte na ENU a podívejte se, jak na vás mluví Správce licencí nyní.

 • Host (Palo)

  Ďakujem za odpoveď. Áno mám anglické Win7, funguje to tak ako píšete. Po premenovaní dll súborov sa mi položky v dialógovom okne už zobrazujú česky.